banner461
banner195

Kültür Festivali Cultifeste Nevşehirliler Damga Vurdu

Bu yıl üçüncü kez düzenlenen Cultifest Festivali, Hollanda’nın Utrecht kentinde bulunan Jaarbeurs Fuar ve kongre merkezinde yoğun katılım ile gerçekleşti.

Kültür Festivali Cultifeste Nevşehirliler Damga Vurdu
19 Mayıs 2015 Salı 22:56

banner143
banner134
Bu yıl üçüncü kez düzenlenen Cultifest Festivali, Hollanda’nın Utrecht kentinde bulunan Jaarbeurs Fuar ve kongre merkezinde  yoğun katılım ile gerçekleşti.

 Dört gün süre ile açık kalan aile festivali Cultifest’in açılışına Gülşehir Belediye Başkanı Vahdi Arısoy, Kozaklı Belediye Başkanı Celaleddin Güven Hollanda Nevşehirliler Federasyonu Yönetim Kurlu Başkanı Şengezer Kürkün yanı sıra işadamları, siyasiler ve vatandaşlar katıldı.

Festivalin ikinci gününde Hollanda Nevşehir`liler Federasyonu büyük bir etkinlik gerceklestirdi. Sunuculuğunu Kanal Avrupa Televizyonu yapımcısı Mümin Uluç`un yaptığı programda sanatcılar Barış İçten ve Kazım Kalaycı yöremize özgü eserler seslendirdiler. Program sunucusu Mümin Uluç yaptığı açılış konuşmasında birlik ve beraberliğin nemine işaret ederek, ``bu tür bol katılımın olduğu etkinliklerde, bölgemizin tanıtımı cok büyük önem arzediyor. Yeterki bizler birlik ve beraber olalım`` dedi. Programda söz alan Kozaklı Belediye Başkanı Celaleddin Güven`de Kozaklı bugün kaplıca ve otelleriyle ülkemizin sayılı termal tesisleri arasındaki yerini aldı. Nüfusu kadar otellerindeki yatak sayısı eşitlenir hale geldi. Sizlerden özellikle işadamlarımızdan doğup büyüdüğünüz yerlere sahip çıkmanızı ve oralara yatırım yapmanızı istiyorum. Kozaklı seracılık ve hayvancılığın en modern uygulandığı Hollanda`yı örnek alarak bir üretim merkezi haline gelebilir bizler bu konuda her türlü desteği vermeye hazırız`` dedi. Programda konuşan Gülşehir Belediye Başkanı Vahdi Arısoy`da Gülşehir`in bölge turizmi için önemli bir konumda olduğunu belirterek, ``Turizm ve otelcilik yatırım yapmak isteyenler için cazip olduğu gibi, Kızılırmak havzasınında hem üretim hemde sosyal tesis amaçlı önemli bir merkez haline gelebileceğini`` söyledi. Aksam Rotterdam ve Amsterdam`da işadamalarıyle beraber olan Belediye Başkanları bölgenin sorunları ve yapılabilecek faaliyetler konusunda birebir görüşme imkanı buldular. İşadamları Başkanlardan destek sözü alırken, heyetin eylül ayı içerisinde Nevsehir`e bir ziyarette bulunması bekleniyor. Program günün anlam ve önemini belirten plaketlerin verilmesiyle son buldu. Cultifest etkinlikleri 50 bin metrekarelik bir alanda gercekleştiriliyor. Etkinliklerde 62 pazar tezgâhı, 90 adet fuar standı, 20 adet kültür standı büyük bir çocuk parkı ve konser salonu bulunuyor. Festivalde Nevsehir`den baska Karaman, Sivas, Kırşehir Kayseri illeri de stand açarak, etkinlik yaptı.
Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.