banner461
banner195

NEVMEDER Teravih Namazı Sonrası Vatandaşa Şerbet İkram Etti

Nevşehir Memurlar Derneği (NEVMEDER) tarafından Ramazan ayı nedeni ile teravih namazı sonrası vatandaşlara Osmanlı'nın geleneksel içeceği olan şerbet ikram edildi.

NEVMEDER Teravih Namazı Sonrası Vatandaşa Şerbet İkram Etti
10 Temmuz 2013 Çarşamba 12:51

banner143
banner134

 Ramazan ayında unutulmaya yüz tutmuş geleneklerden biri olan Ramazan şerbeti dağıtımı NEVMEDER tarafından yaşatılmaya çalışılıyor. Dernek tarafından geleneksel hale getirilmesi planlanan Teravih Namazı sonrası Osmanlı Şerbeti ikramı 2000 Evler Mahallesinde bulunan TOKİ Hacı Mustafa Paslanmaz Camiinde gerçekleştirildi. NEVMEDER Başkanı Şener ÇATAL yaptığı açıklamada; Ramazan ayında, kandillerde ve özel günlerde şerbet ikramının bir Osmanlı geleneği olduğunu belirterek, Ramazan şerbetini vatandaşlara ikram ederek, unutulmaya yüz tutmuş bu geleneğimizi, bu lezzeti Nevşehir’de yaşatmayı istiyoruz dedi. Çatal, bu etkinlik sayesinde gençlerimize bu geleneğimizi göstererek hatırlatmayı, bizden sonraki nesillerimize gelenek, görenek, örf, adet ve ananelerimizi bu şekilde aktarmayı amaçladıklarını ifade etti.

 

Teravih namazı sonrası cemaate sunulan soğuk Osmanlı Şerbetinden tatmak isteyen genç yaşlı birçok kişi, uzun kuyruklar oluşturdular. İkram edilen soğuk Osmanlı şerbetlerini beğenen vatandaşlar, unutulmaya yüz tutmuş geleneklerin yaşatılmasından dolayı memnuniyetlerini dile getirdiler.

 

Etkinlik kapsamında hazırlanan 60 litre soğuk Osmanlı şerbeti yaklaşık 500 kişiye ikram edildi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.