banner461
banner195

Nevşehir Üniversitesinin Adının Değişmesine İlk Tepkiler

Bugün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Demokratikleşme Paketi çerçevesinde Nevşehir Üniversitesi'nin isminin Hacıbektaş-ı Veli Üniversitesi olarak değiştirileceğini açıklaması Nevşehir kamuoyunda farklı tepkilerin yaşanmasına neden oldu.

Nevşehir Üniversitesinin Adının Değişmesine İlk Tepkiler
30 Eylül 2013 Pazartesi 15:10

banner143
banner134

 Nevşehir kamuoyunda Üniversitemiz isminin değiştirilmesine ilk tepki BBP İlçe Başkanı Fatih Sağlamkardeş ten geldi: Sağlamkardeş bu kararaın kabul edilir bir tarafı yok. Üniversitemizin ilimizle anılması gerekiyordu.Bu karar bizi hiç memnun etmedi.Bu durumun tekrardan değerlendirilmesini istiyoruz dedi.

Bu arada bir grup Nevşehirli vatandaşlarımızda sosyal paylaşım sitelerinden bu duruma tepkilerini dile getiren görüşleri için bir fan sayfası oluşturdular...

Öte yandan merakla beklenen konu hakkında Nevşehir üniversitesinin görüş ve düşüncelerinide Rektör yardımcısı açıkladı:
Nevşehir Üniversitesi 
Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Çetin Pekacar, Nevşehir Ünivrsitesi olarak bu kararı olumlu karşıladıklarını belirterek "Böylesine büyük bir kişinin isminin üniversitemize verilmesi bizim için memnuniyet verici. Hacıbektaş-ı Veli böylece hem bizim insanımız tarafından, hem Türk dünyası tarafından hem de bütün insanlık tarafından daha iyi tanınacak" dedi.

Hacıbektaş Belediye Başkanı Ali Rıza SelmanpakoğluNevşehir Ticaret ve Sanayi Odası başkanı Arif Parmaksız ,NTSO Meclis Başkanı Seyit İnce,Nevşehir Üniversitesinin adının Hacı Bektaş Veli Üniversitesi olarak değiştirilmesini desteklediklerini açıkladılar. 

İlk tepkiler olumlu...

 Akil İnsanlar Heyeti Ege Bölgesi Grubu Üyesi gazeteci-yazar HasanKarakaya, "Demokratikleşme Paketi"ne ilişkin,  "Kamuda başörtüsü yasağının kaldırılması önemli bir hadise. Bu, Türkiye'nin yıllardır çözemediği bir sorundu. Söz konusu yasakların bugün kaldırılıyor olması, Türkiye'nin iç barışı açısından çok önemli bir gelişme" dedi.

Nevşehir Üniversitesine, Hacı Bektaş Veli Hazretlerinin adının verilmesi de son derece önem arz ediyor.  Bu düzenleme, Alevilerle ilgili açılımın devam edeceğini gösteriyor. Bana kalırsa Aleviler için ileride bir paket gündeme gelebilecek. 

Sanırım ve temenni ederim ki bu ve benzeri paketlerle Türkiye, 2023'ü yakalayacaktır."

Anlaşılan o ki bu karar uzun süre gündemde ki yerini koruyacak gibi gözüküyor...
Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
ben 007 - 5 yıl önce
konya selçuk üniversitesi mevlena üni.olsun.o zaman
Avatar
İNSANLIK... - 5 yıl önce
kime daniştilar acaba...( siyaset icat oldu ) insanlik bitti, müslümanlik bitti...padişahim çok yaşa...
Avatar
ÜNİVERSİTELİ - 5 yıl önce @ben 007
konya üniversitesi olsaydı mevlana olsun demekle haklıydın ama zaten o üniversitenin adı selçuk üniversitesi. geriiiii
Avatar
İYİ OKUSAYDIN... - 5 yıl önce @ÜNİVERSİTELİ
mevlana olsun demiş zaten...ilericiiii
Avatar
nevşehirli - 5 yıl önce
değişebilir ama bunu nevşehirlilere sormaları lazımdı isim değişikliğinin üniye katkısı ne olcak
Avatar
T C - 5 yıl önce
isim değişirken başindaki tc de kalkacakmı ))
Avatar
yusuf hoca - 5 yıl önce
onlarca yıldır üniversite hayali kuran nevşehir siyasi rant uğruna hiçe sayılıyor, mesele hacıbektaş-ı veli hazretlerine hürmet etmek değil alevi vatandaşlara şirin görünmektir, oldu olacak vilayetin adını da hacıbektaş yapalım olsun bitsin.
Avatar
Ürgüplü - 5 yıl önce
yaptım oldu demekle olmuyor. üniversitenin sahibi nevşehirliye soruldumu? hacı bektaşı veli hazretleri allah dostu. onun ve sevenlerinin böyle şeylere ihtiyacı yok