banner461
banner195

Nevşehir Kız İmam Hatip Lisesinde Konferans Düzenlendi

Nevşehir İmam Hatip Lisesi ve İl Müftülüğü tarafından “İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü” programı düzenledi.

Nevşehir Kız İmam Hatip Lisesinde Konferans Düzenlendi
21 Mart 2015 Cumartesi 16:25

banner143
banner134
 Nevşehir İmam Hatip Lisesi ve İl Müftülüğü tarafından “İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü” programı düzenledi.

 Programa İl Müftüsü Yakup Öztürk konuşmacı olarak katılırken, Kız İmam Hatip Lisesi Müdiresi Senem Aydoğan, Müdür Yardımcısı Faruk Kemikkıran, öğretmenler ve yaklaşık 150 öğrenci katıldı.

 Konferans Salonu’nda düzenlenen programda açılış konuşması yapan Okul Müdiresi Senem Aydoğan; “Çanakkale Zaferi zor şartlar altında binlerce şehit verilerek kazanılmış mukaddes bir zafer olarak tarihteki yerini almıştır. Bizlere böyle bir zaferin gururunu yaşatan şehit ve gazilerimizi şükranla anıyorum. Şehitlerimizin ruhları şad olsun” dedi.

 Programa konuşmacı olarak katılan İl Müftüsü Yakup Öztürk, konferans salonunda toplanan kız öğrencilere hitap etti.

 Müftü Öztürk konuşmasında; İstiklal Marşı’mızın Kabulünün 94. Yıldönümü ve M. Akif’i Anma vesilesiyle bizleri bu salonda buluşturan Allah’a şükür, vesile olan Müdire Hanım’a teşekkür ediyorum.

 Sevgili öğrenciler! “Biz ne harabi, ne harabatiyiz. Bizler kökü mazide olan atiyiz.”

Düne yaslanır, Güne başlar, Geleceğe yarışına yürürüz.

 Kökü olmayan ağaç en ufak müdahele ile yıkılır gider. Köküne, tarihine sahip çıkmayan onlara dayanmayan toplumlarda en ufak müdahele ile yıkılır, tarih sahnesinden silinir gider. Ama Tarihini, Tarihi şahsiyetlerini, manevi mimarlarını tanıyan, özümseyen ve onlara dayanan milletler, kökü derinlerdeki Çınar ağacı gibi olur ve hiçbir rüzgâr, fırtına, kasırga onu yerinden oynatamaz.

 İşte biz bu gün İstiklal Marşı’nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Haftası vesilesiyle burada toplanmış bulunuyoruz.

 Meselemiz sadece anmak değil elbette. O’nun ruhunu kavramak, özümsemek ve yeni nesle bunu aktarmaktır.

Sahipsiz memleketin batması haktır,

Sen sahip çıkarsan bu vatan batmayacaktır.

 Ay yıldızlı Bayrağımızın dalgalandığı, ezanımızın okunduğu, şehit kanlarıyla sulanmış vatanımıza sahip çıkmamız gerektiğini daha güzel nasıl söyleyebiliriz.

 Vatan şairi, bayrak şairi, İstiklal Marşı şairi, aynı zamanda bir mütefekkir ve bir müfessir olan M. Akif’i minnet, şükran ve rahmetle anıyoruz” dedi.

 

Konuşmanın ardından Müdire Aydoğan, programa teşriflerinden ve konuşmalarından dolayı Müftü Öztürk’e Teşekkür etti.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.