banner461
banner195

NEÜ’den ‘Nevşehirli Çanakkale Şehitleri’ Kitabı‏

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi, ‘Çanakkale Zaferi’nin 100. Yılı’na özel olarak ‘Nevşehirli Çanakkale Şehitleri’ adlı kitap yayınladı.

NEÜ’den ‘Nevşehirli Çanakkale Şehitleri’ Kitabı‏
19 Mart 2015 Perşembe 23:50

banner143
banner134
 Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi, ‘Çanakkale Zaferi’nin 100. Yılı’na özel olarak  ‘Nevşehirli Çanakkale Şehitleri’ adlı kitap yayınladı.   

Eğitim-öğretim faaliyetleriyle birlikte bulunduğu eşsiz coğrafyanın kültürel miraslarını ve değerlerini gün ışığına çıkartarak toplumun bilgisine sunan Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi, yayınlarına bir yenisini daha ekledi. Üniversitemiz tarafından, Çanakkale’ye vatan savunması için giderek ‘Ölümsüzler’e karışan, 524 Çanakkale şehidinin bilgilerinin yer aldığı ‘Nevşehirli Çanakkale Şehitleri’ adlı kitap yayınlandı.  

Çanakkale Zaferi’nin 100. Yılı’na özel olarak hazırlanan kitap, Rektörümüz Prof. Dr. Filiz Kılıç tarafından  ’18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 100. Yılı’ kutlama etkinlerine  katılan protokol ve davetlilere hediye edildi.

Kitabın sunuş bölümünde duygu ve düşüncelerini ifade eden Rektörümüz şunlara yer verdi;

Çanakkale nedir? Çanakkale her bir ferdin, her bir askerin, her bir Mehmet’in kale olduğu yerdir. Çanakkale, Anadolu’nun topyekün devleştiği, devleşerek tüm dünyaya ‘Dur!’ dediği yerdir. 57. Alaydır,  Seyit Onbaşıdır, Yahya Çavuştur, özgürlüktür, bağımsızlıktır, diriliştir  Çanakkale. Türk milleti olarak hiçbir zaman unutmayacağımız, unutamayacağımız bir destandır. Türk gençliğinin kendini feda ettiği, 15’lilerin açmadan solduğu yerdir Çanakkale. Sözün özü Çanakkale Türk’ün Anadolu’yu kucakladığı, onu sonsuza kadar vatan yaptığı yerdir.

1915’te tüm koyluklara, yıpranmışlıklara ve umutsuzluklara rağmen vatan toprağını koruyan tüm ecdadımızı nasıl anlatırsak anlatalım, nasıl tasvir etmeye çalışırsak çalışalım hep eksik, hep yarım kalacaktır. Kalbimiz buruk olacak ve devamlı bu acıyla sızlayacaktır. Yüreğimizin en derin yerinde hissettiğimiz  bu acıyla bize düşen görev  1915’i, Seddülbahir’i, Conkbayırı’nı, Zığındere’yi unutturmamaktır.  Oralardan aldığımız bu ateşi çocuklarımıza, gençlerimize, öğrencilerimize devrederek onların, atalarıyla gurur duymasını sağlamaktır.

Asım’ın Nesli çocuk, genç, yaşlı, kadın demeden vatan savunması için koştu Çanakkale’ye. Vatan savunmasına Nevşehir de kayıtsız kalmadı. Vatan için, namus için, bayrak için koştu Nevşehir Çanakkale’ye. Çanakkale’de tam 524 Nevşehirli vatan evladı toprağa düştü, ‘Ölümsüzler’e karıştı. Elinizdeki bu kitapla Nevşehirli ‘Ölümsüzler’imizin adını yeni neslimize öğretmek istedik. Çanakkale Zaferi’nin 100. Yılında, adını tarihin sayfalarına altın harflerle yazdıran ecdadımızı genç nesillerimizin zihnine kazımak istedik.

Bu duygu ve düşüncelerle, Çanakkale’de sonsuzluğa yürüyen ‘Ölümsüzler’ başta olmak üzere bu vatan, bu bayrak için şehit düşmüş bütün canlarımızın aziz ruhları önünde saygıyla eğiliyoruz.

Ruhları şad, mekanları cennet olsun!
Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.