banner461

Modifiyeli Araçlara Kötü Haber : Trafikten Men

Emniyet Genel Müdürlüğü, modifiyeli araçlar konusunda hassas bir çalışma başlattı. Modifiyeli araçlar trafikten men edilecek.

banner503
Modifiyeli Araçlara Kötü Haber : Trafikten Men
06 Temmuz 2014 Pazar 16:23

banner143
banner134

 Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), son dönemde özellikle şehir içi trafik içinde çok sık görülen modifiye araçlarla ilgili yoğun şikayetler üzerine harekete geçti.

MODİFİYELİ ARAÇLAR TRAFİKTEN ÇEKİLECEK
EGM, il emniyet müdürlüklerine gönderdiği özel genelgeyle bu araçların trafikten çekilmesi, para cezası yazılması ve araçlar üzerinde yoğun kontrol yapılmasını istedi, bu araçların trafikten men edilmesi talimatı verildi.

DENETİM YAPILACAK
EGM’nin genelgesinde, yapılan denetimlerde; özellikle eski modeldeki araçların kaportalarında, egzozlarında, ışık donanımlarında ile lastik ölçülerinde yapılan farklı teknik işlemlerle halen yürürlükteki trafik mevzuatına aykırı olarak kullanılan modifiye araçların trafikte tehlike yaratıklarına dikkat çekildi. Denetimlerde, modifiye araç kullanan sürücülerin trafik kurallarına uymadıkları yönünde saptamalar yapıldığı belirtilen genelgede, sürücülerin bu tür araçları çevredekileri rahatsız edecek biçimde duman ya da gürültü çıkararak kullandıkları vurgulandı.

TRAFİK KURALLARINA UYMADIKLARI BELİRTİLDİ
Genelgede, modifiye araç kullanan sürücülerin seyir halindeyken hız, şerit takibi ile şerit değiştirme ve kırmızı ışıkta geçme gibi zorunlu trafik kurallarına uymadıkları belirtildi. Trafik kurallarına uyulmaması sonucunda modifiye araç kullanan sürücülerin trafik kazalarına neden olduklarının altı çizilen genelgede, "Yaz mevsiminin gelmesiyle tatil günleri ve özellikle de geceleri bir araya gelerek trafik güvenliğini tehlikeye düşüren bu tür araçların kullanıldığı yol bölümlerinde gerekli önlemler alınarak denetimler yapılacaktır" ifadesi yer aldı.

EGM'DEN YAYINLANAN GENELGE
EGM’nin özel genelgesinde yapılacak denetimlerde uygulanacak esaslar şöyle açıklandı;

* Eksiklik ve bozuklukları bulunan araçlarla, görüşü engelleyecek veya bir kaza halinde içindekiler için tehlikeli olabilecek süs, aksesuar, eşya ve çıkıntıları olan araçları kullanmak, karayolunu kullananlar için tehlike yaratacak şekilde olan veya görüşü engelleyecek ve çevredekileri rahatsız edecek derecede gürültü çıkaran araçları kullanan sürücüler 172 lira para cezası ve 20 ceza puanı ile cezalandırılır. Araçtaki değişiklikler kanuna, mevzuata uygun hale getirilene kadar araç trafikten men edilir.

* Ses, müzik, görüntü ve haberleşme cihazlarını şartlarına uygun olmadan araçlarda bulundurmak, bu tür cihazları kamunun rahatını bozacak şekilde kullanan sürücüler 80 lira parave 10 ceza puanı ile cezalandırılır. Cihazlar araçtan sökülür.

* Araç üzerinde yapılan teknik değişikliği 30 gün içinde tescil yapan kuruluşa bilgilendirmeyen sürücüler 80 lira para cezası ve 10 ceza puanı ile cezalandırılır. Yapılan değişiklik belgeleri üzerine işleninceye kadar araç trafikten men edilir.

TÜM EMNİYET EKİPLERİNE ÖNEMLE TAKİP EDİLMESİ TALİMATI
Genelgede, denetimlerin süreklilik gösterecek biçimde devam ettirilmesi ve modifiye araçlara yönelik yapılacak denetimlerin başta il emniyet müdürleri olmak üzere tüm sıralı birim amirlerince, önemle takip edilmesi istendi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
ersun - 6 yıl önce
Emniyete. Hak veriyorum ama yillarsonra 3veye 5 liralik araba alip aylesini mutlu etmeye calisan milyonlarca insan var egerki men degil de tofaş gurubuna madem guzel bi öteve cikarsalar o kişileride madur etmeden çalışmalarını surdurseler daha iyi olur diye düşünùyorum. Tşk. Ederim
Avatar
. - 6 yıl önce
emniyetin gücü ancak tofaşa yeter
Avatar
yorum50 - 6 yıl önce
iyi bir karar ailecek akşam gezemez olduk gece saat 1-2 de eksoz patlatan densizler var ne kadar küfür yediklerini kendileride iyi biliyor aynı çalışmayı motorlar içinde yapmalılar
Avatar
mustafa - 6 yıl önce
Boyle bi sacmalik olamaz insanlarin ugrastigi kendi kafalarina gore yaptiklari araclari trafikten men etmek bence cok ama cok sacma
Avatar
... - 6 yıl önce
sonunda çok şükür. birde şu serseri mayın motorculara birşeyler yapsalar çok iyi olacak.
Avatar
Şahin S. - 6 yıl önce
garibin bi kötü arabası var ona da ceza üstüne ceza, neden zenginin aracı kontrol edilmezde kötü beri bi şahin alan adamın burnundan getirilir.
Avatar
tutkunmu - 6 yıl önce
ne tutkunu kardesım cocuklar bınıyor artık yenı yetmeler
Avatar
modifiye sevmeyen center - 6 yıl önce
ellerinize saglık allah sizden razı olsun şehrimiz rahat bir nefes alsın .....teşekkürler.