banner461
banner195

Külliyeden Sonra En Çok Ziyaretçi Çeken Merkez

Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesinde Hacıbektaş-ı Veli Külliyesinin ardından ilçede en çok ziyaretçi çeken merkez Hacıbektaş Atatürk Evi.

Külliyeden Sonra En Çok Ziyaretçi Çeken Merkez
28 Ağustos 2013 Çarşamba 12:15

banner143
banner134

 NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesinde Hacıbektaş-ı Veli Külliyesinin ardından ilçede en çok ziyaretçi çeken merkez Hacıbektaş Atatürk Evi.

İlçeye gelen yerli turistlerin büyük ilgisini gören Hacıbektaş Atatürk Evi, 2013 yılının geride kalan 7 aylık bölümünde de bu özelliğini korudu.

Hacıbektaş Atatürk Evi-Müzesi Nevşehir ili Hacıbektaş ilçesinde bulunan, 19. yüzyılın ikinci yarısında yapılmış olan Çelebiler ailesine ait evde Atatürk 22-23 Aralık 1919’da Ankara’ya giderken uğramış ve ağırlanmış. Kültür Bakanlığı bu evi 1991 yılında kamulaştırmış ve 2001 yılında da restore ederek Atatürk Evi Müzesi olarak ziyarete açmış. 
Müzenin bulunduğu ev, zemin ve birinci kattan meydana gelmiş. Orta sofalı planı olan ev ahşap hatıl arasına kerpiç yığma tekniği ile yapılmış. Üzeri de kırma çatı ve oluklu kiremitle örtülmüş. Evin üst katında sofa etrafında odalar sıralanmıştır. Müzede Atatürk ile ilgili fotoğraf ve belgeler sergilenmekte olup, o günleri yansıtan eşyalarla düzenlendi. 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.