banner461
banner195

Konya'da askeri uçak düştü. 2 Şehidimiz Var ! Çarpıcı iddialar...

Konya'da planlı eğitim uçuşu için kalkış yapan F4 savaş uçağı düştü, kazada 2 pilot şehit oldu.

Konya'da askeri uçak düştü. 2 Şehidimiz Var ! Çarpıcı iddialar...
05 Mart 2015 Perşembe 12:43

banner143
banner134

 Merkez Karatay ilçesi Ortakonak Mahallesi yakınlarında askeri uçakdüştü, 2 pilot şehit oldu. Olay yerine ulaşan itfaiye ekipleri dumanların yükseldiği uçağa müdahale etti.

Konya Valisi Muammer Erol, yaptığı açıklamada, bir askeri eğitim uçağının Merkez Karatay ilçesi Ortakonak Mahallesi yakınlarında düştüğünü teyit etti. Erol,"Olay yerinde itfiaiye ve AFAD ekipleri bulunuyor" dedi.

Konya-Aksaray karayolundan yaklaşık 5 kilometre içeride düşen uçaktan çıkan dumanları gören vatandaşlar ve buraya gelen gazeteciler, askerlerin oluşturduğu güvenlik çemberi nedeniyle olay yerinden uzaklaştırıldı. Buraya ulaşan itfaiye ekipleri, uçağa müdahale etti. Askeri yetkililer olay yerinde incelemede bulunuyor.

112 Acil Servis ambulansları ve AFAD ekipleri kazaya müdahale için bekletiliyor.

Öte yandan Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada, planlı eğitim uçuşu için kalkan F-4E 2020 uçağının, Konya Atış Sahasında henüz bilinmeyen bir nedenle kaza kırıma uğradığı, 2 pilotun şehit olduğu bildirildi.

ERDOĞAN ARADI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Konya'da askeri uçağın düşmesi sonucu iki pilotun şehit olması sebebiyle Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özel'i arayarak bilgi aldı ve taziyelerini iletti.

Düşen uçaklarla ilgili en çarpıcı iddia

Emekli asker ve güvenlik uzmanı Mete Yarar, düşen F-4 uçaklarıyla ilgili çarpıcı bir iddiada bulundu; "O kazalarda farklı konular var" dedi.


Konya'da düşen F-4 uçağında 2 askerimiz daha şehit oldu. Geçtiğimiz hafta da Malatya'da 2 F-4 tipi askeri uçak düşmüş 4 pilotumuz şehit olmuştu.
F-4 kazaları ile ilgili en çarpıcı yorum emekli asker ve güvenlik uzmanı Mete Yarar'dan geldi.
"NEDEN HİÇBİRİSİ ATLAMA GİRİŞİMİNDE BULUNAMADI?"

CNN Türk canlı yayınına katılan Yarar çarpıcı açıklamalarda bulundu. "Son üç kazada 6 pilotumuz da şehit oldu. Neden hiçbirisi atlama girişiminde bulunamadı." diye soran Mete Yarar "Bir tahminim var ama şu an paylaşamayacağım. O kazalarda farklı konular var." dedi.
DIŞ MÜDAHALE İHTİMALİ

Uçakların düşmesinden ziyade askerlerin fırlatma koltuklarını harekete geçiremediğine dikkat çeken Yarar, bir "dış müdahale" ihtimali üzerinde durdu.
DÜNYA BU UÇAKLARDAN ÇOKTAN VAZGEÇTİ

Dünya, "Fantom" adıyla da bilinen RF-4'lerden çoktan vazgeçti. ABD, uçakları 20 yıl önce envanterinden çıkardı. İsrail, İngiltere, İspanya ve Güney Kore de RF-4'leri hurdaya ayırdı. Türk Hava Kuvvetleri ise hala kullanıyor. Bugüne kadar 13 RF-4 düştü, 14 pilot şehit oldu.
1974'TEN BU YANA KEŞİF AMACIYLA KULLANILIYOR

"Fantom" adıyla da bilinen RF-4'ler, Türk Hava Kuvvetleri tarafından 1974'ten bu yana keşif amacıyla kullanılıyor. Uçaklar burunlarında özel kamera taşıyor. RF-4'lerin 8'i ABD'den 46'sı Almanya'dan alındı. Almanya'dan gelen uçaklar Alman Hava Kuvvetlerince hizmetten çıkarılmıştı. Ömürlerini dolan uçaklardan 16'sı modernize edildi. RF-4'ler halen Eskişehir ve Malatya'daki filolarda görev yapıyor.
TOPLAM 13 TANE KALDI

Hava Kuvvetleri envanterinde toplam 13 RF-4 kaldı.
ABD, YENİ FÜZELERİN DENEME TAHTASI YAPTI

ABD'de 1996'da emekli edilen RF-4 Fantom savaş uçakları, insansız hava aracına dönüştürülüp pilotların atış eğitimlerinde uçan hedef olarak kullanılıyor. F-4 Fantom savaş uçakları, bu uçağı geliştiren ABD'de çoktan gözden düştü. ABD Hava Kuvvetleri, 1996 yılında emekli edilen F-4'lerden envanterinde kalan 254'ünü, Arizona'daki "Davis Monthan" ve New Mexico'daki Holloman hava üslerinde insansız uçan hedef olarak kullandı. İnsansız hava aracına (İHA) dönüştürülen Fantomlar, yeni füzelerin denenmesinde hedef oldu.
F-4'e daha önce sahip olan İsrail 2004, İngiltere 1992, İspanya 2002'de emekliye ayırırken, Güney Kore bu uçakları F-15 ile yeniledi. ABD McDonnell Douglas firması tarafından 1961 yılında üretilmeye başlanan avcı ve bombardıman uçağı olan F-4 Fantom uçakları ilk olarak Vietnam Savaşı'nda kullanılmıştı.

Haber7


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.