banner461
banner195

Nevşehir Üniversitesinden “Uluslararası Enerji Ekonomisi ve Politikası” Konusunda İşbirliği Protokolü

Nevşehir Üniversitesinde 16-18 Mayıs 2013 tarihleri arasında düzenlenecek “Uluslararası Enerji Ekonomisi ve Politikası” konulu konferans ile ilgili işbirliği protokolü imzalandı.

Nevşehir Üniversitesinden “Uluslararası Enerji Ekonomisi ve Politikası” Konusunda İşbirliği Protokolü
09 Kasım 2012 Cuma 16:53

banner143
banner134

 Nevşehir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü ile Ahiler Kalkınma Ajansı tarafından düzenlenecek olan “Uluslararası Enerji Ekonomisi ve Politikası”  konulu konferans ile ilgili protokol; Nevşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Filiz Kılıç, Ahiler Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Davut Yeşil ve Konferans Başkanı Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Alper Aslan arasında imzalandı.

 

Protokolün ardından “Uluslararası Enerji Ekonomisi ve Politikası”  konulu konferans ile ilgili yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi:

 

“Tüm ekonomiler için enerji sektörü ekonomik faaliyet hacmi içerisinde çok önemli yer tutmaktadır. Bilimsel anlamda çeşitli uluslararası akademik dergilerde enerji, enerji ekonomisi, enerji politikaları ile ilgili makaleler yer alsa da, farklı ülkelerden çeşitli disiplinlerden akademisyenler ve araştırmacıların bir araya geldiği bilimsel konferans ve sempozyumların sayısı çok sınırlıdır. Bu gerçekten hareketle, Nevşehir Üniversitesi olarak Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı, Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü, Ahiler Kalkınma Ajansı işbirliği ile ülkemizde daha önce hiç düzenlenmemiş “Uluslararası Enerji Ekonomisi ve Politikası” başlıklı bir konferans tertip etmeyi planlamaktayız. Böylece geniş çapta katılımcılara ulaşarak ülkemizin en önemli turizm zenginliklerinden olan “Kapadokya Bölgesi”nde enerji odaklı ekonomi politikaları ve enerji sektörünün gelişimini akademik olarak tartışmayı amaçlamaktayız. Bu amaçla, Nevşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Filiz Kılıç, Ahiler kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Davut Yeşil ve Konferans Başkanı Sosyal Bilimler Enstitü Müdürü Doç. Dr. Alper Aslan arasında işbirliği protokolü imzalanmıştır. Bu birliktelik ile uluslararası alanda konusunda otorite isimlere ev sahipliği yapmayı planladığımız Kapadokya Serisi: Uluslararası Enerji Ekonomisi ve Politikası Konferansı'nda çeşitli ülkeler ve ülke grupları ile yerel ve bölgesel bazda enerji ekonomisinin etkilerinin ortaya konulması, enerji sektörünün küresel bir pencereden ele alınması ile bu paralelde enerji sektörünün ekonomik, siyasi ve sosyal etkileri konusunda politika çıkarımları yapılabilecektir. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanımız Sayın Taner Yıldız'ın, Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü Sayın Yusuf Yazar'ın da katılacağı konferansımıza özel sektör yetkililerinin de geniş katılım göstermesi beklenmektedir. Avustralya'nın en genç finans profesörü olan Paresh Kumar Narayan ile Yunanistan  Piraeus Üniversitesi öğretim üyesi Profesör Nicholoas Apergis'in davetli konuşmacı olarak katılacağı konferansımıza uluslararası haber ajans temsilcilerinin de katılması beklenmektedir. Bu bağlamda konferansımızın özellikle ampirik olarak iktisadi etkileşim bağlamında desteklenmiş çeşitli bilimsel çalışmaların sunulduğu ve konuşulduğu aşağıdaki ana başlıklar üzerinde yoğunlaşması düşünülmektedir;

 

- Enerji tüketimi,

 

- Enerji modellemeleri,

 

- Elektrik üretimi ve tüketimi,

 

- Ekonomik büyüme-enerji,

 

- Enerji politikası,

 

- Enerji planlaması,

 

- Enerji öngörüleri,

 

- Enerji fiyatlaması,

 

- Yenilenebilir enerji,

 

- Biokütle ve biyoenerji,

 

- Enerji depolanması,

 

- Çevresel etkiler, emisyonlar ve sürdürülebilirlik,

 

- Enerji ve sera gazı azatlımı,

 

- Gelişmekte olan ülkelerde enerji sektörünün finansmanı,

 

- Enerji-çevre etkileşimi,

 

- Enerji sistemleri,

 

- Enerji sektöründe tahmin, finansman, yatırım, vergileme, gelişim, düzenleme, risk yönetimi, sigorta, portföy teorisi, mali rejimler, muhasebe ve çevre.

 

Bu denli geniş çapta yapılan uluslararası bir organizasyonun ülkemizin ve Kapadokya’nın adı ile birlikte anılacak olması da bu konferansın düzenlenmesinde bizlere en büyük teşviki sağlamaktadır. Organizasyon sonrasında konferansta sunulan ve hakem sürecinden geçirilen çalışmalar “International Journal of Energy Economics and Policy” ve “Nevşehir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi”nde yayınlanacaktır.”

 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.