banner461
banner195

Kırşehir'in Kapadokya'ya entegrasyonu planlanıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kırşehir'in turizm potansiyelini yükseltmek için ''Kırşehir'in Kapadokya destinasyonu ile entegre edilmesi''ni amaçlıyor.

Kırşehir'in Kapadokya'ya entegrasyonu planlanıyor
29 Kasım 2012 Perşembe 19:38

banner143
banner134
Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kırşehir'in turizm potansiyelini yükseltmek için ''Kırşehir'in Kapadokya destinasyonu ile entegre edilmesi''ni amaçlıyor.

 

Kırşehir'in turizm potansiyelinin artırılması için Kapadokya destinasyonu kapsamına alınması planlanıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Ahmet Arı, Kapadokya'yı ziyaret eden turistlerin Kırşehir'i de görebilmesi için çalışma yürüttüklerini bildirdi.

 

Arı, ''Kırşehir'deki turistik ve kültürel değerlerin ortaya çıkarılması, ilin altyapı ve tanıtım eksikliklerinin giderilerek turizm değerleri oluşturulması, halkın turizme katılımının artırılması için bilgilendirilmesi ve dolayısıyla turizm gelirlerinden daha fazla pay almasının sağlanması ve turizmin bölgeye olan sosyoekonomik katkısının artırılmasını amaçlıyoruz'' dedi.

 

Özellikle Kırşehir'deki Kaman Kalehöyük Arkeoloji Müzesi ile Japon Bahçesi'nin Japon turistler için ayrı bir önem taşıdığını vurgulayan Arı, yılda 10 bin civarında Japon turistin Kaman ilçesini ziyaret ettiğini, Kırşehir'in Kapadokya destinasyonuna dahil edilmesi durumunda, turizmde Uzakdoğu'nun pazar payının artacağını öngördüklerini dile getirdi.

 

YARIN, KIRŞEHİR TURİZM GELİŞTİRME ÇALIŞTAYI DÜZENLENECEK

 

Yapılacakların belirlenmesi ve yol haritasının hazırlanması için yarın Kırşehir'de ''Turizm Geliştirme Çalıştayı(TGÇ)'' yapacakları bilgisini veren Arı, ''Kırşehir'in turizm potansiyelinin artırılması için gereken altyapı, restorasyon, bakım, eğitim gibi konular bakanlığımız, uzmanlar, yerel yönetimler, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra, özel sektör temsilcileri ve sivil toplum kuruluşlarının da katılacağı çalıştayda ortaya konacak'' diye konuştu.

 

TURİZM ÇALIŞTAYLARI

 

Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü koordinatörlüğünde, 2004 yılından bu yana 27 il ve ilçelerinde, aralarında İpek Yolu (Ayaş, Beypazarı, Geyve, Güdül, Göynük, Mudurnu, Nallıhan, Sapanca ve Taraklı), Hitit (Çorum), Asi'nin Kucağındaki Uzlaşma (Hatay), Üç Şehir-Üç Nehir-Üç Deniz (Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ), Frigya (Kütahya), Ulu Çınarın Kökleri (Bursa, Bilecik), Taşın ve İnancın Şehri Mardin, Şehzadeler Şehri Amasya, Isparta ve Eskişehir Çalıştayları'nın da bulunduğu 22 TGÇ düzenlendi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.