banner461
banner195

Nevşehir'de alkollü sürücülere sıkı denetim

Nevşehir Emniyet Müdürlüğü, Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri, trafik kazalarının önüne geçmek amacıyla özellikle alkollü araç kullanan sürücüleri yakın takibe aldı.

Nevşehir'de alkollü sürücülere sıkı denetim
09 Mart 2016 Çarşamba 11:05

banner143
banner134
Trafik Tescil Denetleme Şube Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, denetim ve uygulamalara ara vermiyor. Özellikle trafik kazalarının en sık yaşandığı geçiş noktalarını sıkı denetim altımda tutan trafik ekipleri, alkollü araç kullanan şahıslara geçit vermiyor.

 123 promil alkollü sürücünün ehliyetine el konuldu

 Ekipler, geçtiğimiz akşam Nevşehir 2000 Evler Zübeyde Hanım Caddesi üzerinden şehir merkezine doğru gitmekte olan Ford Connnect marka araç sürücüsü Avanos köprülü kavşak civarında durduruldu.
Yapılan kontrollerde araç sürücüsünün 1.65 promil alkollü olduğu tespit edilen bir sürücünün ehliyetine 6 ay süreyle el konuldu. Alkollü sürücüye 727 TL para cezası kesildi.

Trafik ekipleri, uygulamaların ara verilmeden devam edeceğini ifade ettiler.

Alkollü araç kullanmanın cezası 2016

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı Fevzi Apaydın, 2016 yılında alkollü araç kullanan sürücülere kesilen para cezalarının 844 lira olarak uygulanacağını bildirdi.

Apaydın, yaptığı yazılı açıklamasında, Yeni yılda alkollü araç kullananlara ilk yakalamada 844 lira, ikinci yakalamada bin 58 lira, üç ve sonrası için ise bin 698 lira para cezası uygulanacağını aktaran Apaydın, ticari araç sürücüleri ve kamu hizmetinde çalışan sürücülerin alkollü olarak trafiğe çıkmalarının tümüyle yasaklandığını vurguladı.

Hususi otomobil sürücüleri için ise 0,50 promil üzerinde alkollü araç kullanırlarsa işlem yapıldığını anlatan Apaydın, şöyle devam etti:

"2015 yılında uygulamaya konulan düzenleme ile alkol ölçümünde teknik cihazlar kullanılmasının sürücü tarafından reddedilmesi, alkolmetreye üflenilmemesi halinde 2 bin 415 lira ceza uygulanacak. En önemlisi, sürücü belgesi iki yıl süreyle geri alınarak, araç kullanmaktan men edilecek. Yapılan tespit sonucunda 1 promilin üstünde alkollü olduğu tespit edilen araç sürücülerine ayrıca Türk Ceza Kanunu'nun 179. maddesinden işlem yapılarak, en az 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle mahkemeye sevk edilecek."

Apaydın, alkollü araç kullananlara ayrıca, her defasında 20 ceza puanı kesildiğini belirterek, kırmızı ışıkta geçen sürücüye 199 lira, hız sınırını aşanlara ise 412 liraya kadar ceza yazılacağını kaydetti.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.