banner461
banner195

NEVESOB Başkanı Ördü 'den Esnaf Kredileri Faiz İndirimi Uyarısı

Nevşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı İsmail ÖRDÜ Esnaf Kredileri Faiz İndirimi hakkında bir açıklama yaptı.

NEVESOB Başkanı Ördü 'den Esnaf Kredileri Faiz İndirimi Uyarısı
22 Ocak 2015 Perşembe 13:37

banner143
banner134
 Nevşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı İsmail ÖRDÜ Esnaf Kredileri Faiz İndirimi hakkında bir açıklama yaptı.
            Açıklamasında ÖRDÜ; "Kredi Kefalet Koperatifleri veya Halkbankasından esnaf ve sanatkarımıza doğrudan kullandırılan kredilere ilişkin faiz indirimi 21/01/2015 tarihli ve 29243 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlülüğe girmiştir.

Söz konusu Karara göre; 2015 yılında kullandırılacak krediler ile önceki yıllarda kullandırılan kredilerden bakiyesi 2015 yılına devreden kredilere esnaf ve sanatkarların meslek kollarına göre aşağıdaki faiz indirim oranları uygulanacaktır.

1-Esnaf ve sanatkarlar meslek kollarınına göre;

a) İmalat ve tamirat ile ilgili meslek kollarında faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarlara kullandırılan krediler için % 50 faiz indirim oranı,

b) Hizmet ile ilgili meslek kollarında faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarlara kullandırılan krediler için % 50 faiz indirim oranı uygulanacaktır.

2.  Geleneksel, kültürel, sanatsal değeri olan kaybolmaya yüz tutan meslek kollarında (el dokuma işleri, bakır işlemeciliği, çini ve çömlek yapımı, sedef kakma ve ahşap oyma işleri, kaşıkçılık, bastonculuk, semercilik, yazmacılık, yorgancılık, keçecilik, lüle ve oltu taşı işçiliği, çarıkçılık, yemenicilik,oyacılık ve bu işlere benzerlik gösterdikleri Maliye Bakanlığınca kabul edilen) faaliyet gösteren ve"Esnaf Vergi Muafiyet Belgesi” sahibi esnaf ve sanatkarlara bu Karar kapsamında 01/01/2015 tarihinden itibaren             kullandırılacak krediler için % 100 faiz indirim oranı uygulanacaktır.

            Bu fıkra çerçevesinde kredi kullanacak esnaf ve sanatkarların hibe desteği kullanmadıklarına dair Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığından (KOSGEB) yazı getirmeleri gerekmektedir.

3.         5/6/1986 tarihli ve 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu kapsamında kredi             başvuru tarihi itibarıyla en az 3 yıllık ustalık belgesine sahip olan, ustalık belgesi ile ilgili meslek kolunda son 1 yıl içinde kendi adına işletme kurduğunu belgeleyen girişimci esnaf ve sanatkarlara bu Karar kapsamında 1/1/2015 tarihinden itibaren kullandırılacak krediler için% 100 faiz indirim oranı uygulanacaktır.

            Bu destekten aynı işletme için başka bir kurum ve kuruluştan hibe desteği alanlar ile son bir yıl içinde ticari faaliyetini veya vergi mükellefiyetini sonlandıranlar faydalanamayacaktır. Bu fıkra çerçevesinde kredi kullanacak girişimci ustaların hibe desteği kullanmadıklarına dair KOSGEB’den yazı getirmeleri gerekmektedir."dedi.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.