banner461
banner195

Mavi Marmara Davası'nda Umut Veren Karar

İHH Nevşehir İnsani Yardım Derneği Başkanı Baki Öncel, Mavi Marmara saldırısıyla ilgili soruşturmayı yeniden açmak isteyen İspanyol hakimin verdiği talimatın, sevindirici olduğunu bildirdi.

Mavi Marmara Davası'nda Umut Veren Karar
16 Kasım 2015 Pazartesi 12:20

banner143
banner134

NEVŞEHİR(MHA) İHH Nevşehir İnsani Yardım Derneği Başkanı Baki Öncel, Mavi Marmara saldırısıyla ilgili soruşturmayı yeniden açmak isteyen İspanyol hakimin verdiği talimatın, sevindirici olduğunu bildirdi.

İsrail Başbakanı Netenyahu, Ehud Barak, Avigdor Liberman  ve diğer 4 İsrailli bakana İspanya Mahkemesinden tutuklama kararı verildi. 

31 Mayıs 2010 tarihinde İsrail tarafından Gazze Özgürlük filosuna yapılan saldırıda Mavi Marmara’da bulunan İspanya vatandaşlarının açmış olduğu davada İsrailli sorumlulara tutuklama kararı çıktı.

Konuyla ilgili basın açıklaması yapan Öncel, "Mavi Marmara’daki İspanya vatandaşları  İspanya’daki Mavi Marmara avukatları eliyle suç duyurusunda bulunmuş soruşturma başlatılmıştı. Süreç İsrail’in de baskısı ile zorluklarla yürütülmüş ve dosya en son İspanya Yüksek Mahkemesine götürülmüştü. Burada görülen davanın sonucunda Mahkeme, İsrail Başbakanı Netenyahu, Dönemin Savunma Bakanı Ehud Barak, dönemin dışişleri bakanı Avigdor Lieberman, Dönemin Başbakan Yardımcısı Moshe Ya’alon, dönemin deniz kuvvetleri komutanı Eliezer Marom, dönemin devlet bakanı Benny Begin ve  başbakan yardımcısı Eli Yishai olmak üzere toplam 7 kişi hakkında tutuklama kararı verdi" dedi.

Öncel şöyle devam etti, "İspanya Yüksek Mahkemesi sanık Netenyahu ve diğer sanıklar hakkında verilen tutuklama kararının üzerine bu sanıkların kendilerinin Mahkemeye gelmeleri ve Mahkeme önünde ve işledikleri suçlardan dolayı ifade vermelerini talep etti. 

Sanıklar İnsanlığa Karşı İşlenmiş suçlardan dolayı yargılanıyor. İspanya Yüksek Mahkemesinin Hâkimi De La Mata, Mavi Marmara’nın davasını açıp sanıkların bil​gilerini İspanya Polisine gönderme kararı aldı. Sanıkların  listesi İspanya Ulusal Emniyetine gönderilerek yakalanma süreçleri de başlatılmış oldu. Bilindiği üzere İsrail bu davayı engellemek için çok çeşitli çabalar sarf etmişti. İspanya’da Siyasi baskılarla Evrensel yargı  yetkisi ile ilgili mevzuat değişikliği yapılmıştı.  Hatta Haziran 2015’te, Hâkim Ruz evrensel yargı etkisini İspanya’da iptal olduğu için ve siyasi durumlardan dolayı olumsuz bir karar almıştı.Ancak bu karar rağmen Mavi Marmara mağdurları ve avukatları adalet arayışlarını sürdürmüştü ve bu karara rağmen, İspanya Yüksek Mahkemesi Hakimi De La Mata Mavi Marmara dosyasını tekrar açtı ve çok cesur bir karar aldı. Mavi Marmara davalarından dolayı İsrailli sanıklar için çember daralıyor ve hukuk ablukası devam ediyor".


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.