banner461
banner195

Kızılırmak'ta Balık Ölümleri Hakkında

Geçen hafta içinden beri Nevşehir’in Sarıhıdır Köyü yakınlarında Kızılırmak kıyılarına vurmuş balık ölümleri gözlenmeye başladı. Yetkili mercilere haber verilen balık ölümleri ile ilgili olarak bilgisine başvurduğumuz Nevşehir Üniversitesi Biyoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Erdoğan Çiçek yapmış olduğu tespitlerde şunları ifade etti.

Kızılırmak'ta Balık Ölümleri Hakkında
13 Temmuz 2013 Cumartesi 17:28

banner143
Kızılırmak'ta Balık Ölümleri Hakkında
İlgili Galeriye Git
banner134

 KIZILIRMAKTA BALIK ÖLÜMLERİ

 

Geçen hafta içinden beri Nevşehir’in Sarıhıdır Köyü yakınlarında Kızılırmak kıyılarına vurmuş balık ölümleri gözlenmeye başladı. Yetkili mercilere haber verilen balık ölümleri ile ilgili olarak bilgisine başvurduğumuz Nevşehir Üniversitesi Biyoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Erdoğan ÇİÇEK yapmış olduğu tespitlerde “Balık ölümlerinin yaz döneminde su düzeyindeki azalmadan kaynaklanan oksijen yetersizliğinden kaynaklanmış olabileceğini belirtti. Sayın ÇİÇEK’in yerinde yapmış olduğu incelemelerde; Kızılırmakta su seviyesinin çok düşmüş olduğunu ve su akıntı hızının oldukça yavaş olduğunu bu durumun da zaten kirlilik yükü fazla olan suda çözünmüş oksijen sorununa yol açacağını tespit etti. Sıcak yaz günlerinde balıkların Oksijen ihtiyacının arttığı buna karşın sıcak suda çözünmüş oksijenin daha düşük düzeyde bulunduğunu belirten Sayın ÇİÇEK bunun yanı sıra Kızılırmakta barajların yapılmasından sonra su rejimindeki düzensizlik ve yavaş akışa bağlı olarak bu bitkilerinden yoğun bir artış olduğunu ve özellikle de bu durumun gündüz fotosentez yapıp oksijen üreten bitkilerin, gece sudaki oksijeni kullanmalarından dolayı suda oksijen yetersizliğini de beraberinde getirdiğini söyledi. Ayrıca Sayın ÇİÇEK Bayramhacılı Barajının altında kurulu olan HES’lerde de yapılan incelemeler sonucunda HES’lerin balık ölümleri ile ilgisinin bulunmadığını çünkü HES’lerin su rejimini etkileyici bir rollerinin olmadığını belirtti.

Hafta sonu itibariyle Bayramhacılı Barajından bırakılan suyun çok düşük düzeyde olması Avanos ilçesinde de bariz bir şekilde gözlemlenmiştir. Geçen yıllarda da su seviyesine bağlı olarak balık ölümlerinin görüldüğü dikkate alındığında, barajlarda bırakılan su ile su rejiminin iyi ayarlanmasının doğal yaşam açısından ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Bu nedenle barajlardan Kızılırmağa gerek doğal yaşam ve gerekse rekreasyon açısından yeterli suyun bırakılması için gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir.
                                                                  Nevşehir Üniversitesi Biyoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Erdoğan ÇİÇEK 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
KÖYLÜ - 5 yıl önce
baraj yaptılar termik santral yaptılar köyün bahçelerini de verimsiz hale getirdiler.balik ta ölür köylüde ölür bence dikkat etmek lazim ?
Avatar
okan uslu - 5 yıl önce
hes elektrik üretecem diye suyu acıp acıp kpatıyo bu raporu veren adama hes kac lira verdiki oyle dedi bilmiyomda memlekette herkes satlıkmı arkadas ben o balık ölümlerine gulsehir araplıdaki barajın altındada karsılastım yüzlerce suyu bi anda kapayıp acıyolar tek sıkıntı buu
Avatar
eagle - 4 yıl önce
O bişey değil asıl problem maden ocağı kızıl ırmağın dogdugu kızıldagda çok büyük çapta maden arama sondaj. Çalışması yapılıyor çok büyük ihaleler var orda zindanda çalışan ve olmalıyım üstelik orda yeni yeşeren cam ağaçları var. Bazı yerlere yol yapıldı normalde izin verilmemesi gerek eğer sondaj numuneleri değerli çıkarsa işletmeye geçerse zaman olacakları siz düşünün birkaç firma var biribirlerine sahayı devredip duruyorlar yıllardır gelip gidiyorlar kimsenin haberi yok dağ başı sonunda bizde üç kuruş için. Orda çalıştık burnuma kötü kokular geliyor zindanda polisler denen bir madde kullanılıyor suyun içine bi kilo alıyorsun yüz litre suyu sümük gibi karşılaştırıp kaygan hale getiriyor kimyasal değil dediler ama ben denedim bu madde toz halindeyken çakmagin üzerine az bizi doğduğunuz zaman hemen alev aliyo. Bu yer kızıl ırmağın doğdu tam sıfır noktası yani kızıldagda buda savaştan samsuna kadar geçtiği yerleri ne hale getirir bilemiyorum en basit o pilleri oradaki kuyu lara gömdük yağıs alınca o pilleri suyla beraber toprak emip şu kaynaklarına sevkedilecek bence burda kirli işler dönüyor kimsenin haberi yok firma sahip leri hep yabancı mühendisler kanadalı teksaslı ıngiliz falan yetkili vatan severlere duyrulur