banner461
banner195

Nevşehir de Aspir Çiftçi Toplantısı Düzenlendi

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğümüzce Ticaret Borsası Konferans Salonunda Aspir Konusunda Çiftçi Toplantısı düzenlendi.

Nevşehir de Aspir Çiftçi Toplantısı Düzenlendi
20 Aralık 2013 Cuma 11:09

banner143
banner134

 Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğümüzce  Ticaret Borsası Konferans Salonunda Aspir  Konusunda  Çiftçi Toplantısı  düzenlendi.

Toplantıya; 

Nevşehir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Okan YILMAZ, TKDK Nevşehir  İl Koordinatörü Murat ASILTÜRK, Ziraat Odası Başkanı Mustafa EKİZ,  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü konu uzmanları  Dilek Çoban ve Dilek Terzi , Konya Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma  Enstitüsü aspir konu uzmanı Dr. Hasan KOÇ  ve  ayçiçeği konu uzmanı Dr. Oğuz GÜNDÜZ,    İlçe Müdürleri, Şube Müdürleri, İlçe Ziraat Odası Başkanları, İl/ilçe Müdürlüğü teknik personelleri, ilgililer ve çok sayıda üretici katıldı. 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı  Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünden konu uzmanı Dilek Çoban yaptığı konuşmasında Bakanlık olarak yağlı tohum ve Bitkilerini yaygınlaştırmak için alternatif desteklemeler sunulduğunu ve aspirinin üretimine de  2006 yılından beri destek verildiğini söyledi.

TKDK Nevşehir İl Koordinatörü Murat ASILTÜRK konuşmasında, gerçekleştirilen ve gerçekleştirilecek yatırımlar hakkında bilgi vererek, Aspir bitkisinin tıbbı aromatik bitkiler kapsamında kurum tarafından desteklenen bir ürün olduğunu ifade etti.

 Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Okan YILMAZ ise  yaptığı konuşmada;

Nevşehirin  ürün yelpazesini genişleterek tekdüze tarımdan  geniş yönlü tarıma alternatif ürünlerle beraber  geçerek  ürünleri geliri yüksek üretime dönüştürmeyi istediklerini ifade ederek aspirin Nevşehirde 1600 dekarlık üretim alanı ve dekara 120-150 kilogram verimiyle yeni gelişmeye başlayan bir üretim olduğunu ve bu üretimi geliştirmek istediklerini söyledi. Bu kapsamda il genelinde Halkeğitim Merkezleri ile işbirliği içerisinde 600 üreticiye kurs verildiğini bildiren YILMAZ aspirin kilogramına yapılan destek miktarının 50 kuruşu geçtiğini belirtti.

Konuşmaların ardından Konya Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma  Enstitüsü Uzmanları Dr. Hasan KOÇ  ve  Dr. Oğuz GÜNDÜZ   Aspir ve Ayçiçeği Bitkileri Hakkında bilgilendirme sunularını yaptılar.

Sunumlarda Aspir bitkisinin tanıtımı yapıldıktan sonra yapılan az masrafla gelirin daha da artırılabileceği, aspirin toprakta bulunan besin elementlerini çok iyi kullanması nedeniyle taban gübresi atılmasının yeterli olduğu, sıra arası mesafenin 30 cm civarında olması gerektiği belirtilerek araştırma enstitüsünce sonbahar ve ilkbahar ekimi yapılabilecek şekilde yeni çeşitlerin geliştirildiğini ve 2014 yılından itibaren tohumlarının üretilmeye başlanacağı belirtildi.  Pazarlama konularındada bilgi veren uzmanlar son zamanlarda ayçiçek yağına belli oranda aspir yağının ilave edildiğini, aspirin çok kaliteli bir yağının olduğunu, pazarlama sıkıntısı olmaması için sözleşmeli üretime geçilmesinin faydalı olacağını ve bu konuda üreticilere yardımcı olabileceklerini kaydettiler.

Ayçiçeği hakkında da  bilgilendirme sunumu yapıldıktan sonra program karşılıklı bilgi alışverişi ve soru-cevap şeklinde devam etti. 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.