banner461
banner195

Nevşehir Gençlik Merkezinin Türk Müziği Yarışması

Nevşehir Gençlik Hizmetleri ve Spor il Müdürlüğüne bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren Nevşehir Gençlik Merkezinin 26.02.2016 Cuma Günü saat 18.00'da Kapadokya Kültür Merkezinde Türk Müziği Yarışması İl Birinciliği müsabakası vardır.

Nevşehir Gençlik Merkezinin Türk Müziği Yarışması
25 Şubat 2016 Perşembe 18:22

banner143
banner134
Nevşehir Gençlik Hizmetleri ve Spor il Müdürlüğüne bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren Nevşehir Gençlik Merkezinin 26.02.2016 Cuma Günü saat 18.00'da Kapadokya Kültür Merkezinde Türk Müziği Yarışması İl Birinciliği müsabakası vardır.

Milli duygularımızı ve kültürümüzü en iyi şekilde anlatan Türk Müziğinin ( Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği ve Geleneksel Türk Müziği ) yaşatılmasını sağlamak ve gençlerin serbest zamanlarını değerlendirmesine katkıda bulunmak amacıyla, Bakanlığımıza bağlı gençlik merkezlerinde Türk Müziği yarışması düzenlenmiştir. Gençlik Merkezleri Arası Türk Müziği Yarışmaları, tarih ve kültürümüzün bir yansıması olan müziğimizin yaşatılması, gelecek nesillere aktarılması, gençler arasında ortak bir şuur oluşturulması ve gençlerimizin kültürümüzün ayrılmaz bir parçası olan Türk Müziğine olan ilgilerini artırmak amacıyla düzenlenmektedir. Türk Müziği alanında yetenekli gençlerin ortaya çıkarılması, gençlerin özgüven kazanması ve değerlerimize sahip çıkan gençlerin desteklenmesi için "Sahne Sırası Sende" sloganıyla yarışmayı gerçekleştiriyoruz. Gençlik Merkezleri Arası Türk Müziği Yarışmalarına Bakanlık Gençlik Merkezlerine üye 14-29 yaş aralığındaki gençlerimiz başvurabilir. Yarışmalar 14-17, 18-21 ve 22-29 yaş olmak üzere üç farklı yaş kategorisinde düzenlenmektedir. Her üç yaş kategorisi için de; Solo Kız Ses, Solo Erkek Ses, Solo Çalgı icra dallarında yarışmalar düzenlenmektedir. Yarışmada TRT ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Türk Halk ve Türk Sanat Müziği repertuarlarında kayıtlı  eserler ile Geleneksel Türk Müziği türlerine yönelik eserler seslendirilebilecektir. Türk Müziği Yarışmalarında değerlendirme yapacak seçici kurul üyelerinden oluşan kuruldur. Bu kurul; İl Birinciliği, Grup Birinciliği ve Türkiye Finali seçici kurulları olarak sınıflandırılır. İl Birinciliği aşaması Ocak-Şubat ayları arasında yapılacaktır. Grup Birinciliği aşaması 7 farklı bölgede yapılacaktır. Grup Birinciliği yarışmaları Mart-Nisan ayları arasında birer hafta arayla düzenlenecektir. Grup Yarışmalarında dereceye girenler, Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı ile Gençlik Haftasının kutlandığı haftada düzenlenecek finale katılacaklardır.​SIRA NO

​​GRUP YARIŞMALARININ YAPILACAĞI İLLER

​TARİHLER

​1

​ESKİŞEHİR

08 Mart 2016

​2

​ADANA

​15 Mart 2016

​3

​​GAZİANTEP

22 Mart 2016

​4

​MALATYA

29 Mart 2016

​5

​ORDU

05 Nisan 2016

​6

​MANİSA

​12 Nisan 2016

​7

​TEKİRDAĞ

​19 Nisan 2016

İl Birinciliği yarışmalarında dereceye girenlere il Müdürlüğünün uygun gördüğü bir ödül verilecektir. Grup yarışmalarında ilk üçe girenlere başarı belgesi ve plaket verilecektir. Türkiye Finalinde ise ilk üçe girenlere başarı belgesi ve plaket​in yanı sıra Genel Müdürlüğümüz tarafından belirlenen hediyeler verilecektir. Ud, Keman, Kemençe, Kanun, Bağlama, Ney ayrıca Türkiye Finalinde derece alanların, Genel Müdürlüğün bütçe imkanları çerçevesinde, yurt içi yurt dışı yarışma, şenlik ve festivallere gönderilmesi sağlanacaktır.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.