banner461
banner195

Nevşehir Patatesi 25 İlde Yoksul Ailelere Gönderiliyor

Nevşehir de üretilen patatesler 25 İlde yoksul ailelere dağıtılmak üzere sevkiyatına başlandı... Nevşehir de Patates üreticileri artık nefes alıyor ve bir nebze olsun yüzleri gülmeye başladı.

Nevşehir Patatesi 25 İlde Yoksul Ailelere Gönderiliyor
17 Nisan 2013 Çarşamba 20:29

banner143
banner134

 Nevşehir’de üretilen patatesler 25 İlde yoksul ailelere dağıtılmak üzere sevkiyatına başlandı.AK Parti  Nevşehir Milletvekillerinin ortak girişimleri ile gerçekleştirilen alımlar, Nevşehir’in patates sorununa bir nebze çare olacak gibi.

 

Derinkuyu ilçemizde patates sevkiyatının başladığı belirtildi.

 

Yarın yine Derinkuyu ilçemiz ile Suvermez,Kaymaklı ve Yazıhüyük beldelerinden patates  alınarak K.Maraş, Gaziantep ve Kayseri illerinde yoksul ailelere ulaştırılacak.

 

Hedeflenen 5 bin tona yakın 1 Milyon TL bütçe ayrılan patates alımı önümüzdeki günlerde de Nevşehir in patates üretim beldelerinde devam edecek, 25’er kiloluk fileler halinde 25 ilde vatandaşlarımıza patates dağıtımı gerçekleştirilecek.

 

Alımı yapılan patateslerden yaklaşık 40 tırının da Suriyelilere dağıtımı yapılması planlanmakta.

 

Bu alımların patates fiyatlarına bir hareketlilik getirdiğini de görülüyor.

 

Nevşehir Ak Parti Milletvekili Ebubekir Gizligider konu ile yaptığı açıklama da “ Birkaç hafta önce 10 kuruşa kadar düşmüşken bugün patatesin kilogramı 25-30 kuruş civarında taban fiyata ulaştı. Hedeflenen 5 bin tona yakın 1 Milyon TL bütçe ayrılan patates alımı önümüzdeki günlerde de Nevşehir in patates üreten Beldelerinde devam edecek, 25’er kiloluk fileler halinde 25 ilde vatandaşlarımıza patates dağıtımı gerçekleştirilecek.

Alımı yapılan patateslerden yaklaşık 40 tırının da Suriyelilere dağıtımı yapılması planlanmakta.  Bu yıl arz-talep dengesinden dolayı patates fiyatının düşüklüğü nedeniyle sıkıntı yaşayan üreticilerimize bir nebze olsun katkı sağlanmış olmasını umuyoruz. Ancak her yıl üreticilerimizin aynı şekilde fiyat ve pazar sıkıntıları yaşamasını istemiyoruz, Nevşehir’de ürün çeşitliliğinin artırılması ve üreticilerin desteklenmesinin sağlanarak çiftçilerimizin sorunlarına kalıcı bir çözüm bulmayı hedefliyoruz.” dedi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
derinkuyulu - 5 yıl önce
bugün 18 mayıs patateslerde yenilecek durum yok veterinerler hayvanlara bile yedirilmesini uygun bulmuyor sayın vekilim 4 ay önce böyle birşey yapmayı düşünmeliydiniz vatandaş koku yapmasın sinek üretmesin diye ambarlardaki patateslerin üzerini kireçle kapatıyor.
Avatar
sssssssssssss - 5 yıl önce @derinkuyulu
gecen yıl hazirana kadar yedirdiniz ama onu neden soylemiyorsun sayın derinkuyulu
Avatar
köylü - 5 yıl önce
evet sayın vekillerimize çok teşekür ediyoruz bir çiftçiden 3870 kilogram patatesimizi 19 kuruşa alarak bizi çok büyük külfetten kurtardılar gerçi çuvalı işçiliğide bizden gidince 13 kuruş kalıyo ama olsun sayın vekillerim nevşehir çiftçisi sizinle gurur duyuyor
Avatar
a.k - 5 yıl önce @derinkuyulu
bu patatesciyede ne yaparsan yap yaramıyo cebine hazır para koysan ohhh
Avatar
ismail sektörden - 5 yıl önce
amaç güzel fakat; 5000 ton nevşehir de ki patatesin %2 firesi bile olmaz bu yüzden fiyatlardaki düzlemeyi kimse buna bağlamasın sezon başından beri devam eden kaliteli patates eksikliği sezonun bitimine 2 hafta kala fiyatlarda yukarı yönlü bir hareket getirmiştir. nevşehir patateslerinde hiçbir değişim olmamıştır. halen 5 kuruşa 7 kuruşa patates satılmaktadır.
Avatar
yazıhüyüklü gaddafi - 5 yıl önce
samirsagin patatesi̇ parayapsinda geri̇si̇ni̇ bos verrr