banner461
banner195

Nevşehir 112 Acil Servis Ekipleri, “Yaşama Yol Ver“ Standı Açtı

Sağlık Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan "Yaşama Yol Ver” Projesi kapsamında Nevşehir’de bulunan Forum Kapadokya AVM’de tanıtım standı açıldı.

Nevşehir 112 Acil Servis Ekipleri, “Yaşama Yol Ver“ Standı Açtı
29 Aralık 2015 Salı 14:27

banner143
Nevşehir 112 Acil Servis Ekipleri,
İlgili Galeriye Git
banner134
Sağlık Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan "Yaşama Yol Ver” Projesi kapsamında Nevşehir’de bulunan Forum Kapadokya AVM’de tanıtım standı açıldı.

Nevşehir İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı İl Ambulans Servis Başhekimliği 112 Komuta Kontrol Merkezi tarafından açılan ve 2 gün süre ile açık kalan stant ile ziyaretçilere 112 Acil Çağrı hattının gereksiz aranmaması, acil yardıma ihtiyacı olan hastalarla karşılaşıldığında yapılması gereken müdahaleler ve trafikte ambulanslara geçiş önceliği verilmesi amacıyla eğitici bilgiler verilirken, vatandaşlara broşür, şapka, araç kokusu hediye edildi.

Proje hakkında bilgi veren İl Sağlık Müdürü Dr. Rahim ÜNLÜBAY, “Bakanlığımızca verilen acil sağlık hizmetleri; yurt genelinde en uç noktalara kadar yayılmış, kesintisiz olarak hizmet veren Komuta Kontrol Merkezine bağlı olarak çalışan, istasyonlardan oluşan büyük bir sistemdir.” dedi.

Acil Sağlık hizmetlerinin amacının, acil durumlarda günün 24 saatinde, ücretsiz olarak, 112 acil çağrı hattının aranması halinde en kısa sürede ulaşmak ve en uygun şekilde tedavisinin yapılabileceği bir merkeze ulaştırmak olduğunu vurgulayan Dr.Ünlübay  “Hastanın durumuna göre, iklim, coğrafi ve trafik vb, koşullar göz önüne alınarak, en uygun ambulans yönlendirilerek 112 acil sağlık hizmeti kentsel ve kırsal alanda yüzde 100 erişim ile sunulmaktadır. 112 Acil Çağrı Hattı, hayati tehlike oluşturan durum ortaya çıktığında, aranması gereken önemli bir hattır. Hayati tehlike durumu olmayanlar tarafından meşgul edilmesi nedeniyle gerçek acil sağlık yardımına ihtiyacı olan hasta ve vakalara ulaşmada geç kalınmaktadır” şeklinde konuştu.

Ambulansların vakaya ulaşması noktasında, bazı sıkıntıların yaşandığını ifade eden Dr.Ünlübay, yollarda ambulanslar ve diğer geçiş öncelikli araçların kullanımı için güvenlik şeridinin olmaması, diğer sürücülerin ambulansa yol vermemesi ya da verememesi, bazı saatlerde yaşanan trafik yoğunluğu, ara sokakların ambulansın geçişine uygun olmaması gibi nedenlerden dolayı ambulansların vakalara ulaşmasının zorlaştığını belirtti.

Dr.Rahim ÜNLÜBAY “Sağlık hizmetlerinin ulaşılabilirliğinin ve kalitesinin artırılmasına yönelik toplumsal farkındalık oluşturmak amacıyla 112 acil çağrı hattının gereksiz aranmasının önlenmesi ve trafikte ambulansın geçiş önceliğine özen gösterilmesi konularında “Yaşama Yol Ver” kampanyası başlatıldığını belirterek “Yapılacak çeşitli aktivitelerle geniş bir kitleye ulaşmayı hedeflediğimiz kampanyanın İlimiz ve Ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum.”diye konuştu.

Nevşehir 112 Acil Servis Ekipleri, "Yaşama Yol Ver" Standı Açılışına AK Parti Nevşehir Milletvekili Ebubekir Gizligider ve AK Parti Nevşehir İl Başkanı M.Ali Tanrıver'de katıldı.
Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.