banner461
banner195

Nevşehir Şeriyye Sicilleri NEVKAM Kütüphanesinde

Nevşehir Şeriyye Sicilleri Kapadokya Araştırma ve Uygulama Merkezi kütüphanesine kazandırıldı.

Nevşehir Şeriyye Sicilleri NEVKAM Kütüphanesinde
06 Aralık 2012 Perşembe 14:38

banner143
banner134

 Nevşehir Üniversitesi Kapadokya Araştırma ve Uygulama Merkezi (NEVKAM) Kütüphanesi, Kapadokya bölgesi üzerine yapılan yazılı ve görsel yayınlarla her geçen gün büyümeye ve zenginleşmeye devam ediyor.

 

Hacıbektaş’ta bulunan ve Konya Yazma Eserler Kütüphanesi’ne taşınan 281 elyazması kitabın kopyasının ardından, Kültür ve Turizm Bakanlığı Milli Kütüphane Başkanlığında yer alan Nevşehir’e ait 8100 sayfadan oluşan Şeriyye Sicilleri, Nevşehir Üniversitesi Kapadokya Araştırma ve Uygulama Merkezi (NEVKAM) Kütüphanesine kazandırıldı.

 

NEVKAM Müdürü Yrd. Doç. Dr. Adem Öger,  “Osmanlı Devletinde mahkemelerde görülen dâvâlarla ilgili muâmelelere yer veren bu defterlerden akademisyen ve araştırıcıların daha hızlı ve kolay erişimi sağlanacaktır. NEVKAM Kütüphanesinde bulunan bu belgeler, incelenerek yayına dönüştürüldüğünde Nevşehir’in Osmanlı dönemine ait tarih ve kültürünün tam anlamıyla gün ışığına çıkacaktır.” şeklinde konuştu. Öger, Nevşehir yöresine ait ‘Tapu Tahrir Defterleri’nin de NEVKAM Kütüphanesi bünyesine kazandırılması için çalışmaların devam ettiğini belirtti.
Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.