banner461
banner195

Nevşehir'de çocuklar kaplumbağayı yanmaktan kurtardı

Nevşehir'de ki arazi yangınında alevler arasında kalan Kaplumbağaları, 'Diri Diri Yanmaktan' son Anda çocuklar kurtarıldı.

15 Ağustos 2016 Pazartesi 14:48

banner143
banner134
Nevşehir'de ateşe verilen anızlar nedeniyle çıkan arazi yangınları, doğal yaşamı ve yaban hayatını da olumsuz etkiliyor. Alevlerden kurtulamayan kaplumbağa gibi doğadaki pek çok canlı yanarak yaşamlarından oluyor.

Nevşehir merkez Yeni TOKİ Mehmet Akif Ersoy Mahallesi TOKİ Anaokulu karşısındaki mevkiide arazi yangını meydana geldi.


Yangının büyümesiyle birlikte alevlerin ortasında kalan kaplumbağalar bir çocuğun yardımıyla son anda kurtarıldı. Alevler arasında kalmasına dayanamayıp kendi canınıda tehlikeye atan Çocuk, kaplumbağayı yanan ateşin içinden çıkarırken şunları söyledi: “Ateşin içinden yanan bir kaplumbağa gördüm. Kaplumbağayı o ateşin içinde bırakamazdım dayanamadım ve gitim aldım. Allah korusun eğer yansalardı çok üzüzlürdüm” dedi.

Öte yandan dün öğle saatlerinde Nevşehir merkez Yeni TOKİ Mehmet Akif Ersoy Mahallesi TOKİ Anaokulu karşısındaki arazi ile Ürgüp Yolu Üzeri Dedeman Otel Karşısı Altınyıldız Koleji arkasında aynı anda başlayan arazi yangınında çok sayıda canlı telef olurken İtfaiye ekiplerinin müdahale ettiği yangın kontrol altına alındı.

Polis, Olayla ilgili olarak soruşturma başlatıldı.

Arazi Yangınlarına Karşı Duyarlı Olalım
 Özellikle hafta sonlarında aileleri ile birlikte yeşil alanlarda piknik yapacak ailelerin arazi yangınlarına karşı oldukça dikkatli davranmaları gerektiğini belirten Nevşehir Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü yetkilileri,  pikniğin bitiminden itibaren etrafa ateşin sıçrayıp sıçramadığını kontrol etmelerini ve piknik ateşinin tam olarak söndürmeleri gerektiğini belirterek, bunun  arazi yangınlarının meydana gelmesinin önlenmesinde önemli bir etken olduğunu söylediler.
Arazilerde sararan bitkilerin içerisinde çevreye rast gele atılı şişe ve çeşitli cam kırıklarının da arazi yangınlarının meydana gelmesinde önemli bir unsur olduğuna dikkat çeken yetkililer, arazilerde güneş ışınları ile direkt temas içerisinde olabilecek şişe ve cam kırıkların arazilerden uzaklaştırılması gerektiğini ifade ettiler.
Sönmemiş sigaraların da yine araziler başta olmak üzere hububat ekili arazilerin hasadı sırası ve sonrasındaki süreçte söndürülmeden atımı ile yangınların çıkışında önemli bir etken olarak gözlemlendiğini dile getiren  ilgililer, arazi ve bağlardaki otların sökümü ve arazi sürülmesinin de bu yöndeki yangınların ortaya çıkmaması için önemli bir mücadele olabileceğini belirtiyorlar.
Arazi yangınlarında doğal dengenin sağlanmasında potansiyel bir güç oluşturan toprağa yararlı canlıların yok olmasının da önüne geçilmesi açısından büyük yararlar sağlanabileceğine vurgu yapan ilgililer, toprağın ana yapısının daha sağlıklı bir sistem mekanizması içerisinde olmasını sağlayan tüm canlıların kısa sürede yok olmasına neden olan arazi yangınları ile herkesin etkin bir mücadele içerisinde olması gerektiği hatırlatmasında bulunuyorlar.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.