banner461
banner195

Masonlar Yeni Mabedlerini Nevşehir'de İnşa Etmeyi Planlıyor

Kapadokya antik “Sinasos” kentinde (Mustafapaşa) düzenleme çalışmaları süren ve gelecekte 234 No'lu Erciyes Özel Muhterem Locasının çalışmalarını sürdüreceği, ‘orijinalinde doğal bir mağara olan’ Yeni Mabedlerinin tahsis töreni için Masonlar Nevşehir'de buluştu.

Masonlar Yeni Mabedlerini Nevşehir'de İnşa Etmeyi Planlıyor
27 Nisan 2015 Pazartesi 23:59

banner143
banner134
Mason Locası Büyük Üstat'ı Ömer Köker ve tüm Masonlar Yeni Mabedlerinin tahsis törenini gerçekleştirmek ve "Büyük Buluşma" sempozyumu adı altında ayin düzenlemek için Kapadokya Dedeman Otelinde buluştu. Buluşmadan önce Köker'in Masonlara gönderdiği davetiyede şu ifadeler yer aldı;

"Sevgili Kardeşlerim,

Sizleri, sevgili hemşirelerimiz ve yeğenlerimiz ile birlikte, 23-26 Nisan 2015 tarihleri arasında ‘Kapadokya’da “Büyük Buluşma’ya” davet etmekten büyük bir mutluluk duyuyorum.

Vadiler, Localar ve Kardeşlerimiz arasındaki bağları güçlendirecek, yurt dışından gelecek kardeşlerimizin katılımları ile Dış Obediyanslarla ilişkilerimizi geliştirecek ‘Büyük Buluşmamız’ kapsamında ayrıca “4.Uluslararası Masonluk Sempozyumu” da yer alacaktır. “Back To Anatolia” ana başlığı altında gerçekleştirilecek sempozyum süresince, uygarlık tarihinde daima ilk olmanın şereflerini yaşayan Anadolumuzun ezoterik kökleri, «Çağlar Boyunca Anadolu’da Masonik Düşüncenin İzleri» ve «Anadolu’ya Akan Kültür Nehirleri ve XIII. yy Anadolu Aydınlanması» alt başlıkları altında incelenecektir.

Sempozyumun ilk gününde ‘Anadolu’da Dünya’nın Bilinen En Eski Mabedi, Urfa Göbeklitepe Yerleşkesi ve 12000 yıl önce Anadolu’da Masonik Motifler’ konusu ile başlayarak, antik Mısır ve antik Yunan kültürlerinde Kutsal Kavramı ve antik gnostik dualizminin Anadolu’daki izleri, ikinci gününde ise ‘Gnostik ve Hermetik Bilgeliğin Karanlık Çağlardaki Varoluş Mücadelesi’ başlıklı konferans ile başlayarak, ‘Ayyarun, Fütuvve ve Ahilik, ve Anadolu’da Süleyman Mabedi’nin Fakir Askerleri, Templiyerler’ konusu ile karşılaştırmalı olarak yerli ve yabancı kardeşlerin tebliğleri ile irdelenecek, ‘Mevlana’nın Düşünce Dünya’sı ve Şems-i Tebrizi’ ve ‘Meslek ve Maneviyat: 19-20 yüzyıl Anadolu’da Fütüvvet, Ahilik ve Tasavvuf Kavsağında Loncalar’ konularının sunumu ve sonrasında düzenlenecek panel ile gerçek bir kültür şölenine dönüşecektir.

Fikri etkinlikler, «Dünyanın En Eski Melodisi» ve «Kutsal Ruhların Dansı; Orpheus ve Eurydike Efsanesi» gibi müzikal gösteri ve sunumların yanı sıra, yöreye özgü sembolik bağ bozumu şenlikleri gösterisi, balon gezileri ve Kapadokya’nın turistik zenginliğini ön plana çıkaran açık hava müzelerinin ziyaretleri ile program taçlandırılacaktır.

Büyük Buluşma kapsamında yer alacak bir diğer önemli ve tarihi etkinlik de, Kapadokya antik “Sinasos” kentinde (Mustafapaşa) düzenleme çalışmaları süren ve gelecekte 234 No'lu Erciyes Özel Muhterem Locasının çalışmalarını sürdüreceği, ‘orijinalinde doğal bir mağara olan’ Yeni Mabedin çalışmalara tahsis töreni olacaktır.

Büyük Locamızın desteği ile Ankara Vadisi Yönetim Kurulunun başkanlığında, Erciyes Özel Muhterem Locası’nın koordinatörlüğünde yürütülmekte olan bu kapsamlı organizasyonun irtibat Locaları, İstanbul Vadisi’nden Ahenk, Ankara Vadisi’nden Bilgi ve İzmir Vadisi’nden Eylem Muhterem Locaları’dır.

Türkiye Büyük Locasının bünyesindeki Localarımız ve Kardeşlerimiz tarafından yaratılan güçlü düşünsel iklim sayesinde biriken kültür hazinemizin bir değerli halkası olacak bu etkinliğe katılımınızı diler, katkısı bulunan tüm Kardeşlerime canı gönülden teşekkür ederim.

Görüşmek dileği ile hepinizi kucaklarım.

Ömer Köker

Büyük Üstat"

Gundem 50


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
pala - 3 yıl önce
dimekki kurtlar vadisi filim değil gerçekmiş vay vatanım vay ne günlere kaldık
Avatar
hikmet şeğitoğlu - 3 yıl önce
dedelerimiz ebelerimiz vatan toprak namus için şehit düşmüşler şuanki düşdümüz duruma bakın turkiyenin
Avatar
nevşehir sevdalısı - 3 yıl önce
masonlara bu imkanları sağlayanlar,idareciler uyuyormusunuz memleketi yönetenl er,hamasi nutuklar atanlar nerdesiniz.ürgüp ve civarında olanları nasıl hoş görürsünüz.
Avatar
filnta mustafa - 3 yıl önce
adamlar dernek yasaya uygun. vergi veriyorlar iş adamları senin benim gibi insanlar görüşü farklı diye asalımmmı birader. tarikat cemaat vakıf kurs herşey özgür .
Avatar
sinosunlu mustafa - 3 yıl önce
müslüman küyündemi oturoyok yoksa mason köyündemi oturuyok yetkililerden millet vekillerinden cözüm istiyok
Avatar
gereksiz - 3 yıl önce
Dedemiz Abdülhamit in kemikleri sizliyor maalesef
Avatar
NEVŞEHİRLİ - 3 yıl önce @nevşehir sevdalısı
sende mi masonsun ki bunlari bu kadar savunuyorsun.her vergi veren masummudur acaba
Avatar
Muskaralı - 3 yıl önce
İstiyolarsa yaptirsinlar mabedlerini Nevşehirin usagaa bomba koyar patlatir