banner461
banner195

Macaristan Ulusal Meclis Başkanı Köver, Kapadokya'da

Macaristan Ulusal Meclis Başkanı Laszlo Köver,"Bize göre, Türkiye'nin AB'ye ihtiyacı yoktur, AB'nin Türkiye'ye ihtiyacı vardır" dedi.

Macaristan Ulusal Meclis Başkanı Köver, Kapadokya'da
09 Mayıs 2013 Perşembe 16:36

banner143
banner134

 Nevşehir'e gelen Köver, Derinkuyu ilçesindeki yeraltı şehri ile Uçhisar beldesindeki kaleyi ve çevresini gezerek yetkililerden bilgi aldı.

 

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Köver, Kapadokya'da bulunmaktan dolayı mutlu olduğunu, bölgeye geleli kısa süre olmasına rağmen gördüklerinden çok etkilendiğini söyledi.

 

Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) üyelik sürecini değerlendiren Köver,

 

"Biz, ilk andan itibaren Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne girişini tamamen destekliyoruz. Bu desteğin sadece sözde değil, uygulamada da öyle olduğunu göstermek için vize uygulamasını kaldırdık. Bize göre, Türkiye'nin AB'ye ihtiyacı yoktur, AB'nin Türkiye'ye ihtiyacı vardır. Türkiye'de ekonomide ve sosyal konularda yapılan işler, çok ilginç ve gerçekten etkileyici" diye konuştu.

 

Köver, Türkiye ile Macaristan arasında çok iyi ilişkiler olduğunu söyledi.

 

-Başbakan Erdoğan ile yaptığı görüşme-

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile dün yaptığı görüşmeyi de değerlendiren Köver, "Başbakan Erdoğan'ın Budapeşte ziyaretinde kendisiyle görüşme imkanı bulamadık. Onun yerine Türkiye'de bir görüşme gerçekleştirdik. İki ülke arasındaki iş birliği potansiyelini görüştük. Birbirimize durumlarımızı anlattık ve meclis olarak biz neler yapabilirizi görüştük" dedi.

 

Göreme Açıkhava Müzesi'ni de gezen Köver'e, Kapadokya gezisinde Macaristan'ın Ankara Büyükelçisi Janos Hovari ve Nevşehir Vali Yardımcısı İbrahim Süha Karaboran eşlik etti


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.