banner461
banner195

Nevşehir de ki esnaf, Acemi birliklerini bekliyor…

5-15 bin asker kapasiteli acemi birliklerinin büyükşehirlerden daha küçük yerleşim yerlerine nakledilmesi ismi geçen 17 ilden birisi olan Nevşehir de heyecana yol açtı.

Nevşehir de ki esnaf, Acemi birliklerini bekliyor…
20 Kasım 2013 Çarşamba 15:06

banner143
banner134
Nevşehir de ki esnaf, birlikleri bekliyor…

Milli Savunma Bakanlığı’nca yürütülen çalışmalar sonucunda 5-15 bin asker kapasiteli acemi birliklerinin Gümüşhane, Bayburt, Yozgat, Kırşehir, Nevşehir, Çankırı, Karabük, Kars, Adıyaman, Muş gibi 17 şehre nakledileceğine yönelik Milli Savunma Bakanı Yılmaz ın yaptığı açıklamalar, bu illerle birlikte ilimiz Nevşehir deki esnaf ve sanatkarı sevindirdi. Konu hakkında NEVESOB Başkanı İsmail Ördü de FİB Haber Merkezimize yaptığı açıklamasında, askeri birliklerin küçük şehirlerle birlikte ilimize de taşınmasının Nevşehiri kalkındıracağını, ekonomilerini canlandıracağını belirtti.

İŞ HACMİ ARTAR

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken de, “Kararla bu illerdeki göç duracak, büyük şehirlerden geriye dönük göçü de başlatabilecek. Bu karar ile taşra illeri ‘acemi’ sanayisi ile kalkınacak ve illerin ekonomisini canlandırarak istihdamı hiç kuşkusuz artıracaktır. Projenin zaman kaybedilmeden hayata geçirilmesini esnaf ve sanatkar camiası olarak bekliyoruz” dedi.

Acemi birliklerinin küçük şehirlerdeki ticaretten turizme her sektördeki iş hacmini artıracağını ifade eden Palandöken, bu illere yeni yatırımların yapılacağına dikkati çekti. Acemi birliklerinin, taşınacağı küçük şehirleri zaman içerisinde ekonomik olarak belli bir noktaya getireceğine işaret eden Palandöken, şunları kaydetti: “Ancak, bununla birlikte bu illerimize özel yatırım teşviki verilmesi sağlanmalıdır. Çünkü bu illerin çoğunluğunda hizmet sektöründe büyük eksiklikler var. Örneğin; birçok ilde otel sorunu var. Bu illerde acemi birliklerinin devreye girmesiyle hiç kuşkusuz A’dan Z’ye tüm esnaf ve sanatkar nasibini alacaktır. Anadolu’da göçün iyice durması için bir başka yapılması gereken yatırım ise vakıf ve özel üniversitelerin büyük şehirlere yapılmasının önüne geçilmesi ve mevcut üniversitelerin güçlendirilmesidir. Bu tedbirlerin alınması ile göç Anadolu illerinde tamamen duracağı gibi, tersine de döner.”

Ördü: Nevşehir Esnafımız Acemi Brilik Heyacanı Yaşıyor

Nevşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı İsmail Ördü, Nevşehir kentin ekonomisinin gelişmesi için askeri acemi birliği kurulması gerektiğini söyledi. Ördü, “Nevşehir’e askeri birliğin büyük katkısı olacaktır. Çarşıya çıkan asker, esnafın işlerini artıracaktır” dedi.

KAMPANYA BAŞLATMIŞLARDI...

Acemi birliklerinin taşınacağı 17 il arasında Nevşehir de yer alırken, Ağırlıklı esnaf olmak üzere Nevşehirli binlerce vatandaş sosyal paylaşım sitesinden Nevşehir Acemi Birlik Geliyor haberimize büyük ilgi göstererek onbinlerce tıklama topladı.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
ysng - 5 yıl önce
Bizim 3millet vekilimiz ne is yapiyor mail kanpanyasi yapiyor fib hahere tesekurler burdan
Avatar
esnaf - 5 yıl önce
en güzel askeriye yapılacak yer alacaşar yolu ali efendi şehir merkezinden çıkartılsın