banner461
banner195

Nevşehir'in Ökse Otu ile Başı Dertte !

Turizmci Metin Gökşen, Nevşehir ve bölgesinde ökse otu nedeniyle, meydana gelen ağaçların hastalık nedeniyle çürüyerek ve yıkılarak ormanlık bölgeleri tehdit altına aldığını ve yetkililerden acilen bir önlem alınması gerektiğini belirtti.

Nevşehir'in Ökse Otu ile Başı Dertte !
05 Aralık 2016 Pazartesi 15:09

banner143
banner134
Kapadokya Bölgesinin değerli turizmcilerinden Metin Gökşen ve Ali Dede Coşkuner, Nevşehir'in Dünyaya açılan penceresi www.fibhaber.com u ziyaret ettiler.

Nevşehir ve Kapadokya bölgesine dair ne varsa tüm haberleri FİB Haber.Com internet gazetesinden takip ediyoruz. Ayrıca Nevşehir ve kapadokya bölgesinin tanıtımına ciddi katkılar sağlıyorsunuz. Bu bağlamda başarılı çalışmalalrınız için sizleri tebrik ediyoruz dediler.

Nevşehir ve Kapadokya ağırlıklı geçen sohbette Anahita Tourism ve Travel Acentası işletmecilerinden Turizmci Metin Gökşen FİB Haber.Com Genel Yayın Yönetmeni Fikret Çapacı'yla çok önemli bilgiler paylaştılar.

Turizmci Metin Gökşen, Kapadokya'nın UNESCO tarafından dünya kültür miras listesinde yer alan çok önemli bir değer olduğunu fakat bu değerin ne yazıkki hala hazırda farkına varılmadığından yana dert yandı. Gökşen, özellikle Kapadokya bütünlüğünü sağlayan yıllar öncesinden günümüze gelen Ağaçların" Ökse otu" sebebiyle büyük tehdit altında olduğunu vurguladı. Bu konuda daha evvel de bir takım girişimlerde bulunduklarını en son geçtiğimiz yıl bu konuda, Nevşehir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve Göreme Belediyesi işbirliği içerisinde Kapadokya bölgesinin vadilerinde ökse otu ile mücadele kampanyası başlatılmış, Bu manada Nevşehir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Göreme Belediyesi ve Göreme Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği’nin de destek verdiği ve Rehberler Odasının katkı sağladığı turistik vadilerde ökse otu ile mücadele tanıtım programı Göreme Kılıçlar Vadisinde yapılmıştı.

"Lakin orda herşey bitti ve herşey unutuldu...."


'Nevşehir halkımızı ökse otu ile mücadeleye çağırıyoruz' diyen Turizmci Metin Gökşen, yaptığı açıklamada, yarı parazit bir bitki olan ökse otunun, ağaçta verim ve kalite kaybına neden olduğunu söyledi. Bitkinin, "ormanların gizli tehlikesi" olarak değerlendirildiğini belirten Gökşen, ökse otunun zehirli olan tohumlarının kuşların yanı sıra rüzgar ve yağmur gibi doğal etkenler ve insan faktörüyle çevreye yayıldığını ve ağaç dallarında çimlene imkanı bulduğunu ifade etti. 

Nevşehir'de Ağaçlık alanlar Tehlikede!

Turizmci Metin Gökşen, Nevşehir ve bölgesinde ökse otu nedeniyle, meydana gelen ağaçların hastalık nedeniyle çürüyerek ve yıkılarak ormanlık bölgeleri tehdit altına aldığını ve acilen bir önlem alınması gerekliliğinin altını çizerek, yetkililerden sorularına yanıt istedi.
 
Önlem Alınmazsa Ağaç yada Milli Park Diye Bir Şey Kalmayacak…
 
Büyük bölümü Nevşehir ili sınırları içerisinde yer alan Kapadokya bölgesindeki ağaçlar hastalık nedeniyle çürüyerek ve yıkılarak ormanlık bölgeleri tehdit altına almaktadır. Bu bölgede Kızılçam, Karaçam ve Göknar ağaç toplulukları bulunmaktadır. Ağaç sınırının üzerinde ise kayalar arasında yetişen otsu bitkilerin çoğu gösterişli çiçeklere sahiptir. Yapılan araştırmalara göre; bölgedeki ağaçlar, otsu bitkilerden olan Ökse Otunun sarması sonucu tahrip olmaktadır. Kuşların, Ökse Otu ve polen tohumlarını yayması sonucu ağaçların tümü tehdit altındadır. Ağaçlar kurumakta ve kendiliğinden devrilmektedir” dedi.
 
Metin Gökşen, “En önemli turizm merkezlerinden olan Nevşehir Kapadokya bölgesinde bulunan tüm vadilerimizde ve dağlık alanlarda başta olmak üzere bölgenin doğal ortamının, ekolojik dengenin korunması ve ağaçların tahrip olmaması için  Nevşehir genelinde ökse otu ile mücadele anlamında tespit ve çözümüne yönelik bir çalışmalarının olup olmadığını” sordu.
 
Gökşen, “Nevşehir'de kurumaya yüz tutmuş ağaçların ıslahı için çalışma yürütülüp yürütülmeyeceği” sorusunu da ekledi.
 
Nevşehir ve bölgesinde Ökse otu adını verdiğimiz bitki yüzünden ağaçlar kurumaya başlamış, ormanlık alan yok olma riski ile karşı karşıya kalmıştır. Başta Valiliğimiz olmak üzere yetkili birimlerin bu durumun çözümüne yönelik bir an önce önlem alması gerekmektedir ve ihmale gelecek bir konu değildir. Zira, Ağaçlık ve ormanlık alanlarımız tehlike altındadır” dedi.

İşe geçtiğimiz yıl tanıtımı yapılan ve şimdilerde unutulan Ökse Otu hakkında yapmış olduğumuz haberi hatırlamak isteyenler için aşağıdaki linki tıklayınız...

Nevşehir'de Ökse Otu ile Mücadele Etkinliği Yapıldı


Vadilerdeki ağaçlar ökse otundan temizlenecek
Vadilerdeki ağaçlar ökse otundan temizlenecek
Vadilerdeki ağaçlar ökse otundan temizlenecek


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.