banner461
banner195

Nevşehir de Genç Birlik Menderes’i Andı

Gençlik Birlik Nevşehir Şube Başkanlığı 1950-1960 yılları arasında başbakanlık yapmış, İstiklal Madalyası sahibi, siyasetçi ve hukukçu Adnan Menderes’in idam edilişinin yıldönümünde demokrasi vurgusu yaptı.

Nevşehir de Genç Birlik Menderes’i Andı
17 Eylül 2014 Çarşamba 17:49

banner143
banner134

 Genç Birlik Menderes’i Andı

NEVŞEHİR(MHA) Gençlik Birlik Nevşehir Şube Başkanlığı 1950-1960 yılları arasında başbakanlık yapmış, İstiklal Madalyası sahibi, siyasetçi ve hukukçu Adnan Menderes’in idam edilişinin yıldönümünde demokrasi vurgusu yaptı.

Genç Birlik Nevşehir Şube Başkanlığınca yapılan açıklamada,”Serbest Cumhuriyet Fırkası, Cumhuriyet Halk Partisi ve Demokrat Parti'de siyaset yapan Menderes, 27 Mayıs darbesinin ardından, 17 Eylül 1961 tarihinde asılarak idam edildi. Türkiye Büyük Millet Meclisi 1990 yılında çıkardığı yasayla, Menderes ve onunla beraber idam edilenlere itibarlarını iade etti. 27 Mayıs darbesini yapan cuntacıların özel olarak kurdukları mahkeme olan Yüksek Adalet Divanı 9 ay 27 gün süren yargılama süreci sonunda 14 kişinin idamına, 31 kişinin de ömür boyu hapse mahkûm edilmesine karar verdi. Geri kalan 418 sanığa ise 6 ay ile 20 yıl arasında değişen hapis cezaları veya beraat kararı verildi. Amerika Birleşik Devletleri başkanı Kennedy, Fransa cumhurbaşkanı Charles De Gaulle, Birleşik Krallık Kraliçesi II. Elizabeth, Almanya Başbakanı Konrad Adenauer, Pakistan devlet başkanı Muhammed Eyüb Han, ve İran şahı Muhammed Rıza Pehlevi, idamların durdurulması için Cemal Gürsel başkanlığındaki Milli Birlik Komitesi'ne defalarca çağrıda bulundular. Cemal Gürsel başkanlığındaki Milli Birlik Komitesi; Celâl Bayar, Adnan Menderes, Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu dışındakilerin idam cezasını affetti. Celâl Bayar'ın cezası yaş haddi nedeniyle ömür boyu hapse çevrildi. Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan 16 Eylül 1961 tarihinde ve adet olduğu üzere sabaha karşı, o gün başarısız bir intihar teşebbüsünde bulunan Adnan Menderes ise İmralı Adası'nda 17 Eylül 1961'de sağlık muayenesini yapan doktor heyetinden sağlam raporu alındıktan sonra alelacele öğleden saat 13:21'de idam edildi” bilgisine yer verildi.  

 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
hüsameddin - 4 yıl önce
idamın arkasında cehapa ve inönü kafası vardır.utanç abidesidir.memleket için.