banner461
banner195

Nevşehir'de Askere giden gence neden kına yakılır?

Ana Kucağından Peygamber Ocağına Askere giden gence neden kına yakılır ? İşte Nevşehirli Kınalı Oğuzhan'ın Hikayesi ve cevabı...

15 Mart 2016 Salı 17:25

banner143
Askere Kına Yakma Geleneği
İlgili Galeriye Git
banner134
Anadoluda askerin eline kına yakılmasının hikayesi şöyle: Birliğini denetleyen bir komutan, bir askerin eline kına yakıldığını görünce nedenini sorar. Asker şöyle cevap verir: - Bizim köyde 3 şey için kına yakılır. 1- Kurbanlık hayvanın üzerine: Allahına yakınlığın işareti olsun diye. 2- Gelinin eline: Kocasına yakın olsun diye. 3- Askerin eline: Vatanına yakın ve kurban olsun diye.

Vatan Sağ Olsun


Bizde 3 şeye kına yakarlar...

Kınalı Oğuzhan'ın Hikayesi

Üsteğmen Uğur cepheye yeni gelen askerleri kontrol ediyor bir taraftan da onlarla laflıyor, nerelisin gibi sorular soruyordu. Bir ara saçının ortası sararmış bir çocuk gördü. Merakla "adın ne senin evladım?" der. 
Çocuk: "Oğuzhan", diye cevap verir. 
- "Nerelisin?" der. 
Oğuzhan: "Nevşehir, Merkez'denim" der. 
- "Peki evladım bu kafanın hali ne?" 
Oğuzhan: "Anam cepheye gelirken kına yaktı komutanım" der. 
- "Neden?" der üsteğmen. 
Oğuzhan: "Bilmiyorum komutanım" der. 
"Peki gidebilirsin Kınalı Oğuzhan" der komutan. O günden sonra herkes ona 'Kınalı Oğuzhan' der. Herkes kafasındaki kınayla dalga geçer. 
Kısa surede cana yakın ve cesur tavırlarıyla tüm arkadaşlarının sevgisini kazanır Kınali Oğuzhan. Bir gün ailesine mektup yazmak ister. Oğuzhan'nin okuma yazması da yoktur. Arkadaşlarından yardim ister ve hep beraber başlarlar yazmaya. Oğuzhan söyler arkadaşları yazar: 
"Sevgili Anne ve Babacım. Ellerinizden öperim. Ben burada çok iyiyim. Beni merak etmeyin" diye başlar. Ağabeyini, kendinden bir küçük erkek kardeşini sorar. Nevşehir'in dağı taşı köyü kasabası toprağıyla burnunda tüttüğünü yazdırır. Kendilerini merak etmemesini, kendileri var oldukça düşmanın bir adım bile ilerleyemeyeceğini yazdırır. 
Gururla mektubu bitirir. Neden sonra aklına gelir ve yazının sonuna anasına not düşer. Oğuzhanın kendisinden hemen sonra askere gelecek bir kardeşi daha vardır: 
"Anacağım kafama kına yaktın, burada komutanlarım ve arkadaşlarım benle hep dalga geçtiler. Sakın Ağabeyim Ahmet'e de yakma. Onla da dalga geçmesinler" der. "Ellerinden öptüm" diye bitirir. 
Aradan zaman geçer. İngilizler kati netice almak için tüm güçleriyle Gelibolu'ya yüklenirler. 
Bu cepheyi savunan erlerimiz teker teker şehit düşmüşlerdi. Bunlara takviye olarak giden yedek kuvvetlerde yeterli olmamış onların sayıları da epey azalmıştı. Gelibolu düşmek üzereydi. Kınalı Oğuzhan'ın komutanı da olayı görüp yerinde duramıyordu. Kendisinin bölüğü henüz sıcak temasa hazır değildi. Onlar yeni gelmişti, onları insan bedeninin süngü ve mermilerle orak gibi biçildiği bu yere göndermemek için dua ediyordu. Komutanların bu düşünceli hali gören ve durumun vahametini bilen Kınalı Oğuzhan ve arkadaşları komutanlarına yalvar yakar oraya gitmek istediklerini söylerler. Komutanları onları ölüme gönderdiğini bile bile çaresiz gönderir. 
Kınalı Oğuzhan'ın bölüğünden kimse sağ kalmaz. Hepsi şehit düşmüştür. Aradan zaman geçer. Kınalı Oğuzhan'ın ailesine yazdığı mektubun cevabı gelir. Komutanları buruk ve gözleri dolu dolu mektubu açıp okumaya karar verirler. 
(bu mektubun aslı Çanakkale müzesinde sergilenmektedir) 
Babası anlatır Oğuzhan'ın: "Oğlum Oğuzhan. Nasılsın, iyi misin? Gözlerinden öperim, selam ederim." dedikten sonra, "Öküzü sattık, paranın yarısını sana, yarısını da cepheye gidecek kardeşine veriyoruz. Şimdi öküzün yerine tarlayı ben sürüyorum. Zaten artık zahireye de fazla ihtiyacımız olmadığı için yorulmuyorum da. Siz sakın bizi merak etmeyin, bizi düşünmeyin" der.Nevşehir'i, Köyünü, akrabalarını anlatır ve mektubu bitirir: "Oğuzhan, ananın da sana diyeceği bir şey var." 
Anası anlatır: "Oğlum Oğuzhan, yazmışsın ki kafamdaki kınayla dalga geçtiler, kardeşime de yakma, demişsin. Abinede, Kardeşine de yaktım. Komutanlarına ve arkadaşlarına söyle, senle dalga geçmesinler. Bizde 3 şeye kına yakarlar: 
1- Gelinlik kıza, gitsin ailesine çocuklarına kurban olsun diye,
2- Kurbanlık koça, Allah'a kurban olsun diye,
3- Askere giden yiğitlerimize, vatana kurban olsun diye...Gözlerinden öper, selam ederim. Allah'a emanet olun." 

Sevgi ve saygılarımla..

Şehit Annesinin İşte o Cevabı: Biz üç şeye kına yakarız Kumandanım .Oğuzhanın Saclarının neden kınalı olduğunu sormuşunuz, kumandanım biz üç şeye kına yakarız, kurbanlık koyuna kına yakarız Allaha Kurban olsun diye, Gelin kızlarımıza kına yakarız, kocasına kurban olsun diye, Peygamber ocağına gönderdiğimiz askerlerimize kına yakarız vatanına milletine kurban olsun diye Allah sizi, Devletimizi başımızdan eksik etmesin, evlatlarımızı sizden sizide Allaha emanet ediyorum.

www.fibhaber.com olarak Mevlit Gür'e ve Tüm Mehmetçiklerimize hayırlı tezkereler diliyoruz. Vatan Bölünmez Şehitler Ölmez...Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.