banner461
banner195

Nevşehir Barosu Çevre Komisyon Üyesi Erdoğan'dan Basın Açıklaması

Nevşehir Barosu Çevre Komisyonu Üyesi Av. Nazmiye ERDOĞAN,Nevşehir Kalesinin tarihçesi ve çevre düzeni hakkında FİB Haber Merkezimize yazılı olarak bir basın açıklaması gönderdi.

Nevşehir Barosu Çevre Komisyon Üyesi Erdoğan'dan Basın Açıklaması
21 Mart 2014 Cuma 16:34

banner143
banner134

 Nevşehir Barosu Başkanlığı

                                                        ÇEVRE KOMİSYONU

 

         KONU                 :Nevşehir Kalesinin tarihçesi ve çevre düzeni hakkında basın açıklaması.

          Nevşehir Kalesinin Bizans döneminde yapıldığı sanılmaktadır 12. Asırda Selçuklular tarafından onarılmıştır. Osmanlı döneminde tekrardan Sadrazam Damat İbrahim Paşa tarafında onarılmıştır. Son Olarak 1966-1979 yıllarında onarım gerçekleştirilmiştir.

           Nevşehir Kalesinin Nevşehir ve Kapadokya bölgesi olarak tarihi önemi çok büyüktür. Nevşehir Belediyesi kent merkezinin kent görümünü ciddi manada olumsuz hale getiren Nevşehir Kalesi ve çevresindeki yapılar, Nevşehir Belediyesi öncülüğünde geliştirilen kentsel dönüşüm projesi çerçevesinde, daha farklı ve zengin bir mimari görünümüne kavuşturmak maksadı ile Nevşehir Belediyesi tarafından kale ve çevresindeki yapılar dönüşüm projesi kapsamına alınmıştır. Bu harabe ve virana yapılar modern yapılara dönüştürmek amacı yıla kale çevresindeki yapıların yıkım çalışması tamamlanmıştır. Yıkım çalışması devam ederken kale altıda yapılan araştırmalar sonucu kalenin altında 785 bin metre karelik bir yeraltı şehir olduğu ortaya çıkmıştır.

        Kentsel dönüşüm çerçevesince yıkılan binalar dikkate alınarak uzun zamanındır kale etrafındaki yıkılmış olan binalar şehre ve Kapadokya bölgesine çok çirkin görüntü vermektedir. Bu görüntünün çevreye vermiş olduğu olumsuz etkiyi bir an önce ortadan kaldırmak için bu tarihi dokuya zarar vermeden ilgili projenin uygulamaya konulması gerekmektedir. Bunun için Nevşehir Belediyesi ve ilgililerin bir an önce üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesini Nevşehir Baro Başkanlığı Çevre Komisyonu olarak talep etmekteyiz.

                                                           

                                                                                                    Çevre Komisyonu Üyesi

                                                                                                    Av. Nazmiye ERDOĞAN


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
Bilgi önemlidir - 4 yıl önce
bilgilendirme için teşekkür ederiz, lakin bir hukukçu olarak size mi belediye başkanına inanacağız bilemedik, lakin belediye başkanı oraları biz yıkmadık dedi, hatta kale hakkında yazı yazanları 100 yıllık fotograf konuluyor diyerek insanları zan altında bıraktı
Avatar
NEVŞEHİRLİ - 4 yıl önce
sayın avukat hanım sizin de belirttiğiniz gibi yıkıma uğrayan yapılar 12. yy. dan bu yana yapıla gelen tarihi binalardır.i̇nsanlar ihtiyaçtan dolayı zaman içerisinde ilaveler yapmış belki cephelerini değiştirmiş olabilir ama geri planda ve binaların altında hala orijinal tarihi durumu mevcut idi.yeraltı şehrine gelince belediyenin yıkımdan doğan hatasını örtbas etmek için uydurulmuş bir kılıftır.yeraltı şehri yoktur, sadece kale ile nevşehir çayını birbirine bağlayan tüneller mevcuttur.damat ibrahim paşa döneminde aşıklı dağ dan su getirmek amacıyla açılmış bir başka su yolu da mevcuttur.basit bir çevre düzenlemesi ile geçiştirilemez.orada yıkılan binaların tarihi vasfı ve mimarisi göz önünde bulundurularak yeniden yapılaşması sağlanmalıdır.duyarlılığınız için teşekkürler.