banner461
banner195

Nevşehir Kalesi, Yeraltı şehri temizleniyor

Nevşehir Kalesi altındaki Yeraltı kentinde Yerin 10 metre kadar altındaki boşluk ve yapıları tespit edebilen jeo radar cihazlarının kullanıldığı çalışmalar aralıksız devam ediyor.İşte Temizlikten son görüntüler...

Nevşehir Kalesi, Yeraltı şehri temizleniyor
28 Mart 2015 Cumartesi 23:59

banner143
Nevşehir kale etrafındaki yeralltı şehri
İlgili Galeriye Git
banner134
Nevşehir Belediyesi tarafından projelendirilerek Toplu Konut İdaresi Başkanlığı(TOKİ) işbirliği halinde hayata geçirilen Nevşehir Kalesi ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Projesi uygulaması sırasında ortaya çıkartılan dünyanın en büyük yeraltı şehri’ nin ortaya çıkartılmasına yönelik temizlik çalışmaları tüm hızıyla sürüyor... 

Nevşehir Belediyesi’nin öncülüğünde TOKİ, Valilik ve Kültür ve Turizm Bakanlığı ile koordineli bir şekilde devam ettirilen çalışmaları, Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver  bizzat izliyor .Nevşehir Kalesi’nin hemen altında başlatılan çalışmaların sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için de, yeraltının 10 metre kadar altındaki tüm boşluk ve yapıları belirleyebilen jeo radar cihazları kullanılıyor.3 kişilik teknik bir ekip tarafından kullanılan jeo radar cihazı ile elde edilen sonuçlar, çalışmalar başlamadan önce yeraltındaki bilgileri kazı heyetine iletiliyor. Bölgedeki kazı çalışmaları bu cihazın verileri ile daha sağlıklı bir şekilde yürütülüyor.

Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver yaptığı açıklamada, geçtiğimiz günlerde başlatılan temizleme çalışmalarının aralıksız bir şekilde sürdürüldüğünü söyledi. Ünver, 113 metre yüksekliğinde ve 460 bin metrekareye ulaşan bir genişliği ile dünyanın en büyük yeraltı şehir yapısının Kapadokya turizminin geleceği açısından da oldukça önemli olduğunu belirterek, şöyle konuştu; “ Nevşehir Kalesi ve civarındaki toplam 11 mahallenin alt bölümlerinde birbirine bitişik olarak yapılandırılmış bir konumdaki yeraltı şehrinin varlığı bizlere de oldukça heyecan veriyor.Halen bölgede temizleme çalışmalarında ,çağın gerektirdiği araç ve gereçleri de kullanıyoruz. Çalışmaların tamamlanmasıyla  yeraltı şehirlerinin iç mekanlarında  butik oteller, sanat galerileri,  el sanatları merkezleri, yeraltında yürüyüş yolları, yeraltında müze, yeraltı toplantı salonları gibi yerler düşünüyoruz.”dedi.


Nevşehir Belediyesi’nin öncülüğünde başlatılan temizleme çalışmalarını yerinde inceleyen Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, sürdürülen temizlik çalışmalarına ilişkin olarak yetkililerden bilgiler aldı.
Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, Nevşehir Kalesi’nin hemen alt bölümünde Antropolog Mevlit Coşkun’un bilimsel sorumluluğunda başlatılan çalışmalara her türlü desteğin sağlandığını belirtti. Kapadokya ve Türkiye turizmi açısından ortaya çıkartılan yeraltı şehrinin vazgeçilmez bir önem taşıdığını aktaran Ünver, gerek ulusal ve gerekse de uluslararası medya organlarında geniş yankı uyandıran dünyanın en büyük yeraltı kentinin bir bütün halinde en kısa sürede turizmin hizmetine sunulmasının amaçlandığını belirtti. Ünver şöyle konuştu; “ Nevşehir Belediyesinin öncülüğünde ve diğer kurumlarımızın da omuz omuza vermesi ile Kale çevresindeki yerlerin temizleme ihalesi yapıldı. Ve çalışmalar tüm hızıyla sürüyor.Buradaki çalışmalarda ilk mekanlara ulaşmaya başladık. Temizlik çalışmaları bittikçe bu eski alanı , tüm orijinalliği ile yeni bir mekan olarak t tüm dünyaya armağan edeceğiz.” diye konuştu.

Temizleme çalışmalarının genel koordinatörlüğünü yapan  Arkeolog  Mevlut Coşkun’ da, bu alanda ilk etapta  kaya mekanlarının içerisindeki dolgu toprağını temizlenmesinin yapıldığını ve bu çalışmalarından ardından da bu mekanların ne işe yaradığı konusunda arkeologlarla fikir alışverişi içerisinde olduklarını belirtti.  Coşkun, sürdürülen çalışmaların hemen ardından bu alanda ölçümleme çalışmalarına geçileceğini ifade ederek, İleriki günlerde sürdürülen çalışmalara ilişkin olarak kamuoyuna belirli aralıklarla  bilgiler verileceğini kaydetti. 

İşte Temizlikten son görüntüler...

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
vatandaş - 3 yıl önce
Bu yıl tam olarak bütün işleri bitirebilselerdi bu yaz turistlere müjdeli bir haber olurdu sezonu açmış olurduk
Avatar
eskilii - 3 yıl önce
başkanım orayıda satalımm esas sahiplerine belediyenin hiç borcu kalmaz..
Avatar
Turist - 3 yıl önce
turistin değil vatandaşın müjdeli habere ihtiyacı var. yollarda da sanki yer altı şehri gibi çukurlar var...