banner461
banner195

Kırmızı Işık İhlali İlk Sırada

Nevşehir’de il emniyet müdürlüğü 2013 yılında olduğu gibi bu yıl da trafik kurallarına uymayan sürücülere göz açtırmamakta kararlı.

Kırmızı Işık İhlali İlk Sırada
21 Ocak 2014 Salı 20:29

banner143
banner134

 NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir’de il emniyet müdürlüğü 2013 yılında olduğu gibi bu yıl da trafik kurallarına uymayan sürücülere göz açtırmamakta kararlı.

Yapılan tespitlere göre ilimizde en çok sürücü hatası ise Kırmızı Işık İhlali olarak göze çarpıyor. Park yasağı ihlali, hız sınırlarına uymamak gibi kural tanımazlıklarda sürücülerimizin en önde gelen hataları arasında.

Nevşehir Emniyet Müdürlüğünden edinilen bilgilere göre, geçen yıl yürürlüğe giren “Karayolları Trafik Güvenliği Stratejisi ve Eylem Planı” kapsamında 2020 yılına kadar trafik kazası sonucu ölümlerin %50 oranında azaltılması amacıyla, hız kontrolü ve emniyet kemeri kullanımı konusunda kamuoyunda farkındalığı artırabilmek için Karayolu Güvenliği Yüksek Kurulunca 2013-2014 yıllarının “Emniyet Kemeri ve Hız Kontrol” yılı olarak ilan edildiği bildirildi.  

Alınan karar ve söz konusu plana uygun olarak gerçekleştirilecek kampanya ile 2014 yılı sonu itibariyle emniyet kemeri takma oranının şehir içinde %70, şehir dışında %90’a çıkarılması, hız denetimlerinde ise %15 oranında bir artışın sağlanarak hız ihlallerinin azaltılması hedeflendiği öğrenildi. Bu anlamda, Nevşehir İl Emniyet Müdürlüğünce de plana paralel çalışmalara başlanıldığı, il ve ilçelerde farklı yer ve zamanlarda uygulamalara ağırlık verileceği bildirildi.  

Kırmızı ışık, park yasağı, sürüş sırasında cep telefonu kullanımı yasağı ile ilgili uygulamalara da hız kazandırılarak trafik güvenliği ile ilgili hassasiyetin üst düzeye çıkarılması öngörülen plan dahilinde yine Nevşehir Emniyet Müdürlüğü tarafından, Nevşehir’de yaygın olarak rastlanılan motosiklet sürücülerinin de trafik güvenliği algısının yükseltilmesi amacıyla ayrı bir çalışma başlatılarak, başta güvenli sürüş, kask alışkanlığının geliştirilmesi ve ehliyetsiz araç kullanımının önüne geçilmesine yönelik uygulamalara başlanıldığı bildirilmiştir. Diğer taraftan, oluşturduğu gürültü kirliliği sebebiyle çoğu zaman ihbar ve şikayetlere konu olan abartı egzozlu araçlar hakkında Nevşehir Emniyet Müdürlüğünce kapsamlı bir çalışmanın başlatıldığı, abartı egzozlu araçların tespiti ile birlikte bu tür egzoz imal ve montajı gerçekleştirenler hakkında da yasal işlemlerin yapılmasının planlandığı öğrenilmiştir. Ayrıca, il merkezinin süregelen trafik sorunlarından biri olan park yasağı ile ilgili olarak vatandaşlarımızın park izni almış otoparkları kullanmaları gerektiği, aksi takdirde özellikle Atatürk Bulvarı ve Lale Caddesi olmak üzere şehir merkezi trafiğinin yoğunlaştığı güzergahların tıkanabileceği, bunun doğal sonucu olarak cezai yaptırımların gündeme gelebileceği ifade edildi.  

Anılan plan dahilinde hedeflere ulaşılması ve trafik güvenliğinin Nevşehir’de de etkili bir şekilde tesis edilmesinde kanun önünde eşitlik algısının en üst seviyede korunması amacıyla tüm resmi kurum çalışanlarının şahsi ve resmi araçların kullanımı sırasında trafik kurallarına riayet etmeleri yönünde girişimlerde de bulunulduğunu belirten yetkililer tarafından aşağıda belirtilen trafik ihlalleri konusunda vatandaşımızın daha duyarlı olmasını ve bu sayede trafik güvenliğine katkıda bulunmalarının beklendiği dile getirildi.

Bu arada İlimizde En Çok Rastlanan Trafik İhlalleri; Kırmızı ışık ihlali, Park yasağı ihlali, Kasksız Motosiklet sürüşü, Abartı egzoz - Çevreyi rahatsız etmek ve Alkollü araç kullanımı olarak sıralandı.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
İdeal Şehir - 4 yıl önce
yollar , otoparklar , yeşil alanlar , nevşehir türkiyenin ideal yaşanabilir şehri ,
buna rağmen ışıklara uymayanlara ceza verilmeli...
sorun cezasızlıkta.. asacaksin bikaçını bak bir daha ışıkta geçen olur mu?
.....
önce yolları , otoparkları , ışıksız kavşakları yapın , ondan sonra ceza işlerine sıra gelsin..
Avatar
radar mahkumu - 4 yıl önce
kırmızı ışık veya radar işin görünen boyutu hepsi hikaye ayakkabı kutularındaki para nasıl çıkacak yoksa senden benden alacaklar işte vatandaşı soyma politikası
Avatar
Soner - 4 yıl önce
türkiye'nin hiç bir yerinde uygulanmayan ışık sistemi bizim memleketimizde uygulandığından bu olay gayet normal . 75 sn kırmızı 15 sn yeşil kim bekler.
ayrıca birde adım bazı şehir için radar. yazık ufacık memlekette geçinip gidemiyoruz.
Avatar
vayyy - 4 yıl önce
nevşehirde ışık mı var trafik kuralları mı var...
Avatar
beğendik - 4 yıl önce
beğendik yanındaki kavşağı yeniden düzenleyiniz. avanos tarafından gelip kavşaktan u dönüşü yapacak araçlar kırmızı ışığı ya görmüyorlar yada bilerek ihlal ediyorlar. çünkü dönüş mesafesi çok kısa bir araç zor sığıyor. beğendik atm lerin yanındaki otobüs durağını da biraz aşağıya çekiniz. atm ye gelen araçlar durağa par ediyor, tabi otobüste yola duruyor.
Avatar
Boz adam - 4 yıl önce
Eyvalah konrol yapın da bide su lambaların ayarına bakın miilere eziyet veriyosunuz müdür bey. Siz heralde hiç lambada bekleyip nevsehirde gezmiyosunuz nevşehir lile dalga gecer gibi sanki Su lambaları zaman süresinü bi bakın ne kadar dengesiz
Avatar
AGA - 4 yıl önce
Bu vatantasa biraz saygıniz varsa su lambaları Dügünce ayarlayın
Avatar
Vatandaş - 4 yıl önce
halk kırmızı ışıkta gecınce problem oluyor ama polis arabaları vızır vızır kırmızıda gecınce sıkıntı olmuyor