banner461
banner195

Limonlar Kaya Depolarda Sulanıyor

Akdeniz Bölgesi'nde yetiştirilen limonlar, Nevşehir yöresindeki kayadan oyma doğal soğuk hava depolarında saklanıyor. Depolara 80 gram olarak giren limonlar, 2 ila 8 ay sonra 110 gram olarak çıkacak.

Limonlar Kaya Depolarda Sulanıyor
02 Ocak 2014 Perşembe 10:13

banner143
banner134

 NEVŞEHİR(MHA) Akdeniz Bölgesi'nde yetiştirilen limonlar, Nevşehir yöresindeki kayadan oyma doğal soğuk hava depolarında saklanıyor. Depolara 80 gram olarak giren limonlar, 2 ila 8 ay sonra 110 gram olarak çıkacak.

Ürgüp ilçesine bağlı Ortahisar Belediye Başkanı Ali İhsan Özendi, başta Mersin yöresi olmak üzere yörenin çeşitli merkezlerinde yetiştirilen yataklık limonların, 1950'li yıllardan bu yana her kış beldelerinde bulunan tüf kayalara oyulu doğal soğuk hava depolarında konularak yaz aylarına kadar burada bekletildiğini söyledi.

Beldelerinde irili ufaklı toplam 575 depo bulunduğunu ifade eden Özendi, depolara 80 gram ağırlığında giren bir limonun sulanarak depodan 100 ila 110 gram ağırlığında çıktığını belirtti.

Bu yıl beldelerindeki depolarda yaklaşık 6 milyon sandık yataklık limon depolanacağını kaydeden Özendi, "Akdeniz'den getirilen limonlar özel kağıtlara sarılarak depolarda 2 ila 8 ay arasında bekletiliyor. Bu bekleme süresinde limonlar sulanarak sert olan kabukları da bu bekletilme sırasında tüf kayanın nemli oluşunun da etkisi ile iyice yumuşar. Yataklık limon özellikle iç piyasada oldukça aranılan bir limon türü olmaktadır. Niteliğinden hiçbir değer kaybetmeyen yataklık limon daldan koparıldığındaki ilk lezzete sahip olur. Yataklık limon özellikle iç piyasada oldukça aranılan bir limon türü. Ayrıca bu limonların büyük bir bölümü Avrupa ve Balkan ülkelerine ihraç ediliyor" dedi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
mustafa karaman-başdere - 4 yıl önce
dünyada eşi benzeri olmaayan bu soğuk hava depoculuğunun hiçbir ekipman enerji kullanmadan gıda muhafaza ve kıymetlenrilmesi olayı bizim meleketimizde olması ortahısar ve kavak kasabalarından bir sektör haline gelmesi süper bir kaynaktır ayrıca üniversitemiz bu dalda acilen bir 4 yıllık bölümün ürgübe accılması bir ihtiyactır ve bu olayı bütün üniversitelerde ders olarak okultuması gerekli olduğuna inanıyorum