banner461
banner195

Kurumuş yapraklardan organik gübre üretiliyor

Yeni, farklı ve ilk nitelikteki uygulamalarıyla dikkat çeken Kayseri Kocasinan Belediyesi, bu sefer de kuruyan yapraklardan organik gübre üretti.

Kurumuş yapraklardan organik gübre üretiliyor
01 Aralık 2015 Salı 16:24

banner143
banner134
 Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, ağaç gazelleri, biçilmiş çimler başta olmak üzere topladıkları atıkları bir araya getirerek organik gübre ürettiklerini söyledi. 
 
Yaptıkları her işin kalitesini, verimini ve faydasını artırmak için sürekli yeni arayışlar içinde çalışarak yeni uygulamalar geliştirdiklerini vurgulayan Başkan Ahmet Çolakbayrakdar, "Çöpe atılan, bazen yakılan ağaç yapraklarını, biçilmiş çimleri seramızda açtığımız bir havuzda bir araya getirip atıkların kendi yapılarından kaynaklanan kimyasal etkileşimle organik gübre üretiyoruz, park ve bahçelerimizde kullanacağız" dedi.
 
Bu işlemle çiçeklerin ve ağaçların sağlıklı büyümesinin yanında toprağın da mineraller açısından zenginleştirildiğini ve daha verimli hale getirildiğinin altını çizen Başkan Ahmet Çolakbayrakdar, "Son yıllarda canlı artıklardan yapılan organik gübrelerin sıkça kullanılmaya başlanmasıyla parklardaki haşerelerin artması da engellenmektedir. Biz atölyemizde oluşturduğumuz havuza önce kuru yaprakları, üstüne çimleri, atık gıdaları döküyor, toprakla kapatıyor bir katman oluşturuyoruz. Bunu havuz dolana kadar tekrar ediyoruz. Üzerine bir miktar toprak yerleştirip gübrenin oluşmasına yardımcı olacak mikroorganizmaların oluşmasını sağlıyoruz.
 
Bu organik gübreyi çiçeklerimizin, güllerimizin, fidanlarımızın daha kaliteli yetişmesinde, parklarımızın çok daha kaliteli olması için kullanacağız" şeklinde konuştu.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.