banner461
banner195

Nevşehir Üniversitesi Biyoloji Bölümünden Bir İlk

Nevşehir Üniversitesi Biyoloji Bölümü 28-31 Ağustos 2013 tarihleri arasında 1. Ulusal Zooloji Kongresi düzenliyor.

Nevşehir Üniversitesi Biyoloji Bölümünden Bir İlk
21 Ağustos 2013 Çarşamba 15:46

banner143
banner134

 Nevşehir Üniversitesi Biyoloji Bölümünden Bir İlk

Nevşehir Üniversitesi Biyoloji Bölümü 28-31 Ağustos 2013 tarihleri arasında 1. Ulusal Zooloji Kongresi düzenliyor.

Nevşehir Üniversitesi Biyoloji Bölümü tarafından 28-31 Ağustos tarihleri arasında 1. Ulusal Zooloji Kongresi düzenlenecek. Hayvanlarla ilgili çalışmaların yanı sıra Türkiye Faunası (hayvan varlığı) hakkında önemli bilimsel çalışmaların sunulacağı kongrede, Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinin yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri, Cezayir, İran, Irak, Azerbaycan’dan 300’ün üzerinde bilim insanı bir araya gelecek.

“Zoologlar Hazır, Hedef 2023 Türkiye Faunası” sloganıyla çalışmaların yürütüldüğü kongrede Cumhuriyetimizin 100. Yılını kutlayacağımız 2023 yılında Türkiye Faunası kitabının hazırlanması hedefleniyor.  

1. Ulusal Zooloji Kongresi hakkında bir açıklama yapan Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı Doç. Dr. Erdoğan Çiçek, Nevşehir Üniversitesinin kurulduğu günden beri pek çok kongre, sempozyum, çalıştay gibi bilimsel faaliyetlere ev sahipliği yaptığını hatırlattı. Nevşehir Üniversitesinin, ülkemizde ilk kez yapılacak olan 1. Ulusal Zooloji Kongresi’ni düzenlemenin haklı gururunu yaşadığını ifade eden Doç. Dr. Çiçek, yaptığı çalışmalarla gelişen, büyüyen ve büyüdükçe bölgeye katkı sağlayan Nevşehir Üniversitesinin bilimsel faaliyetlerinin sayısının gelecek yıllarda da artarak devam edeceğini belirtti.

Doç. Dr. Erdoğan Çiçek, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Ülkemiz Asya, Avrupa ve Afrika kıtalarının arasında yer aldığından zengin bir bitki ve hayvan varlığını (flora ve fauna) barındırmaktadır. Ülkemizdeki bu canlı çeşitliliği neredeyse tüm Avrupa kıtasının canlı çeşitliliğine eşdeğer durumdadır. Ancak şu ana kadar Ülkemizin bu zengin canlı çeşitliliğinin yeterli düzeyde araştırıldığını söylemek mümkün değildir. Nevşehir Üniversitesinin ev sahipliğinde yapılacak olan 1. Ulusal Zooloji Kongresi’nin Ülkemizin faunasına yönelik çalışmalara bir ivme kazandıracağı ve bu alanda yapılmış olan çalışmaların bir araya getirilmesine vesilece olacağı su götürmez bir gerçektir.

Kongre;  Ürgüp Belediyesi, Uçhisar Belediyesi, Hacı Bektaş Belediyesi ve Ortahisar Belediyesi tarafından da desteklenmektedir. Ayrıca kongre Çevre ve Şehircilik Nevşehir İl Müdürlüğü ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Nevşehir Şube Müdürlüğü tarafından da yakından izlenmekte ve ilimizde böyle bir etkinliğin yapılmasından memnuniyet duyulmaktadır. ”

Katılımcılar, kongre süresince Kapadokyanın eşsiz tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerinin doyumuna varacakları zengin etkinliklere de katılma fırsatı yakalayacaklar. Dört gün boyunca 300’ü aşkın bilim insanının bir araya geleceği kongre süresince bilimsel oturumların yanı sıra, biyoloji konulu resim sergisi, bilimsel illüstrasyon kursu ve sergisi, Cafer Tayyar Türkmen Foto Safari ve Vadi Gezileri de düzenlenecek. 

Ayrıca, 28 Ağustos 2013 Çarşamba günü saat 17:30’da Nevşehir Üniversitesi yerleşkesinde yapılacak olan kongre açılış kokteylinde, Anatolia Balon tarafından balon gösterileri gerçekleştirilecek.  

 

 

 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.