banner461
banner195

Kudüs'ü 'İsrail'in başkenti' olarak ilk o tanıdı

Dünyaca ünlü arama motoru Google, İsrail'in başkenti olarak Kudüs'ü görüyor. Trump'ın açıklamasının ardından Google arama sonuçlarının değişmesi özellikle sosyal medyada büyük tepkiye neden oldu.

Kudüs'ü 'İsrail'in başkenti' olarak ilk o tanıdı
07 Aralık 2017 Perşembe 15:30

banner143
banner134
ABD Başkanı Trump'ın skandal Kudüs açıklamasından Google'da yapılan aramalar dikkat çekiyor. Google'da 'Kudüs' ve 'İsrail'in başkenti' aramasını yapanlar karşılığında İsrail'in başkenti olarak Kudüs'ü görüyor. Trump'ın açıklamasının ardından Google arama sonuçlarının değişmesi özellikle sosyal medyada büyük tepkiye neden oldu.

ABD Başkanı Donald Trump, tüm tepkilere rağmen Kudüs'ü işgalci İsrail'in başkenti olarak tanıdıklarını açıkladı. Trump'ın skandal açıklamasının ardından ABD'li arama motoru Google'da Kudüs'ü aratanlar şok bir sonuçla karşılaştı. Zira Google'da Kudüs diye aratılınca İsrail'in başkenti olarak gözüküyor.


Ters bir şekilde İsrail'in başkenti diye Google araması yaptığımızda yine karşımıza Kudüs çıkıyor. Elbette Google bu verileri Vikipedi'den çekiyor. Fakat Trump'ın açıklamasının üzerine Google'da Kudüs'ün bu şekilde görünmesi, sosyal medyada büyük tepki topladı.

ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti sayması ne anlama geliyor?
ABD Başkanı Donald Trump, seçim kampanyası sırasında, "Eğer başkan olursam, Tel Aviv'deki ABD Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıyacağım ve Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyacağım" açıklamasını yapmıştı. İsrail ile resmi olarak çalışmaya başlayacağını belirten Trump açıklamasında, "İsrail ile çalışmaya başlamak için sabırsızlanıyorum." şeklinde konuşmuştu.

ABD Başkanı Trump'ın Kudüs'ü İsrail başkenti olarak tanımasıyla birlikte "Kudüs nerede?" ve "Kudüs önemi nedir?" aramaları yapılmaya başlandı. Peki Kudüs nerede? Kudüs şehrinin önemi nedir?


2. Abdülhamid'in Filistin'i 'satmayı' reddetmesinden bu yana, Kudüs ve Filistin sorunu Türkiye için özel bir anlama sahiptir. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın bu konudaki tutumlarının Arap liderlerden karşılık görmemesi üzücü.

 

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.