banner461
banner195

Nevşehir Hayvan Pazarlarında Denetimler Sıklaştırıldı

Nevşehir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Okan Yılmaz, Hayvan Sağlığı Şube Müdürlüğü yetkilileri ile birlikte Nevşehir Hayvan Pazarı'nda incelemelerde bulundu.

Nevşehir Hayvan Pazarlarında Denetimler Sıklaştırıldı
30 Eylül 2013 Pazartesi 12:20

banner143
banner134

Burada hayvan satıcıları ve vatandaşlarla görüşen Yılmaz, vatandaşları kurbanlık hayvan alırken kulak küpesi ve nakil belgesi olmayan hayvanların satın alınmaması konusunda vatandaşları uyardı.

İlçe dışından gelen büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarda kulak küpeleri ve yanında veteriner sağlık raporu olmayan, il merkezi ve bağlı kasaba ve köylerden gelen hayvanlarda ise pasaportu, nakil belgesi ve kulak küpesi olmayan hayvanların satın alınmaması gerektiğini söyleyen Yılmaz, bu durumdaki hayvanların pazara girişlerine müsaade edilmediğini kaydetti.

Ayrıca çok zayıf olan, gebe olan, yeni doğum yapmış olan, yüksek ateşi olan, çok genç ve etleri olgunlaşmamış olan, kılları karışık ve mat halde olan, bakışları ve dış görünüşü canlı olmayan, salya ve göz akıntısı olan, çevreye karşı aşırı tepkili veya çok duyarsız olan hayvanlarında alınmaması gerektiğini ifade eden Yılmaz, "Vatandaşlarımız kurbanlarını şehir ve kasabalarda mezbaha ve kombinalar ile kurban komisyonlarının belirlediği kurban kesim yerlerinde kesebilirler. Köyler ile önceden belirlenmiş kesim yeri bulunmayan yerlerde vatandaşlarımız kendi bahçelerinde usulüne uygun olarak kurbanlarını kesebilecek ve çevreye zarar vermeyecekler. Cadde, sokak, park gibi kamu alanlarında kurban kesilmeyecektir" dedi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.