banner461
banner195

Nevşehir Kabak Çekirdeği Avrupa'da Eczanelerde

Nevşehir'in sütle kavrulmuş meşhur Kabak çekirdeğini bir ilaç olarak hiç düşündünüz mü? Kabak çekirdeği kelimenin tam anlamıyla cebinizdeki doktor… Şimdi her derde deva Nevşehir Kabak çekirdeği ile Sağlığınıza kavuşabilirsiniz...

Nevşehir Kabak Çekirdeği Avrupa'da Eczanelerde
26 Ocak 2016 Salı 15:30

banner143
banner134
Kabak çekirdeği hem eğlencelik hemde sağlığınız için mucizevi şifa dağıttığını biliyormuydunuz...

Nevşehir sokaklarında, parklarında, yaz boyunca  kabak çekirdeği çıtlatmak  uzun yıllara dayanan  sohbete bahane  vazgeçilmez bir gelenek. Bu geleneği başlatan bilgelik kültürümüzün bilincinde biri olmalı ki,  iyi bir miras bırakmış.

Prof. Dr. Ahmet Maranki, kabak çekirdeğinin şifa dağıttığını her proğramda anlatırken, Amerika’da ünlü doktorumuz Mehmet Öz de, her gün bir fincan kabak çekirdeği yemeyi tavsiye ediyor. Bir bardak kabak çekirdeği günlük çinko, demir ve E vitamini ihtiyacımızın tamamını, yarım bardak kabak çekirdeği ise günlük magnezyum ihtiyacımızın tamamını karşılıyormuş.

Almanya’ da eczanelerde kabak çekirdeği satıldığını gören bir vatandaşımız  derde deva kabak çekirdeği diye bir yazı yazmış. Oysa bilmiyor ki;Nevşehir'de özellikle kabak çekirdeği  geleneksel bir ağız tadı  olduğu gibi, çekirdekçilerimiz de Nevşehrin simgesi....

Kabak çekirdeği mucizesi  : "Her derde deva.."

’Şifalı Bitkiler’ kitabınızda kabak çekirdeğinin mucizevi bir kuruyemiş olduğunu söylüyorsunuz...

Evet şifalı. Kabak çekirdeği çoğumuzun bilmediği bir sağlık kaynağı... Bir kere ciddi bir bağırsak kurdu düşürücüsü. Tuzsuz tüketildiğinde çok hızlı ve etkili bir şekilde tenyaların dökülmesine neden oluyor. Bunun için çocukların 40 gram, büyüklerin 100 gram tuzsuz kabak çekirdeği yemesi yeterli.

Aç karnına mı? Kaç gün?

Sabahları ya da akşam yatmadan aç karnına yenecek. Parazitler temizleninceye kadar...

Peki başka neye iyi geliyor?

Kabak çekirdeğinin asıl mucizesi iyi huylu prostat büyümesi (BPH) ile ilgili. Şu an kabak çekirdeğinin BPH’ı azalttığı, hatta önlediği tıbben kanıtlanmış ve kabul görmüş durumda. Yine BPH ile bağlantılı ortaya çıkabilecek idrar yolları bozukluklarına da faydalı. Bu fayda kabak çekirdeğinin içindeki phystosterin denen bir madde sayesinde oluyor. Ayrıca kabak çekirdeği, kalın bağırsak kanseri riskini azaltıyor.

Gençleştirip güzelleştiriyor!

İçerdiği E vitamini ile hücre zarının okside olarak bozulmasını önlüyor. Bunun önemi şu; sağlıklı hücreler kanserde önemli rol oynuyor. Yine E vitamini geç yaşlanmamızı ve yaşlılığımızı genç gibi geçirmemizi sağlıyor. Lifli gıda olduğu için kabızlık sorununu ortadan kaldırıyor. Su tutup şişerek tokluk hissi veriyor. Bu sayede hem bağırsaklar normal çalışıp sıkıntı yaratmıyor hem de diyet yapmış oluyorsunuz. Ama en önemlisi antioksidan özelliği; kabızlık önlenince, kanser yapan maddeler bağırsaklarda daha az kalıyor bu da kanser riskini azaltıyor.

Bitmedi , dahası var, bir bardak kabak çekirdeği günlük çinko, demir ve E vitamini ihtiyacımızın tamamını, yarım bardak kabak çekirdeği ise günlük magnezyum ihtiyacımızın tamamını karşılıyor. Kabak çekirdeğinin içindeki Omega 3 ve Omega 6 içeriği beyin fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcı oluyor. Zihinsel gelişimi olumlu yönde etkiliyor. Ayrıca fosfor içeriyor. Fosfor ise kemik oluşumuna yardımcı oluyor, böbrek fonksiyonlarını düzenliyor. Özellikle erkeklerde belirli bir yaştan sonra ortaya çıkan kemik erimesini önlüyor yahut azaltıyor. Doymamış yağ oranı yüksek olduğundan kandaki trigliseridi düşürüyor.

Vatan

Kabak çekirdeği deyip geçmeyin!


Şimdi Nevşehir Kabak Çekirdeğinin faydaları hakkında belkide ilk kez duyacağınız notlar:

Kabak çekirdeğinin yararlarına ilk olarak çocukluğumda şahit oldum. Bağırsak şeriti (tenya) döküyordum ve ilaç kullanmayı sevmediğimden de kurtulamıyordum. Babam aktardan ufak bir kese kağıdı soyulmuş ve kavrulmamış kabak çekirdeği getirdi, aç karnına tümünü yedikten sonra süt içirdi. Bir saat sonra da hint yağı içtim. Bu suretle şeritten tamamen kurtulmuştum. Kabak çekirdeği tenya haricinde kurt düşürücü olarak da yararlanılabilecek güvenilir bir ilaç. Çocuklarda 50 grama ve yetişkinlerde 100 grama kadar verilmesi öneriliyor. Bazı uygulamalarda tohumlar şeker ya da bal ile havanda dövülerek veriliyor. 


Gurbetçimizi şok eden Kabak Çekirdeği gerçeği;

Almanya'ya gittiğimde eczaneden birşey alacaktım raflarda bir küçük şeffaf kutuda (Sederjin kutusu kadar) kabak çekirdeğine benzer şeyler gördüm. Eczacıya bu nedir diye sorduğumda kabak çekirdeği dedi; aldım baktım gerçekten çekirdek. Bayağı şaşırdım. Ne işe yaradığını sormadım ama Almanyada ilaç gibi satıldığına göre bir işe yarıyordur dedim ve 15 yıldır hergün bir avuç yiyorum. Neymiş bu kabak çekirdegi... her derde deva .. aşagıdaki yazıyı kabak çekirdekçiler mi yazmış bilmiyorum..

Kabak çekirdeği birçoğumuzun zevkle yediği bir kuruyemiş. Aslında yine birçoğumuzun da bilmediği bir sağlık kaynağı. Kabak çekirdeği ciddi bir bağırsak kurdu düşürücüdür. Tuzsuz tüketildiğinde çok hızlı ve etkili bir şekilde tenyanın dökülmesine neden olur. Bunun için çocuklarda 40g, büyüklerde 100g tuzsuz kabak çekirdeği yeterlidir. Kabak çekirdeğinin asıl mucizesi iyi huylu prostat büyümesi (BPH) ile ilgili. Şu an kabak çekirdeğinin BPH'ı azalttığı hatta önlediği tıbben kanıtlanmış ve kabul görmüş durumda. Yine BPH'la bağlantılı ortaya çıkabilecek idrar yolları bozukluklarına da faydalı. Bu mekanizma phystosterin denen bir madde sayesinde oluyor.

Kabak çekirdeği karotenoid içeriyor. Yapılan araştırmalar karotenoidden zengin beslenen erkeklerin BPH riskinin düşük olduğunu gösteriyor.

Kalın bağırsak kanseri riskini azaltıyor. Ayrıca içerdiği E vitamini ile hücre zarının oxide olarak bozulmasını önlüyor. Sağlıklı hücreler kanserde önemli rol oynuyor. Yine E vitamini geç yaşlanmamızı ve yaşlılığımızı genç gibi geçirmemizi sağlıyor. Lif içeriği de kanserle işlikli. Lifli gıdalar kabızlık sorununu ortadan kaldırıyor. Su tutup şişerek tokluk hissi veriyor.. Bu sayede hem bağırsaklar normal çalışıp sıkıntı yaratmıyor hem de diet yapmış oluyorsunuz. Ama en önemlisi kabızlık önlenince antioksidan yani kanser yapan maddeler bağırsaklarda daha az kalıyor bu da kanser riskini azaltıyor. Kabak çekirdeği mineraller, esansiyel yağlar ve proteinler bakımından zengin. Ayrıca içinde kemikler ve iştah için önemli bir madde çinko var. Bir bardak kabak çekirdeği günlük çinko, demir ve E vitamini ihtiyacımızın tamamını, yarım bardak kabak çekirdeği ise günlük magnezyum ihtiyacımızın tamamını karşılıyor. Omega 3 ve omega 6 içeriği beyin fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcı oluyor. Zihinsel gelişimi olumlu yönde etkiliyor. Arjinin adlı amino asit sayesinde nitrit oksik oluşumu ile damarların esnemesi ile ereksiyon ve kalp problemlerinde kullanılma potansiyeli yüksek olduğundan bu alanla ilaç yapım çalışmaları sürüyor. Fosfor içeriyor. Fosfor kemik oluşumuna yardımcı oluyor, böbrek fonksiyonlarını düzenliyor. Sağlıklı kemikler kemik kanseri riskinin azalması anlamına geliyor.Özellikle erkeklerde belirli bir yaştan sonra ortaya çıkan kemik erimesini önlüyor yahut azaltıyor.Doymamış yağ oranı yüksek olduğundan kandaki trigliseridi düşürüyor yani kolesterol sıkıntısının çözülmesine yardımcı oluyor. Yine bu mantıkla ve phystosterin maddesinin de yardımıyla damar kanserine iyi geliyor.

Sağlıklı günler.

 Nevşehirliler ,şimdi daha çok iştahla çekirdek çıtlatmaya devam ediniz!


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.