banner461
banner195

Nevşehir de Çocuk Bakım Yurdu (Kreş) Talebi

Türk Sağlık Sen Nevşehir Şubesi, Nevşehir Devlet Hastanesinde kadrolu ve hizmet alımı kapsamında görev yapan personelin 755 kişinin bayan olması dolayısıyla ÇOCUK BAKIM YURDU (KREŞ) talebinde bulundu...

Nevşehir de Çocuk Bakım Yurdu (Kreş) Talebi
11 Ağustos 2014 Pazartesi 17:07

banner143
banner134

 Türk Sağlık Sen Nevşehir Şubemiz, Devlet Hastanesinde kadrolu ve hizmet alımı kapsamında görev yapan personelin 755 kişinin bayan olması dolayısıyla ÇOCUK BAKIM YURDU (KREŞ) talebinde bulunmuştur. Talepte bulunduğumuz üst yazımızda;

"NEVŞEHİR KAMU HASTANELERİ BİRLİĞİ

(Nevşehir Devlet Hastanesi)

Nevşehir Devlet Hastanesi’nde çalışan doktor, sağlık personeli, yardımcı sağlık personeli, memur ve diğer kadrolarda 591 bayan, 521 erkek, hizmet alımı kapsamındaki veri elemanı olarak 93 bayan 45 erkek, temizlik elemanı olarak 65 bayan 75 erkek, güvenlik elemanı olarak 3 bayan 44 erkek olmak üzere, 1450 personelin 755’i bayan çalışandır. Bu bağlamda; sağlık çalışanlarının büyük bir kısmını bayanlar oluşturmaktadır. İş ve aile yaşamını uyumlaştırıcı, çalışanın performansını yükselterek işindeki verimliliğinin artması, sağlık hizmetini verirken hastalara gerekli özeni göstermesi, hastayı memnun etmesi ve hizmet kalitesinin artmasını, bir bakıma sabah işe gelmek için evinde bıraktığı çocuğunun güvende olduğunu bilmesiyle ilişkilendirmek mümkündür.
Bu kapsamda: Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın 16 Ağustos 2013 Tarih ve 28737 sayılı Resmi Gazete ile yayınlanarak yürürlüğe giren, Gebe veya Emziren Kadınların Çalıştırılma Şartlarıyla Emzirme Odaları ve Çocuk Bakım Yurtlarına Dair Yönetmelik’in 13. Maddesi’nin 2. 2) bendinde: ‘’Yaşları ve medeni halleri ne olursa olsun, 150’den çok kadın çalışanı olan işyerlerinde, 0-6 yaşındaki çocukların bırakılması, bakımı ve emziren çalışanların çocuklarını emzirmeleri için işveren tarafından, çalışma yerlerinden ayrı ve işyerine yakın EK-IV’te belirtilen şartları taşıyan bir yurdun kurulması zorunludur. Yurt, işyerine 250 metreden daha uzaksa işveren taşıt sağlamakla yükümlüdür.’’ denilmektedir.
Bu amaçla; Nevşehir Devlet Hastanesi’nde çalışan toplam bayan personel sayısı 755 kişi olması nedeni ile, adı geçen hastanedeki personelin 0-6 yaş grubundaki çocuklarının bakımına yönelik olarak Çocuk Bakım Yurdu (Kreş) hizmete sunulması hususunda gereğini bilgilerinize arz ederim." denilmektedir.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.