banner461
banner195

Nevşehir'e Askeri Birlik Şansı Doğdu!

Haydi Nevşehir'in atanmış ve seçilmişleri şimdi birlik zamanı. Nevşehir’in geleceğini etkileyecek proje için Nevşehir’in tüm siyasileri ve dinamikleri harekete geçmeli.

Nevşehir'e Askeri Birlik Şansı Doğdu!
09 Ağustos 2016 Salı 14:16

banner143
banner134
Başbakan Binali Yıldırım'ın 15 Temmuz darbe girişimine katılan Ankara ve çevresindeki birliklerin metropol kentlerden küçük kentlere taşınacağı açıklaması sonrasında Milli Savunma Bakanı Fikri Işık'ta açıklamasında başta Ankara olmak üzere metropol kentlerde olan askeri birlikleri şehir dışına veya başka bir şehre taşımayı düşündüklerini açıkladı. Büyükşehirlerden taşınacağı açıklanan birliklerden birinin, Nevşehir’e getirilmesini isteyen vatandaşlar, ilin siyasilerini ve tüm dinamiklerini göreve davet ettiler.

Üç yıl önce gündeme gelen ve dönemin Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın “Büyükşehirlerden taşınacağı düşünülen askeri birlikler Yozgat, Nevşehir, Bayburt, Kırşehir ve Gümüşhane'ye gidecek” açıklaması Nevşehir’e bomba gibi düşmüş ve dönemin Nevşehir Milletvekili Erdal Feralan konu hakkında ilk müjdeyi vermişti ama daha sonrasında bu konuda herhangi somut bir gelişme yaşanmadı... Anadolu şehirlerinde hizmet sektörünü gelişecek, işsizliği azaltacak ve metropol kentlere göçün önüne geçecek askerî birliklerin büyükşehirlerden nüfusu az şehirlere kaydırılması çalışması daha sonra kadük oldu ve gündemden düştü.

15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişiminden sonra, askeri birlikleri metropol kentlerin dışına çıkarmayı düşündüklerini açıklayan Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, özel bir televizyon kanalının canlı programında, TSK'daki ihraçlar ve YAŞ kararlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu ve büyük kentlerin merkezindeki askeri birliklerin taşınması ile ilgili düşüncelerini açıkladı. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, darbe girişimi konusunda çözümün kilit isimlerinden birinin eski Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk olduğunu söyledi. Bakan Işık, ''Kuvvet komutanlarının görevlerine devam edip etmemesi YAŞ'ın konusu değil'' dedi, ''Dere geçilirken at değiştirilmez'' ifadesini kullandı.

Bakan Işık, “Her şeyi yeni baştan ele almamız lazım. Her türlü tedbiri alacağız. Bu süreç yaşanan bir dizi hatanın ortaya çıkması bunlara yönelik tedbirlerin alınması sürecidir. Çok köklü tedbirlerimiz olacak. Askeri birlikler şehir dışına taşınacak” dedi. Bakan Işık açıklamasında, “Muhafız alayı kapatıldı zaten. Sayın cumhurbaşkanımızı da sayın başbakanımızı da üst düzey devlet görevlilerini koruyacak bir birim olacak ama bu birimin yapısı nasıl olacak, kime bağlı olacak, hangi hiyerarşi içinde hareket edecek onlar çalışılıyor.Büyükşehirlerde stratejik önemde olmayan birlikler, nüfusu az, gelişmişlik seviyesi düşük şehirlere taşınacak. Kısa ve orta vadede askeri birlikler büyükşehirlerden kaydırılacak. Uzun vadede ise büyük ölçekteki acemi-usta birlikleri de büyükşehirlerden taşınacak. Büyükşehirlerde sadece komutanlıklar ve stratejik savunma kriterleri olan birlikler kalacak. Askeri birliklerin büyükşehirlerden taşınmasında Büyükşehirler, tanklardan, kalabalıktan ve trafikten kurtulmuş olacak. Küçük ise şehirlere bu taşınma ile birlikte ekonomik bir canlılık gelecek” ifadesini kullandı.

Bakan Işık’ın açıklamasıyla, askeri birliklerin yer değiştirmesiyle sanayi ve turizm geliri olmayan Anadolu şehirlerinde hizmet sektörü gelişecek. Böylece işsizlik azalacak ve metropol kentlere göçün önüne geçilecek. Askeri birlikler öncelikle nüfusu 100 binin altındaki illere ya da gelişmişlik seviyesi düşük şehirlere kaydırılacak.  Karaman, Nevşehir, Karabük, Kırşehir, Çankırı ve Uşak gibi gelişmekte olan küçük Anadolu şehirlerinin de tercih edilecek iller arasında yer alacak.

Askeri birliklerin büyük kentlerden taşınacağı düşüncesi üzerine açıklamalarda bulunan vatandaşlar, “Gelişmemiş İllere Askeri Birlik tasarısı bizi rahatlatır. Nevşehirliler olarak birlik ve beraberlik örneği gösterelim ve Nevşehir’imize askeri birliğe kavuşturalım. Sayın Bakanımızın bu haberi Nevşehir gibi gelişmemiş illerin hem ekonomisin canlanmasına hem de nüfusunun artışına vesile olacaktır. Ayrıca bu şekilde ilimizin ekonomisi gelişir ve kalkınması ile birlikte sosyal hareketliliği de artar. Valimizin, Milletvekillerimizin, Belediye Başkanımızın, sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin, bu yolda mücadele veren bütün yetkililerimizin yanında olmalıyız" diye konuştular. 

Haydi Nevşehir'in atanmış ve seçilmişleri şimdi birlik zamanı. Nevşehir’in geleceğini etkileyecek proje için Nevşehir’in tüm siyasileri ve dinamikleri harekete geçmeli, geç kalınmamalı...

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.