banner461
banner195

Nevşehir de Zehirli Solumak İstemiyoruz

Nevşehir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden Nevşehir de kışla birlikte hava kirliliğine neden olan etmenlerin açıklanarak bunlara ilişkin çözüm yollarının bir an önce üretilmesini bekliyoruz.

Nevşehir de Zehirli Solumak İstemiyoruz
09 Aralık 2013 Pazartesi 14:49

banner143
banner134
 Nevşehir de çevre koruma tedbiri alınmalı...

Nevşehir'de son günlerde artan hava kirliliğinin rahatsız edici boyutlara ulaştığı ileri sürüldü.

Uzmanlar Bir turizm cenneti konumundaki Kapadokya'nın ana merkezi olan Nevşehir'de, hava kirliliğinin üst solunum yolu hastalıkları başta olmak üzere kanserin çeşitli türlerini tetikler özellikte olduğunu belirterek, bu konuda acil çevre eylem planının gündeme alınması gerektiğini belirtiyorlar.

Özellikle Su, Hava ve Gürültü kirliliği noktasında ilimiz Nevşehir de çevre ve insan sağlığını tehdit eder duruma gelinmesi karşısında bir an önce acil tedbirlerin alınmasını bekliyoruz.

Su konusunda Nevşehir Belediyemizin atık su tesisi kurmasıyla bir anlamda çözüme kavuşturulan Su Kirliliği konusu Nevşehir imizdeki Hava kirliliği noktasında ise sancılı bir süreç yaşadığını gözler önüne koyuyor.

Bu konuda Nevşehir'de hava kirliliğinin ısınmadan, motorlu taşıtlardan ve az da olsa sanayiden kaynaklandığı belirtiliyor.

FİB Haber Merkezi olarak; Nevşehirimizin temiz havasının iş işten geçmeden korunması gerekiyor...
Evsel  nitelikli atıklar,  bitkisel  atık yağlar, hafriyat atıkları ve tıbbi atıkların tekniğine  uygun  olarak toplanıp, depolanıp , uzaklaştırılması ...
"Su  kirliliği  konusunda atık  su  arıtma  tesisinin   kurulması  ve işletmeye geçmesinin akarsu kaynakları için önemlidir.
Hava  kirliliği  konusunda   kullanılmasına  izin verilmeyen  menşei belli olmayan kömürlerin kullanımını   önlemek  için yapılan denetimlerde zabıta  memurlarına  düşen görev ve yetkileri mutlaka  yerine  getirmeleri gerekir.

Nevşehir ve çevresini yeşillendirmeli ağaçlandırmalıyız...
Özellikle ısınma amaçlı, düşük kalorili ve kükürt oranı yüksek kömürlerin yaygın olarak kullanılması ve yanlış yakma tekniklerinin uygulanması, hava kirliliğine yol açmaktadır. Nüfus artışı ve gelir düzeyinin yükselmesine paralel olarak, sayısı hızla artan motorlu taşıtlardan çıkan egzoz gazları, hava kirliliğinde önemli bir faktör oluşturmaktadır. Sanayi tesislerinin kuruluşunda yanlış yer seçimi, çevre korunması açısından gerekli tedbirlerin alınmaması, uygun teknolojilerin kullanılmaması, enerji üreten yakma ünitelerinde vasıfsız ve yüksek kükürtlü yakıtların kullanılması, hava kirliliğine sebep olan etkenlerin başında gelmektedir.
Ayrıca   canlı müzik  işletme ruhsatı almadan önce kurumumuz  tarafından istenen  evrakların  tam olup olmadığı  konusunda  araştırmalar yapılması gerekir.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
doğal gaz - 4 yıl önce
nevşehire doğal gaz geldi ama hala yeni kurulan mahallelerde kaloriferler kömür vs. ile yanıyor. çıkan dumanlardan nefes alınmıyor. belediye doğalgaz kullanımını zorunlu kılsa enazından hava temiz olur.
Avatar
Ahmet YILMAZ - 4 yıl önce
evet akşam belli bi saat den sonra forumun o civara bi gidin çevre yolunda ilerlenmiyor.belediye doğalgaz kullanımını zorunlu hale getirmeli.hem tüp parasından vatandaşa tasarruf(tüp 80 oldu) hemde mantolamalar bir an önce yapılır, hemde is pis, kapıcı tazminatı vb. angaryalardan kurtulur vatandaş. aslında doğalgaz kömürden 2 kat pahalıya geliyor nerdeyse.
Avatar
Misafir... - 4 yıl önce
doğal gaza geçen geçti, geçmeyen artık nasılsa bişey olmaz diyerek kaçak ve kalitesiz kömür kullanıyor.. bir de hükümetin dağıttığı kömürler acaba ne kadar kaliteli, fakir fukara edebiyatı yapılıyor ama kalitesiz kömür dağıtılıyor.. dağıtan hükümet olunca tık yok, öyle ya, ananı öpen kadı, kimi kime şikayet edeceksin...