banner461
banner195

Nevşehir'e Üç boyutlu yaya geçidi yakışır...!

Yeni eğitim öğretim dönemine girmeden sürücülere hız kestirmek üzere tasarlanmış, üç boyutlu gibi görünen yaya geçidini görenler aynısından Nevşehir'e de lazım diyor.

Nevşehir'e Üç boyutlu yaya geçidi yakışır...!
10 Temmuz 2018 Salı 12:00

banner143
banner134

Sürücülere hız kestirmek üzere tasarlanmış, üç boyutlu gibi görünen yaya geçidi Aydın'dan Yozgat'a Türkiye'nin pek çok şehrinde kullanılmaya başlandı. Aynı uygulama, Rusya, Çin ve Hindistan gibi bir çok ülkelerde de benzer yaya geçidi tasarımlarına rastlamak mümkün. Bu güzel uygulamayı ilimiz Nevşehir'e de yapılması için yetkilileri göreve davet ediyoruz. 

Bu Üç Boyutlu Yaya Geçitlerinin aynısından Nevşehir'e de Lazım...

Sürücüler için optik yanılsama sağlayarak yavaşlamalarını daha sonra ise durmalarını sağlayan uygulama, sürücülerde yayalara karşı bir farkındalık  oluşturacak. Bu farklı yöntem, yaya geçitlerinin üç boyut özellikli boyanmasıyla sağlanıyor. Yöntemin özellikle okul yakınlarında bulunan yaya geçitlerinde uygulanması bu manada etkili olacağı düşünülüyor.

Aydın, Samsun, Yozgat gibi şehirlerde kent geneline yayılması bekleniyor.

Asfalta uygulanan çalışmada uzaktan gelen sürücüye 3 boyutlu bir yol barikatı gibi görünen, yaklaştıkça sıradanlaşan çizgiler optik bir illüzyon yaratarak yayaların güvenliğine hizmet ediyor. Sürücülerde farkındalık uyandırmak adına da başarılı taraflar barındıran çalışma umuyoruz daha çok sürücüye yayaların varlığını hatırlatırken trafik kazalarının azalmasında etkili olur.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.