banner461
banner195

Lara Koleji Öğrencileri Aşı Oldu

Nevşehir Özel Lara Koleji 8. Sınıf öğrencileri hastalıklara karşı iğne ile bağışıklık kazandı.

 Lara Koleji  Öğrencileri  Aşı Oldu
25 Aralık 2014 Perşembe 17:05

banner143
banner134

          Nevşehir Özel Lara Koleji 8. Sınıf öğrencileri hastalıklara karşı iğne ile bağışıklık kazandı. Nevşehir Toplum Sağlığı görevlileri tarafından 8. sınıf öğrencilerine tetanos ve difteri aşısı yapıldı. TEOG sonrası farklı bir heyecan yaşayan 8.Sınıf öğrencileri gerek yüz şekilleri gerek bağırmalarıyla streslerini attı. Bazı öğrencilerin aşı vurulurken hiç korkmadığı gözlenirken,  bazılarının korkulu hareketleri sağlık ekiplerini ve öğretmenleri güldürdü. Uygulama sırasında, aşı olmak istemeyen öğrencilere arkadaşları, öğretmenler ve sağlık ekipleri ikna ederek aşıları yapıldı. Kalp problemi ve alerjisi olan öğrencilere ise aşılar vurulmadı.

          Lara Koleji Müdürü Ulaş İnönü öğrencilere öğrenci sağlığı programı çerçevesinde tetanos ve difteri aşılarının yapıldığını söyledi.
  Sağlık ekipleri yaptıkları açıklamalarda  tetanos-difteri aşısı bebek doğduktan sonra 2,4 ve 6 aylıkken toplam 3 doz yapılıyor. 18-24 aylıkken tekrar ediliyor. Daha sonra sekizinci sınıfa denk gelen 15’inci yaşta aşılar bir doz daha yapılarak tam koruma sağlanıyor. Tetanos hastalığından korunmanın tek yolu aşılanma. Tetanos yüksek ölüm oranına sahip bir hastalık. Vakaların yaklaşık yüzde 30’u hayatını kaybeder. Tetanosun başarılı bir tedavisi yok. Kuş palazı olarak da bilinen difteri mikrobunun salgıladığı toksin, insanlar için oldukça tehlikeli. Bu yüzden bu aşıların yapılmasının çok önemli olduğunu belirttiler. 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.