banner461
banner195

Mal Bildiriminde Bulunmayana Üç Aya Kadar Cezası Öngörülüyor

Nevşehir Ticaret İl Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre; Kooperatiflerin mal bildiriminde bulunmasının son süresi Şubat ayı sonunda doluyor. Bildirimde bulunulmaması durumunda üç aya kadar hapis cezası öngörülüyor.

Mal Bildiriminde Bulunmayana Üç Aya Kadar Cezası Öngörülüyor
20 Ocak 2016 Çarşamba 12:48

banner143
banner134
 NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir Ticaret İl Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre; Kooperatiflerin mal bildiriminde bulunmasının son süresi Şubat ayı sonunda doluyor. Bildirimde bulunulmaması durumunda üç aya kadar hapis cezası öngörülüyor.

Konuya ilişkin yapılan açıklamada; “3628 sayılı “Mal Bildiriminde Bulunması, Rüşvet ve Yolsuzluklarla Mücadele Kanunu” ile Bakanlar Kurulunun 10/8/1990 tarih ve 90/748 sayılı kararınca uygulamaya konulan “Mal Bildiriminde Bulunulması Hakkındaki Yönetmeliğe dayanılarak çıkarılan ve 14 Ocak 2010 tarihli ve 27462 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “3628 Sayılı Mal Bildiriminde Bulunulması, Rüşvet ve Yolsuzluklarla Mücadele Kanununun Kooperatiflerde Uygulanmasına Dair Tebliğ’e göre Bakanlığımız gözetim ve denetimi altında faaliyet gösteren ve 1163 sayılı Kooperatifler Kanunu ve 4572 sayılı Tarım Satış Kooperatifleri ve Birlikleri Hakkında Kanuna tabi olan kooperatif ve üst kuruluşlarının yönetim kurulu başkan ve üyeleri ile genel müdürlerinin,  sonu (0) ve (5) ile biten yıllarda en geç Şubat ayı sonuna kadar mal bildirimlerini yenilemeleri ve ilgili mercilere vermeleri gerekmektedir. Bu kapsamda, ilgili Yönetmeliğin “Süresinde mal bildiriminde bulunmama” başlıklı 17 inci maddesi hükmü gereği Valiliklerce (Ticaret İl Müdürlüğü) bildirimde bulunmayanlar hakkında gerekli işlem yapılmak üzere yetkili Cumhuriyet Başsavcılıklarına suç duyurusunda bulunulacağı, Süresinde bildirimde bulunmamaya ilişkin olarak anılan Kanunun “Ceza Hükümleri” başlıklı üçüncü bölümünün 10 uncu maddesinde üç aya kadar hapis cezası belirlendiği, Kamuoyuna saygıyla duyurulur” ifadelerine yer verildi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.