banner461
banner195

Mart Ayında Ne Oluyor

Kediler için önemli hatta çok önemli bir ay mart ayı yaklaşırken etrafınızda yüksek volümlü kedi sesleri artmaya başlamıştır eminim. Birde evdeki kedilerin sesleri çıkmaya başladı ki sormayın bütün aile rahatsız ve uykusuz komşular ise sabahları gergin bakışlı.

Mart Ayında Ne Oluyor
03 Mart 2014 Pazartesi 11:08

banner143
banner134

 Bazı aileler ise ağlamaklı. Bunun sebebi ne?

Kedilerini kısırlaştırmamışlar balkondan atlamış

Kedilerini kısırlaştırmamışlar havalandırmadan kaçmış

Kedilerini kısırlaştırmamışlar camdan düşmüş☹

Kediler hep 4 ayağının üstüne düşer düşmesine de 8.kattan aşağı çok hoş olmasa gerek.

Demek ki kedimizi kısırlştımamız lazım ama ne zaman?KEDİLER NE ZAMAN KISIRLAŞTIRILMALI

Kediler aslında 6 aylıkken kısırlaştırılabilir. Bilimsel veriler ise artık bu işlemin 4 aylıkken bile yapılabileceğidir. 

Kediler 4 aylıkken cinsel olgunluğa ulaşabildiğini hiç tahmin etmezsiniz ama 4 aylıkken üreme faaliyetleri başlayabilir.KISIRLAŞTIRMAK NEDEN GEREKLİKısırlaştırılmamış erkek kediler:Kısırlaştırılmamış dişileri bulmak için evden kaçmaya çalışırlar. Yüksek katlı evlerimizin camından balkonundan atlarlar. Bir çoğu yaralanma ile sonuçlanan kavgalar yaşayabilir ve veteriner masrafını artırırar

Dışarıda kısırlaştırılmamış dişi kedilerle çiftleşmesi sonucu bulaşıcı birçok hastalık kapabilirler (Fiv, Fip, FeLV gibi)

İlerleyen yaşlarda testis tümörü olabilirler

Dışarıda kısırlaştırılmamış kedileri çekmek için hayatınızda duyduğunuz en pis kokulu idrar ile bölgelerini işaretler. Bu bölge sizin eviniz ve salondaki yeni koltuk takımınızdır kesin..

Çiftleşecek kedi bulamazsa büyük bir stres yaşarlar ve agresiflik gösterirler.Kısırlaştırılmış erkek kediler iseDışarıya kaçma ve dışarıda gezinme isteği daha azdır. Balkondan camdan atlamaması kırıklarının olmamasını sağlar.

Daha az kavga ederler ve bu da onların yaralanma ya da Kedi Bağışıklık Yetmezliği Virüsü (FİV) ya da Kedi Lösemi Virüsü (FeLV) gibi ciddi hastalıklar kapma riskini azaltır.

Çevreye idrar bırakma eğilimleri azalır. Kötü koku ise ortadan kalkar

Testis tümörü olmazlar.

Stres kaynağı ortadan kalktığı için daha sakin ve sevecen bir ev kediniz olur☺

Kısırlaştırılmamış dişi kedilerDört aylık yaştan itibaren gebe kalabilirler

Yılda en az üç kez kızgınlık gösterir ve gebe kalabilirler. Oluşabilecek nufus sadece bir kediden yılda yüzlerce kedi doğmasına 6 yılda ortalama 67 bin kedinin doğmasına neden olabilir.

Çiftleşecek erkek kedi bulamayınca üç haftada bir evinizin içinde konser hiç bitmez hem de en kötü ve acıklısından.

Çiftleşme ile geçebilecek hastalıkların riski her zaman vardır.

Yumurtalık , rahim ve meme bezi kanserine ayrıca ölümcül olabilen rahim iltihabı pyometraya yakalanma riski taşırlar.

Kısırlaştırılmış dişi kediler iseKızgınlık göstermezler, üç haftada bir bağırıp inleyip kimseyi rahatsız etmezler, komşularla sorun yaşatmazlar.

Evden kaçmazlar, yaralanmazlar, bulaşıcı hastalık kapmazlar (Fiv,FeLV)

Yumurtalık, rahim kanseri riski yoktur. Ayrıca hiç kızgınlık göstermeden kısırlaştırılan kedilerde meme tümörü de görülme riski çok azdırKISIRLAŞTIRMA İLE İLGİLİ SÖYLENTİLER ve GERÇEKLERKediler bir yaşından önce üremezler..

Kediler dört aylıkken üreme faaliyetleri başlarKısırlaştırmak için en az sekiz aylık olmalıdır

kısırlaştırma işleminin erken yaşta yapılmasının gelişimi için olumsuz bir tarafı bilimsel olarak görülmemiştirKediler annelerini babalarını kardeşlerini bilirler ve onlarla çiftleşmezler

Hormonların akrabası yok maalesef. Yakın akrabaları ile çiftleşebilirler.Bir kere annelik duygusunu tatması gerekir

Kedilerin mantığı bizim gibi işlemez. Anneleri yavruları büyüyünce onlarda çiftleşebilir.Kısırlaştırsam kedim buna üzülebilir

Kedilerin bunu anlaması ve yavrum olmadı diye üzülmezler. Kediler insan bakış açısı ile yaşamazlar.Birkaç tane yavru yapsa ne olabilir ki arkadaşlarıma sahiplendiririm

O arkadaşlarınızın hepsinin alerjisi çıkar ve sizden yavru almazlar. Alsalar bile mutlaka bir tanesi sokağa bırakır. Sokakta 1 kedi x 6 yıl = 67.000 kedi demektir.Kedi sahiplerinin bir çoğu kedilerini er ya da geç kısırlaştırıyor. Bununla birlikte bazı kedi sahipleri kısırlaştırmadan önce bir yada daha fazla çiftleştirip yavru alıyor. Bazı yavrular kendilerine bakacak iyi insanları bulurken bir çoğu barınaklar ya da sokaklarda kısa sürede hastalıktan veya trafik kazasından dolayı ölüyor. Sahipli kediler için kısırlaştırma çok masraflı olmayan önemli ama teknik olarak basit bir operasyon. Sizde kedinizi kısırlaştırın ve onun iyiliği için bir adım daha atmış olun.Sokak kedileri içinse bölgenizdeki barınaklar ya da derneklerle iletişime geçip bir çözüm arayın.

Unutmayın sokak hayvanları bizim sorumluluğumuzun bir göstergesidir.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.