banner461
banner195

Nevşehir Baro Başkanı Öncül : Saldırıyı Lanetliyoruz

Nevşehir BARO Başkanı Av.Necmi Öncül, Çağlayan Adliyesindeki saldırının faturasının avukatlara çıkarılmasına karşı çıktıklarını söyledi.

Nevşehir Baro Başkanı Öncül :  Saldırıyı Lanetliyoruz
03 Nisan 2015 Cuma 15:55

banner143
banner134
Nevşehir BARO Başkanı Av.Necmi Öncül, Çağlayan Adliyesindeki saldırının faturasının avukatlara çıkarılmasına karşı çıktıklarını söyledi.İşte Öncül'ün o açıklaması;

Çağlayan adliyesinde meydana gelen, Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın şehit edilmesi olayı hepimizi derinden üzmüştür.

Kendisine Allah’ dan rahmet ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Yapılan saldırı aslında hepimizedir.

            Avukatlarımız ve Barolarımız yapılan saldırıya hep birlikte karşı koymuşlar ve saldırıyı lanetlemektedirler. Saldırı bütün milletimizi derinden üzdüğü gibi, Avukatlarımızı da derinden üzmüş, bütün barolarımız ve Barolar Birliği saldırıyı sert bir şekilde kınamışlardır. Avukatların yargı camiasının kurucu unsurlarından biri olduğu, yapılan saldırının aslında hepimize karşı yapıldığı açıkça ortadadır.

Milli birlik ve beraberlik içinde hareket etmemiz gerekmektedir.

            Hal böyle iken bir takım medya organlarında, sanki saldırıyı Avukat yapmış gibi bir algı yaratılmak istenmekte ve bir meslek grubu adeta hedef haline getirilmektedir.

Menfur saldırı bir terör saldırısıdır. Avukatlarla ilgisi bulunmamaktadır. Güvenlik zafiyetinin avukatlara mal edilmesi kabul edilemez. Teröristin Avukat geçiş sistemini kullanması, sahte kimlik kullanması, elinde cübbe taşıması zaten güvenlik zafiyetinden kaynaklanan hususlardır. Zaten geçiş sistemi kuralına uygun kullanılsa idi, sahte kimlikle sistemden geçmesi mümkün olmazdı.

            Adliye saraylarının, avukatlarında işyerleri olduğu hususu unutulmamalıdır. Güvenli adliye saraylarının olması hepimizin ortak dileğidir. Ortak ve rasyonel akılla objektif yapılacak düzenlemelerin her zaman yanında olduğumuzu bildirmekteyiz. Olayın sıcaklığı ile, menfur saldırının faturasının avukatlara çıkarılmasına karşı çıkmaktayız.

            Menfur olayla ilgili avukatlara yönelik haksız ithamlara ve asılsız haberlere itibar edilmemesi gerektiğini bir kez daha hatırlatmaktayız. Milli birlik ve beraberlik içinde yargı camiamız ile avukatlarımızın bir bütün olduğunu, bütün avukatlarımızın savcı ve hakimlerimiz ile birlikte aynı acı ve üzüntüyü yaşadığını bir kez daha tekrarlamaktayız.

            Avukatlar gününü bu ortamda buruk bir şekilde kutlamaktayız. Menfur olay avukatlarımızın da aslında güvenlik sorunu olduğu açıkça ortaya koymaktadır. Her yıl bir çok meslektaşımız, yapmış olduğu iş sebebi ile bir çok kez saldırıya uğramaktadır. Meslektaşlarımız, fiziki ve psikolojik saldırı ve baskı altında mesleklerini yürütebilmek gayreti içindedirler. Bu sebeple güvenliğin sağlanması, hepimizin ortak temennisidir.

            Diğer yandan Avukatlık yasasının bir türlü çıkarılamaması, sorunların hep büyümesine yol açmış ve çözümsüzlük ortaya çıkmıştır. Avukatlık sınavının bir türlü getirilememesi, meslekte tıkanmaya yol açmaktadır. Yıllardan beri gelen avukatların temel sorunları ile ilgili mevzuatların çıkarılması en büyük arzumuzdur.

Bu düşüncelerle, tüm meslektaşlarımın Avukatlar Gününü Kutluyorum.

 

    Kamuoyuna saygı ile bildirilir.

 

                                                                                               AV.MUSTAFA NECMİ ÖNCÜL

                                                                                          NEVŞEHİR BAROSU BAŞKANI                                                                             

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.