banner461
banner195

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi 2014-2015 Akademik Yılı Açılış Töreni

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi 2014-2015 Akademik Yılı Açılış heyecanını ve mutluluğunu hep birlikte yaşadık.

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi  2014-2015 Akademik Yılı Açılış Töreni
22 Ekim 2014 Çarşamba 23:17

banner143
banner134
Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi 2014-2015 Akademik Yılı Açılış heyecanını ve mutluluğunu hep birlikte yaşadık.

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi 2014-2015 Akademik Yılı Açılışı için düzenlenen ilk tören; Üniversitemiz Ana yerleşkesi Rektörlük Binası önünde Rektörümüz Prof. Dr. Filiz Kılıç’ın Atatürk Anıtına çelenk sunması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Tören daha sonra Üniversitemiz Tafana Aşçılık ve İkram Hizmetleri Uygulama Tesislerinde devam etti. Törene; Nevşehir Valisi Mehmet Ceylan, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Prof. Dr. Mustafa İsen, Nevşehir Garnizon ve İl Jandarma Komutanı J. Kd. Albay Metin Alkaya, Nevşehir Cumhuriyet Başsavcısı Adnan Tosun, Rektörümüz Prof. Dr. Filiz Kılıç, Nevşehir Baro Başkanı Av. Necmi Öncül, Nevşehir İl Emniyet Müdürü Metin Kalayoğlu, kurum ve kuruluş yöneticileri, sivil toplum örgütleri, üniversitemiz akademik ve idari personeli ile öğrenciler, hayırseverlerin yanı sıra yoğun bir katılım oldu.

Üniversitemizin tanıtım filminin gösteriminin ardından sahne alan Üniversitemiz Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik ve Sahne Sanatları Bölüm hocalarından Yrd. Doç. Anıl Çelik ve Arş. Gör. Furkan Başalan’ın  klarnet ve piyano dinletisi, katılımcılara keyifli dakikalar yaşattı. 

Törenin açılışında konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Filiz Kılıç büyük bir heyecan ve şevkle açılışı yapılan akademik yılın öğrencilere ve ailelerine, akademik ve idari personel ile birlikte tüm milletimize hayırlı olması temennisinde bulundu.

Rektörümüz Prof. Dr. Filiz Kılıç, Rektörümüz Prof. Dr. Filiz Kılıç, 2006 yılında 81 ilin tamamına üniversite kurulma hamlesinin Cumhuriyet tarihinde eşine az rastlanır büyük bir başarı örneği olduğunu söyledi. Prof. Dr. Kılıç, bu kurumlardan biri olan Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesinin, üniversite misyonunu, kurulduğu 2007 yılından beri layıkıyla yerine getirdiğini ifade etti. Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesinin öğrenci sayısının 2000’lerden 15000’lere yükseldiğini ifade eden Prof. Dr. Kılıç, fakülte, yüksekokul, meslek yüksekokulu ve enstitü sayılarının da hızlı bir artış sergilediğini ifade etti. 

Rektörümüz konuşmasını şöyle sürdürdü: “Ortaya koyduğu başarılı çalışmalarla üniversite olarak rüştünü ispatlayan Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi buna bağlı olarak bölgesini ve ülkesini kalkındırma yolunda hızla ilerlemektedir. Üniversitemiz, öğrencilerini bilginin kazanımlarıyla donatmakla birlikte ülkesine bilim adına hizmet verme uğraşı içerisindedir.

Biz Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi olarak uluslararası bir üniversite olma hedefiyle yola çıktık. Bu hedef doğrultusunda ortaya koyduğumuz çalışmalarla uluslararası alanda “Mükemmellik Belgesi” olarak bilinen ve Avrupa Komisyonu tarafından gerekli şartları taşıyan üniversitelere verilen “Diploma Eki” ve “AKTS” etiketi sahibi bir üniversite olduk. Genç bir üniversite olmamıza rağmen elde ettiğimiz bu başarı bizim için bir gurur vesilesidir. Azimle ortaya koyduğumuz bu çalışmalar neticesinde artık yurt dışında ortak arayan değil; ortak olunmak istenen bir üniversiteyiz.

Her yıl sayıları katlanarak artan Erasmus anlaşmaları ile anlaşmalı olduğumuz üniversite sayısı 60’a yükselmiş durumdadır. Yine Mevlana Değişim Programı ile Kore, Çin, Brezilya, Kırgızistan, Azerbaycan, Kazakistan, Gürcistan, Tacikistan gibi ülkelerde bulunan üniversiteler ile anlaşmalarımız mevcuttur. Yurt dışındaki üniversiteler ile gerçekleştirdiğimiz ikili iş birliği anlaşmaları ile üç kıtada faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz. Öğretim üyesi ve öğrenci değişiminin yanında birlikte gerçekleştireceğimiz bilimsel proje ve programlar sayesinde uluslararası çapta bir konumda yerimizi almış bulunuyoruz. “Yerelden kopmadan evrensele ulaşma” gayretimizin bir göstergesi olan bu ve buna benzer çalışmalar küresel çapta bir üniversite konumuna yükselmemizin yanında Kapadokya Bölgesinin sadece tarihi ve turizmiyle değil aynı zamanda üniversitesiyle de anılmasına vesile olmuştur.

Yeni akademik yılımızda, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesinin akademik ve idari personeline, sevgili öğrencilerimize hedeflerine ulaşma yolunda başarılar dilerim. Hep birlikte daha iyiye, daha güzele yeniliğin ve gelişmenin adresi olan Bu Şehrin Üniversitesinde ulaşacağız.”

2014-2015 eğitim-öğretim yılının hayırlı olması temennisiyle konuşmalarına başlayan Nevşehir Valisi Mehmet Ceylan, “Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi bildiğiniz gibi 2007 yılında kuruldu ve 7 yıl gibi kısa bir süre içerisinde gerçekten hem akademik, kültürel, sanatsal açıdan hem de Nevşehir’in gelişimi, değişimi ve ilerlemesi açısından büyük katkı sağladı. Üniversiteler bulunduğu yerin gelişimine, değişimine, oranın kültürel, ekonomik ve sosyal ilerlemesine katkı sağlayan önemli dinamiklerden birisi. Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesinin bu fonksiyonunu bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da yerine getireceğine eminim. Birliğimize, beraberliğimize ve ilerlemesine katkı sağladığı için üniversitemize teşekkür ediyorum. Siz değerli akademisyenlerimize ve öğrencilerimize yeni akademik yılın hayırlı olmasını, başarılı çalışmalarınızın devamını diliyorum” diye konuştu. 

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Prof. Dr. Mustafa İsen ise,  Türkiye’de üniversitesine en çok sahip çıkan ve yardım yapan şehrin Nevşehir olduğunu ve bunun da gurur verici olduğunu söyledi. 

İsen konuşmasında, “ 7 yıl bir üniversite için hiçbir şeydir. Büyük üniversiteler dediğimiz köklü üniversiteleri gözden geçirdiğimizde 7 yıl gerçekten zikre değecek bir tarihlendirme olarak karşınıza çıkmaz. Belli yıllarda hem şehre, hem üniversiteye gelme fırsatı elde ettim ve bu süreç içerisinde bu üniversitenin nasıl bir gelişmiş çizgisi yakaladığını kolaylıkla görebiliyorum. Başta Rektörümüz olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi. 

İsen devamında ise, “81 ilimizde artık üniversite var ve bütün bunlar Türkiye için gerçekten büyük kazanımlar. Bir üniversitenin ortalama kuruluş maliyeti 100 milyon dolardır. Sadece bu açıdan bakıldığında bu alana ne kadar büyük yatırım yapıldığını görebiliyoruz. Eskiden şehirlere gidildiği zaman o şehirlerde seçkin ve göze hitap eden binalar genellikle askeri tesisler ve binalar olurdu. Ama şimdi şehirlere gittiğiniz hem mimari yapısıyla, hem toplu konumuyla artık dikkat çeken daha çok üniversite kampüsleri olmaya başladı. Bu bakımdan Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesinde hakikaten Kapadokya bölgesinin yöresel unsurlarına büyük ehemmiyet verilmiş. Bölgenin dokusuna uygun binaları Nevşehir’den daha büyük ve gelişmiş büyük şehirlere götürüp koysak oraların da o temel yapısıyla örtüşebilecek kalitede, güzellikte ve nitelikte yapılar olduğunu görüyoruz. 

Hayırseverlerimiz bu işe sahip çıkarak hakikaten çok önemli bir işlev meydana getirdiler. Hayırseverlerimizin üniversitelere bu manada ilgi göstermeleri sadece devletin bir kısım yükünü almak manasına gelmiyor. Bu yapıldığı takdirde şehir o üniversiteyi benimsemiş oluyor, o üniversiteyi kendinden bir parça addetmeye başlıyor. Bu bakımdan nüfusuyla orantılandığı zaman Türkiye’de üniversitesine en çok yardım yapan şehrin Nevşehir olduğunu görüyoruz. Bu vesileyle ben hayırseverlere bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.   

Yapılan konuşmaların ardından Rektörümüz Prof. Dr. Filiz Kılıç, Üniversitemiz Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri ve öğretim elemanlarının Üniversitemizin 2014-2015 Akademik Yılı Açılışı anısına hazırlamış olduğu ve yöremizi anlatan yağlı boya tablosunu Vali Mehmet Ceylan’a takdim etti. Ayrıca Vali Mehmet Ceylan, Üniversitemizin 2014-2015 Akademik Yılı Açılışını onurlandırmalarından dolayı Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Prof. Dr. Mustafa İsen’e plaket takdim etti.  

Tören, akademik yükselme gerçekleştiren ve üniversitemiz ailesine yeni katılan akademik personele Rektörümüz Prof. Dr. Filiz Kılıç’ın cübbelerini giydirmesi ve toplu fotoğraf çekimleriyle son buldu.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
matruşka - 4 yıl önce
dünya barış kenti diyordu hasan ünver ama nevşehirde herkes birbiriyle küs, hasan ünver elkatmışla küs, rıdvanla küs, yalçın demirle küs, rektörle küs, arif parmaksızla küs... küs oğlu küs
Avatar
Selçuk Kaleli - 4 yıl önce
tavşan dağa küsmüş dağın haberi olmamış,nevşehirin yarısıyla küs bir belediye başkanı ve onun sözünden çıkamayan milletin vekilleri ,nevşehirli bunlara mı kaldı
Avatar
kızılelma - 4 yıl önce
belediye, siyaset ve özellikle ak partiden kimse yok çok yazık ve ilginç, rektör bugün var yarın yok, üniversiteyedemi düşmanlık olur
Avatar
nedim - 4 yıl önce
akp lilerin bu tavrı rektör hanımın gücüne güç katıyor,zayıflatmıyor hasan ünverin kaprisleri vekillerin onun sözünden çıkamaması akp yi vatandaş gözünde sıkıntıya sokuyor
Avatar
bedii - 4 yıl önce
akp bindiği dalı kesiyor