banner461
banner195

Nevşehir Hayvan Pazarı Şap Hastalığı Nedeniyle Kapatıldı

Nevşehir'de büyükbaş hayvanlarda şap hastalığı görülmesi üzerine 8 köy ve bir mahallede karantina uygulaması başlatıldı, bir hayvan pazarı da geçici olarak kapatıldı.

Nevşehir Hayvan Pazarı Şap Hastalığı Nedeniyle Kapatıldı
17 Aralık 2015 Perşembe 16:26

banner143
banner134
Nevşehir İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Okan YILMAZ, yaptığı açıklamada;

"İlk olarak 29 Eylül 2015 de, Van da görülen Şap Hastalığı mihrakından alınan sığır dil epitelinden gönderilen numuneden, Ankara Şap Enstitüsü Müdürlüğü tarafından  tespit edilen, yeni A tipi  şap virusu ülke genelinde hızla yayılmaktadır.

Ankara Şap Enstitüsü tarafından yeni üretilen İl/İlçe  Müdürlüklerimiz tarafından uygulanan aşı ,  A O ve  Asya 1 tipi viruslerle birlikte yeni tespit edilen ve mücadelesi başlatılan Nepal A tipi virusa karşı dayanıklı dörtlü bir karma aşı özelliğindedir.

İlimiz Nevşehir'de Avanos( Mahmat, Kalaba) Kozaklı (Dörtyol), Acıgöl (Tatlarin) ve Derinkuyu (Merkez) olmak üzere 5 mihrakta Şap Hastalığı çıkmıştır. Yeni Şap virusunun  il içinde yayılmasının önlenmesi amacı ile İlimiz Nevşehir Merkez ilçede bulunan Hayvan Pazarı, ilimiz Hayvan Sağlığı ve Zabıtası Komisyonu Kararıyla 17.12.2015 tarihinde kapatılmıştır"dedi.

YILMAZ;İlimizde Şap Hastalığının yayılmasını önlemek amacıyla, hastalık çıkan mihraklarda, 5996 Sayılı  Bitki Sağlığı Gıda  ve Yem Kanunu, ve Şap Hastalığının Kontrolüne ilişkin Yönetmelik gereği tedbirler alınmış olup, hastalık çıkışı olan bölgelerde, yeni A tipi virusunun bulunduğu Şap aşısı ile büyükbaş hayvanlar aşılanmaya başlanmıştır,İl/İlçe Müdürlükleri tarafından aşılama çalışmaları devam etmektedir.Yetiştiricilerimizin ve hayvan alım satımı ile uğraşan celeplerin şap hastalığı ile ilgili alınan tedbirlere uymaları ,işletmelerine dezenfeksiyon işlemini titizlikle yapmaları ve hayvanlarını Şap aşısı ile mutlaka aşılatmaları gerekmektedir.Yukarıda bahsedilen tedbirlere, ilgililer tarafından titizlikle uyulması ile hastalığın kontrolü ve mücadelesi daha etkin olacaktır.

 İlgililere duyurulur.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.