banner461
banner195

Madencilik ve Taş Ocakçılığı Endeksi Arttı

NEVŞEHİR(MHA) TÜİK Nevşehir Bölge Müdürü Ahmet Mert Aktaş tarafından yapılan açıklamaya göre, Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi bir önceki aya göre %0,5 arttı, Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde; 2015 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi %11,3 ve imalat sanayi sektörü endeksi %0,2 arttı.

Madencilik ve Taş Ocakçılığı Endeksi Arttı
12 Şubat 2016 Cuma 13:10

banner143
banner134
Takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre %9,4 arttı, Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde; 2015 yılı Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi %8,3 ve imalat sanayi sektörü endeksi %9,4 arttı.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında en yüksek artış dayanıklı tüketim malı imalatında gerçekleşti, Ana sanayi grupları (MIGs) sınıflamasına göre, 2015 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre en yüksek artış %7,8 ile dayanıklı tüketim malı imalatında gerçekleşti.
Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayi ciro endeksinde en yüksek artış içeceklerin imalatında gerçekleşti, İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2015 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre en yüksek artış %11,5 ile içeceklerin imalatında gerçekleşti. Bu artışı %9,3 ile mobilya imalatı ve tütün ürünleri imalatı takip etti.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayi ciro endeksinde en yüksek azalış diğer ulaşım araçlarının imalatında gerçekleşti,İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2015 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre en yüksek azalış %31,7 ile diğer ulaşım araçlarının imalatında gerçekleşti. Bu azalışı %5,4 ile fabrikasyon metal ürünleri imalatı (makine ve teçhizat hariç) ve %5,3 ile kimyasalların ve kimyasal ürünlerin imalatı takip etti.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi bir önceki çeyreğe göre %0,6 arttı, 2015 yılı dördüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi %0,6 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %11,2 arttı.
 

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.