banner461
banner195

“Meclisteki Tasarının Yasalaşmasını Bekliyoruz”

Nevşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı İsmail Ördü, 2015 yılından en büyük beklentilerini dile getirdi...

 “Meclisteki Tasarının Yasalaşmasını Bekliyoruz”
10 Ocak 2015 Cumartesi 15:08

banner143
banner134

NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı İsmail Ördü, 2015 yılından en büyük beklentilerini dile getirdi.

Türkiye genelinde olduğu gibi ilimizde de son yıllarda büyük alışveriş merkezlerinin küçük şubeleri şeklinde sayıları çoğalan Cep Marketlerin ilimizde esnaf ve sanatkara ciddi sıkıntılar oluşturduğunu kaydeden Nevşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı İsmail Ördü, Türkiye Büyük Millet Meclisinde bekleyen ve bir an önce yasallaşması istenen kanun tasarısının geçmesi durumunda yaşanan sıkıntının büyük oranda çözüme kavuşmuş olacağını ifade etti.

Ördü, “2014 Yılında ve daha önceki yıllarda ilimiz esnaf ve sanatkarımızın en büyük sıkıntılarından biri de ülkemiz genelinde olduğu gibi ilimizde de her geçen yıl sayıları gündün güne artan büyük alışveriş merkezleri ve zincir mağazaları. Bu konuyla ilgili hazırlanan bir yasa tasarısı var ve şu an Türkiye Büyük Millet Meclisinde bekliyor. Bu tasarı yasalaşırsa hem büyük alışveriş merkezlerinin artmasının önüne geçilecek, hem de bu mağazaların resmi tatillerde ya da hafta sonlarında kapalı olması gibi bir durum söz konusu olabilecek. Örneğin yeni açılacak bir AVM’nin kiralanabilir % 5’lik alanını mevcut esnaf ve sanatkara tahsis etmesi, % 1 lik kiralanabilir alanını da kaybolmaya yüz tutmuş mesleklere ve el sanatları mağazalarına ayırması gerekecek. Son yıllarda büyük alışveriş mağazalarının küçük Cep marketlerinin sayılarının da artması ilimizde esnaf ve sanatkarı ciddi manada sıkıntıya düşürüyor. Buna da bir dur denilmesi gerekiyor. Eğer yasamız kanunlaşırsa bir sokak içerisinde aynı iş türünden birden fazla olmasının da önüne geçilecek. İlimizde de buna rastlamak mümkün. Bir sokak içinde aynı iş türünden birkaç tane işyerine rastlamak mümkün. Bu durumda esnaf ve sanatkarımızı olumsuz etkileyen unsurlardan biri” açıklamalarında bulundu.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
vatandaş - 4 yıl önce
bu büyükmarketler filan olmasa başkan anamızı bellerler bu esnaf varya. rekabet olacak vatandaş için.bak öğrenci turuna tek. rekabet var mı.mecbur bıraktınız biz insanları. bırakın nerden alırlarsa alsınlar.sizler gibi 8-10 tl maaş almıyoruz bizler.
Avatar
SES - 4 yıl önce
senin belediyen herkese ruhsat verirse bim pastirmaci sina turkasina a101 aksaray neye ruhsat vermiyor cünkü esnaf sanatkarla belediye anlaşti ruhsat vermiyor ben burdan nevşehirli esnafa sesleniyorum oyuda seçimde pastirmaci turka bim den alsinlar.
Avatar
vatandaş - 4 yıl önce
güzelyurt mahallesi üst yolda 14 adet market bulunmaktadır bizim nevşehir halkımız az bişey milliyetçi olsa pastırmacıdan veya turka dan alış verişl yapmazlar sebzeci esnaflarımız kan ağlıyor nerdeyse niye biliyormusunuz manav arkadaşlarımızın cogalmasından dolayı market reyonlarına sepze meyve girdiginden dolayı biraz milliyetci olun hemşerilerim fazla bişey istemiyor bu esnaflar sizden az da bişey olsa olun
Avatar
kadir urgenc - 4 yıl önce
lan zaten milletin aldıgı asgarı ucret kıt kanaat gecınıyo yok kapatsınlar o marketlerı esnafların da eskıden oldugu gıbı pahalı pahalı versın acındanmı ölsün vatandaş bunun önune gecmek ıstoyosanız onlardan aşagı satın kurun ozman bi zincirde siz başkanısınya esnafların herseyı devletten beklemeyın yok yasa cıkacakmısta çok beklersiniz bu birliklerin federosyonun konfederasyonun görevi ne acaba
Avatar
bende vatandaş - 4 yıl önce @vatandaş
sebzeci esnafını çok düşünüyorsan sen git de al onlardan. çürüğü çarığı poşetin içine atarken düşünecen kardeşim. ne milliyetciliği. kesemi düşünürüm. onlar olmasa varya anamızı belleyeceksiniz laa.