banner461
banner195

Nevşehir gençliği nereye koşuyor?

İlimiz Nevşehir deki madde bağımlısı çocukların yaş ortalaması maalesef şimdilerde 10-13'lere düştü.Nevşehir de madde bağımlısı sayısı hızla artıyor. İnternet siteleri zarar veriyor.Bu çocuklar bizim. Nevşehir'in geleceği gençlerimizi bekleyen büyük tehlike.Unutmayın sizin çocuğunuzda madde bağımlısı olabilir...İşte bu resimler Nevşehirli gençlerin sosyal paylaşım sitelerinden alındı...

Nevşehir gençliği nereye koşuyor?
31 Ekim 2012 Çarşamba 19:05

banner143
Nevsehir'de Genclerimiz Uyusturucu Kapaninda
İlgili Galeriye Git
banner134

  İlimiz Nevşehir deki madde bağımlısı çocukların yaş ortalaması maalesef şimdilerde 10-13'lere düştü.

FİB Haber Merkezi Uyarıyor…

 

NEVŞEHİR GENÇLİĞİ NEREYE KOŞUYOR?

                                                                                                           Fikret Çapacı

Ülkemizde ahlaki, manevi, sosyal ve kültürel değerler tahrip edilmekte ve hızla dejenere olmaktadır. Bunda mevcut eğitim politikalarının, televizyon dizilerinin ve özellikle de internet sitelerinin de büyük etkisi vardır. Bunlara paralel olarak aile bağları da zayıfladı.

 

Devletin en küçük nüvesi olan ailede genelde saygı-sevgi yok. Küçük-büyük belli değil. Çocuklar kimi zaman anneye “cadı”, babaya ise “moruk” diye hitap ediyor. Saygılı çocukları tenzih ederim. Kimse kimseye bir söz söyleyemiyor. Herkes kendini haklı görüyor. Bu eğitim meselesidir. Eğitim ailede başlar, okulda gelişir, çevrede olgunlaşır. Bu nedenle bu üçgen çocukların hayatta iyi bir insan olması için çok önemlidir.

 

Toplum ise ahlaki değerlerin tahrip edilmesine seyirci kalmış, “adam sendecilik” ve “bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın” zihniyeti en yüksek seviyeye çıkmıştır. İnternet, medya yoluyla ahlaki ve manevi değerler tahrip edilmeye devam etmektedir.

 

Bunların sonucu okul, aile ve çevre üçgeninde şiddet giderek tırmanmakta ve ülkemizde madde ve alkol bağımlılığı giderek artmaktadır. Televizyonlarda oynayan diziler toplumumuzun ahlak ve manevi değerlerini tahrip etmektedir. Gençlerimize kötü alışkanlıkları özendiren bu TV dizileri tembelliği, miskinliği, üretmeden tüketmeyi ve zamanlarını boşa geçirme alışkanlıkları edindirmektedir. Özelliklede medyada, 10-13 ve hatta 3 yaşındaki kız çocuklarının tecavüze ve tacize uğradıklarını içeren haberlerin yer alması ahlaki tahribatın boyutlarını bütün çıplaklığı ile ortaya sermektedir.

 

Ülkede aileler dağılıyor. Çocuklar suç makinesi haline geliyor. Esrar ve eroin gibi maddeler peynir-ekmek gibi sokaklarda satılıyor. Uyuşturucu, ilköğretim okullarına kadar inmiş durumda. Dolandırıcı, hırsız şebekeleri ve tefeciler cirit atıyor. İcra ve iflaslar intihara sürüklüyor. Hunharca cinayetler ve tecavüzler tüyler ürpertiyor. Toplumda büyüklere saygı, küçüklere sevgi yok. Çocuklar aile büyüklerinden, okulda öğretmenlerden, çevrede akrabalardan, büyüklerden, polisten korkmuyorlar.

 

Yüzde 99’u Müslüman olan bu ülkede böyle olaylar neden olur? Bizi yönetenlerin şapkalarını önüne koyup düşünmeleri gerekmez mi?

 

Ülkemizde olduğu gibi ilçemizde de hemen hemen aynı sorunları yaşıyoruz. Etkililer ve yetkililer genel olarak seyrediyor. Ta ki kendi çocuklarına sıra gelinceye kadar bekliyorlar. O zaman da “atı alan Üsküdar’ı geçiyor.” Zamanla bu sorunlar önlem alınmadığı için üst üste katlanıyor çığ gibi büyümeye devam ediyor.

 

                                 

            NEVŞEHİR’DE NEDEN BAŞARILI SPORCULAR YETİŞMİYOR?

 

Nevşehir de sporun hemen her branşında yetenekli ve başarılı olabilecek gençlerimiz kendilerini ispatlama imkânı bulamamaktadır. İstanbul‘un taşında toprağında dünyaca ünlü sporcular yetişirken, tertemiz havası ve spor yapmaya elverişli tesisleri olan ilimizde neden başarılı sporcular yetişmiyor?

 

Kişisel imkanları ve becerileri ile Büyükşehirlerdeki spor kulüplerine giden gençlerimiz ise bir müddet sonra maddi ve manevi imkansızlıklar sonucu bu etkinliklerini bırakmak zorunda kalıyorlar. Çünkü herkes kendi derdinde ve o çocuklara sahip çıkılmıyor.

 

 

Yüz bine yaklaşan nüfusu ile İlimizde spor yapacak alanlar ülke geneline göre daha çok olmasına rağmen ilimizde Profosyonel takım olmayışı bu anlamda Nevşehirli gençlerimize bir hedef koymakta ve özentide büyük eksiklik olarak görülüyor ve derinden hissediliyor.

 

 

 

 

Nevşehirspor bir zamanlar bu mekânda tarih yazmıştı. Nevşehirspor un profosyonel ligden düşmesi Nevşehir ve Nevşehirliler için özellikle gençliğimiz için acı bir kayıptır.

 

MADDE BAĞIMLILARI HIZLA ARTIYOR

 

1999 yılında madde bağımlılarının sayısı sadece 4 idi. Etkili ve yetkililerin olayı küçümsemeleri ve vurdumduymazlıkları bugün nereye geldiğimizi çarpıcı bir şekilde açıklamaktadır.

 

FİB Haber Merkezi olarak edindiğimiz bilgilere göre İlimizde madde bağımlısı çocukların yaş ortalaması maalesef şimdilerde 10-13’lere düştü. Bu ise çok tehlikeli, bir o kadar da düşündürücü bir durumdur. Önlem alınmazsa geleceğimizin teminatı olan gençlerimizi kaybederiz. Bunun da vebalinden kurtulamayız.

 

Sorunlu çocukların topluma kazandırılması amacıyla şimdiden acilen bir dizi çalışmalara başlanılmalı…

İlimiz Nevşehir de faaliyet gösteren sivil toplum örgütleri, siyasi partiler ve meslek kuruluşlarının temsilcileri Ebeveynler Öğretmenler Öğrenciler,Spor il müdürlükleri,İl Müftülükleri,Milli Eğitim Müdürlükleri,Sosyal hizmetler,Vali,Emniyet Müdürlüğü gibi şehrin ileri gelenlerininde katılımlarında Toplantılar düzenlenmeli, sonunda birtakım ilke kararları alınıp bir komisyon kurularak bu ‘sorunlu çocuklara’ sahip çıkılmalı.

 

Yoksa iş işten geçer ve  sorunlu çocuklara yenileri eklenir,Hem de fazlasıyla..

 

Nevşehir deki ahlaki, manevi, sosyal ve kültürel yapı son yıllarda hızla değişmeye başladı. Bunun en önemli nedenlerinden birisi Ekonomik nedenlerle il genelinde başka illerden gelen göçlerden kaynaklanan ve hızla artan dengesiz göçtür.

 

İşsizlik, başıboşluk ve sahipsizlik çocukları kötü yola düşürüyor. Televizyonlar çocukları kötü etkiliyor. Çocuklar TV dizilerindeki mafya rolündeki şahsiyetleri kendilerine örnek olarak gösteriyor. Bu da mafya babası olma hayalini ortaya çıkarıyor. İlimizde bu tür arkadaş grupları varmış, şimdiden ufak tefek sürtüşmeler de başlamış. Gençler kendilerini bu şekilde ispat etmeye çalışıyorlar. Kısacası şiddeti özendiren bir kültüre sahibiz.

 

Özellikle Turizm bölgesi olan ilimizde,Alkol ve madde bağımlılığı iç içe geçmiş durumda.. Öyleki Alkol tüketiminde hızla artan bir korkutucu tabloyada sahip olmamaız bunu en açık şekilde gösteriyor. Okullardaki sorunlu çocukların ailelerinde de bir sorun var. Bu ailelerle birebir görüşmek ve sorunları birlikte çözmek gerekir.

 

İlimiz Nevşehir de  ‘bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın’ zihniyeti hakim. Hiçbir kimse sorumluluk almak istemiyor. Neme lazımcılık almış yürümüş..   Oysa ilimiz ilçelerimiz ve beldelerimizde yaşayan herkes kendinde bir sorumluluk aramalı..

 

Madde bağımlısı gençler bir takım maddeleri kullanarak kendilerini kanıtlamak istemekte, bunun içinde tiner, bally, esrar, hap (extacy), eroin içmekte bunları da çeşitli yollarla elde etmektedirler. İşsizlik, yoksulluk, ailenin kopukluğu, ilgisizlik, başıboşluk, eğitim ve ekonomik sorunlar bu çocukların önündeki en büyük tehlikedir.

 

Gelecek, çocuklarımız için çok zor. Ailelerin çocuklarına gücü yetmiyor. Parayı bulamayan çocuk dilencilik, hırsızlık, gasp ve darp yapacak hatta fuhuş batağına saplanacaktır.. Ve hatta ebeveynini dövecektir. Bunlar maalesef kaçınılmaz gerçeklerdir.

 

Nevşehir de birileri çevreye rahatsızlık ve zarar veriyor. Vatandaş bunları bildiği halde polise gidemiyor. Çünkü korkuyor, çekiniyor, bazen de nasıl olsa dikkate alınmıyor diye ihbar edemiyor. Bu konuda vatandaşın, emniyete ve adliyeye ve bunun sonucunda Güvenmesi gerekir.

 

 

                                   İNTERNET SİTELERİ ZARAR VERİYOR

 

İnternet siteleri amacına uygun olarak kullanıldığında tam bir bilgi hazinesidir. Bu suretle hem bilgi dağarcığımızı genişletiriz. Hem dünyada ve hem de ülkemizde olup bitenlerden haberdar oluruz..Fakat internet sitelerini başka amaçlar için kullanırsak ya da yasaklı sitelere girersek hem kendimize, hem ailemize ve hem de topluma zarar veririz. Bunun sonucunda da maalesef aile faciaları yaşarız. Bu nedenle internet sitelerinin ve kullanıcılarının sürekli kontrol edilmesi gerekir. Çevremizde kötü örneklerini görmek mümkün..

 

BU ÇOCUKLAR BİZİM

 

Çocuklarınızın gözlerine bakın. Huzur, mutluluk, heyecan, umut, güven, sevgi ve saygı görebiliyor musunuz? Çocuğun eline para vermekle, altına bisiklet almakla olmuyor? Onunla bir arkadaş olmak ve onunla sorunlarını dinlemek lazım.

 

Sorunlu çocuklar bizim çocuklarımız, bunlara sahip çıkmalıyız. Bunları dövmekle, sövmekle, cezalandırmakla kazanamayız. Bilakis kaybederiz.

 

Hani bir atasözü vardır; “Bülbül güle götürür, karga pisliğe götürür.” Benim çocuğum yapmaz demeyin! Çocuklarınızı takip edin, arkadaşlarını tanıyın. Gerekirse arkadaşlarını kendiniz seçin.

 

10-13 yaşlarındaki çocukların sokaklarda yoğun bir şekilde sigara içtiklerini görüyorum. Aileleri bu çocukların sigara içmelerine izin mi veriyorlar, yoksa haberleri yok mu? Haberlerinin olmaması imkânsız. Bu çocuklar bu sigaraları kimden veya kimlerden alıyorlar? Sigara paralarını nereden ve nasıl buluyorlar? Zaman zaman büyüklerden sigara isteyen çocuklar görüyorum.

 

Birkaç yıl önce bir arkadaşım, sigara içen 8-10 yaşındaki bir çocuğa, “Niye sigara içiyorsun” demiş. Çocukta peşin cevap, “sana ne demiş”. Arkadaşım da çocuğa bir tokat atmış. Sen misin çocuğa tokat atan, çocuk, babasını alıp gelmiş, adam arkadaşımın karşısına dikilmiş ve “Benim çocuğuma nasıl tokat atarsın, çocuğumun sigara içmesinden sana ne diyerek, “sigaranın parsını ben veriyorum. Çocuğuma nasıl vurursun? Seni mahkemeye vereceğim ve süründüreceğim” demiş. Tabii ki mahkemeye vermemiş. Arkadaşım da bir daha hiçbir çocuğa terbiye vermeye kalkmamış. Ona ders olmuş.

 

Oysa bizim gençlik dönemlerimizde bir genç reşit çağda bile olsa sigara içerken yakalandı ve mahalle bekçisinden bir tokat mı yedi. Bu tokatın sayısı evde 2,3 katı olurdu. İşte biz böyle bir dönemde tahsil yaptık. Şimdilerde ise çocuğunuza bırakın bir tokat vurmayı, bir fiske bile vuramazsınız.  Çocuğunuzun şikâyet etme hakkı bile var.

 

Aile ile çocuklar arasında kuşak çatışması var. AB Uyum Yasaları var. En önemlisi de CMUK yasaları var. İşte bu CMUK yasaları; Önce ahlaki, manevi, kültürel ve sosyal değerlerimizi sonrada, örf, adet, gelenek ve göreneklerimizi yozlaştırdı ve bu hale geldik.

 

 Yine gençlik dönemlerimden; Sigara içen arkadaşlarımın, bırakın en yakın akrabasının görmesini, bir büyüğü görecek diye, sigaraları avuçlarında söndürdüklerini, hatta saklayacağım diye ceket ve pantolonlarının ceplerini yaktıklarını hatırlarım. Çünkü o zamanlar saygı vardı.

 

Yine üniversite yıllarımızda bile akşam ezanı okunmadan evimize girerdik. Şimdilerde gece geç saatlerde sokaklarda dolaşan 10-13 yaşında başıboş çocuklar görüyorum. Bu çocukların bazıları 4-5 kişi bir arada geziyorlarmış. Çoğunun kafaları iyiymiş. Belirli mekanlarda ve noktalarda bali, tiner çekiyorlarmış, esrar içiyorlarmış. Zaman zaman çevreden geçenlere sataşıyorlarmış. Kızlara laf atıyorlarmış. Bu tür olaylara birkaç defa bende şahit oldum.

 

Bunların anne-babası yok mu? Eskiden öğretmenler ve polisler öğrencilerin gidebileceği mekânları kontrol eder onları evlerine gönderirlerdi.

 

Oysa bizim kültürümüzde de vardır. Çocuğun her dediği yapılmaz. Çocuğun birilerinden korkması gerekir. Evde anne-babadan, okulda öğretmenden, çevrede polisten… Bu saygıya dayalı korkudur.

.

Bu çocuklar önlem alınmaz ise bir gün esrar da içer, eroin de içer… Bunları bulamayınca da hırsızlık yapar, gasp ve darp yapar. Daha da ileri giderek fuhuş yapar. Bunlar kaçınılmaz sonuçlar olur. Bu çocukların vebali kimlerin üzerindedir?

 

Büyüklerimizden öğrendiğimiz kadarıyla 1970’li yıllarda aileler, gece 2, hatta 3’e kadar otururmuş.Aile boyu anneler babalar çocuk komşu birlikte sinemaya giderlermiş. Kimse kimseye dönüp bakmaz Hiçbir aile rahatsız edilmezmiş. Şimdilerde ise ailenizle bile yolda yürüyemiyorsunuz. Özellikle de etraftaki bakışlardan çok rahatsız olunuyor.

 

İnsanlar hava karardığı zaman sadece çarşı içinde dolaşabiliyorlar. Nevşehir de parklarda gezerken ve otururken tedirgin oluyorlar.

 

Anne ve babasının sahip çıkamadığı çocuğa, öğretmen ve polis ne yapsın? Öğretmenin bırakın bir öğrenciyi dövmeyi, azarladığı zaman bile veli, “benim çocuğumu azarlayamazsın” derse, polisin azarladığı gencin babası, “benim çocuğumu laf söyleyemezsin” derse, o toplumda asayiş ve güven nasıl sağlanır?

 

Toplumun kabul etmediği birtakım davranışları birilerinin ikaz etmesi bir yurttaşlık görevi değil de nedir?    

 

YAZ OKULLARI YETERLİ DEĞİL

 

Gençleri, zararlı mekânlardan faydalı ve zararsız mekânlara yönlendirecek faaliyetlerin iyi seçilmesi gerekmektedir. Bu nedenle de yöneticilerin bir araya gelerek, gençlere fayda getirecek aktiviteler üzerinde odaklaşması ve buna göre çalışmalar yapması elzemdir.

 

Yaz tatili bitti.Okullar açıldı… Üç aylık uzun tatil maratonunda öğrencilerin çok az bir kısmı tatile gitti. Bir kısmı şayet iş bulabilirse, evinin ihtiyaçlarına ve önümüzdeki eğitim ve öğretim yılı masraflarına ve ailesine katkı için çalışıp para kazandılar, Çoğunluğu da günlerini bilardo salonlarında, kahvelerde, cafeler de ve internet salonlarında geçirdi veya sokaklarda aylak aylak dolaştılar.

 

Özellikle Yerel Yönetimlere bu konuda büyük iş düşüyor. Belediyeler her yıl düzenli olarak, gençlerin vakitlerini iyi ve düzenli bir şekilde geçirmesi için; Sosyal, kültürel ve sportif etkinlikler geziler saz, yabancı dil gibi kurslar sportif faaliyetler düzenleyerek, onların hem ailelerine, hem topluma ve hem de devlete faydalı birer insan olmaları için katkı sağlamalılar. Bu faaliyetler ise her yıl düzenli bir şekilde yapılmamlıdır..

 

 

İlimizde, ne yazıkki yılların beraberinde getirdiği sahipsizlik, ilgisizlik ve bilgisizlik sonucu; madde bağımlıları artmakta, gençler zararlı mekânlara gitmekte veya itilmekte, buna paralel olarak da ilimizin asayiş ve güvenliği sorun olarak yansıyabilir.Yine sonuç olarak sıcak Yaz günlerinin başladığında insanlar akşamları dışarı çıkıp rahatça gezememektedirler.

 

İlimiz genelinde bol miktarda park var. Fakat parklar da güvenlik sıkıntısı var. Işıklandırmları olmayan parklar korkutuyor.Böyle olunca da halktan buraya rağbet yok. Bu tür Park bahçelerin ve kuytu inşaat ev ve binaların güvenliğini Belediye ve Emniyet ile gezici ekiplerle sağlanmalı.

 

 

UNUTMAYINIZ Kİ ! SİZİN ÇOCUĞUNUZ DA MADDE BAĞIMLISI OLABİLİR

 

Sizin çocuğunuz da, madde bağımlısı olmayacak diye bir ayet yok. Şayet çocuğunuz sigara içiyorsa çevre ve arkadaş etkisi ile esrar, eroin veya kokain gibi maddeleri de zamanla kullanacaktır. Önlem alınmazsa bu kaçınılmazdır. Bu konuda dikkatli olmalısınız.

 

Unutmayınız ki bir gün sizin çocuğunuz da sorunlu çocuk (madde bağımlısı) olabilir. Olmaz olmaz demeyin.. O zamanda iş işten geçmiş olur.

 

İlimizde önlem alınması için ille de bir bürokrat çocuğunun madde bağımlısı olması mı gerekir?

 

Bu konuda olayı küçümseyip önlem almayan yetkilileri tekrar uyarıyorum. Ne olur bu çocuklara sahip çıkın..

 

Yetkilileri ve duyarlı vatandaşları göreve davet ediyorum. Yoksa yarın çok geç olabilir.

 

Gençlerine sahip çıkmayan yöneticiler unutulmaya, bir müddet sonra da silinmeye mahkûmdurlar. Hemen her branşta açılacak olan Yaz Spor Okul’larının ciddiyet içinde bir an önce başlaması; Gençlerin kötü alışkanlıklardan kurtulması için bir amaç ve araç olacaktır. Bu da İlçeye huzur ve güveni getirecek, insanlar bir arada ve mutlu bir şekilde yaşamlarını idame ettireceklerdir.

 

Nevşehir  gençliği bir takım mihraklar tarafından uçuruma sürüklenmektedir. En kısa zamanda kalıcı ve etkili önlemler alınmalıdır. Bu amaçla; Gençler için zararlı olan mekânlar emniyet ve zabıta güçleri tarafından bilinmektedir. Bunlar düzenli olarak kontrol edilmelidir.

 

UNUTMAYINIZ Kİ !.. EN BÜYÜK YATIRIM GENÇLİĞE YAPILAN YATIRIMDIR.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
baki öncel - 6 yıl önce
evet maalesef, kanayan bu yarayı herkesin görmesi lazım.. bu şehrin, her sivil toplum kuruluşu.. her duyarlı insanı, her resmi kuruluşunun öncelikli meselesi bu olmalı.. bu çocuklar, geleceğimiz gençler olmalıdır.. gündemde tuttuğunuz için sizlere teşekkür ediyor ve yayın hayatınızda başarılar diliyorum..
Avatar
seyit salgın - 6 yıl önce
huzur olmayan biryerde insanlar huzur aramak için bu kötü yollari seçiyor
malesef konuşulmasi ve yapilmasi gereken öyle şeyler varki konuşmak için bir firtina esmesi gerek
Avatar
özgür murat sürekli - 6 yıl önce
bu fotoların hepsi bana ayit neden paylaşıyorsunuz siz yaw !