banner461
banner195

Nevşehir Valisi Aktaş, Kozaklı'da Jeotermal Merkezi'ni inceledi!

Nevşehir Valisi İlhami Aktaş, Kozaklı'da yapımı tamamlanan Nevşehir Jeotermal Dağıtım Tesisi Projesi (NEVJET), jeotermal dağıtım hattı, ısı merkezi ve üretim havuzları yatırımını inceleyerek yetkililerden bilgi aldı.

Nevşehir Valisi Aktaş, Kozaklı'da Jeotermal Merkezi'ni inceledi!
13 Ekim 2016 Perşembe 14:28

banner143
banner134
Nevşehir Valisi İlhami Aktaş, Kozaklı'da yapımı tamamlanan Nevşehir Jeotermal Dağıtım Tesisi Projesi (NEVJET) yatırımını yerinde inceledi.

Nevşehir Valisi İlhami Aktaş, Kozaklı'da yapımı tamamlanan Nevşehir Jeotermal Dağıtım Tesisi Projesi (NEVJET) yatırımını yerinde inceledi. Vali Aktaş,  Kozaklı İlçesinde yapımı tamamlanan jeotermal  dağıtım tesisi projesinin son durumu, ilerleyişi ve gelecek etaplarda yapılacak faaliyetler hakkında bilgi aldı.

Vali Aktaş daha sonra Kozaklı Roza Resort otelde gerçekleştirielen Nevjet Şirketi yönetim kurulu toplantısına katıldı.

Vali AKTAŞ Başkanlığında Kozaklı Nevşehir'in  ilçesinde gerçekleştirilen gezi ve incelemelere, Avanos Kaymakamı ve Nevşehir İl Özel İdaresi Genel Sekreter Vekili Mustafa ELDİVAN,  Kozaklı Kaymakamı Kemal DURU, Nevşehir İl Genel Meclis Başkanı Süleyman ÖZGÜN,  Kozaklı Belediye Başkanı Celalettin GÜVEN,  KOZTEB Başkanı Cumhur ÖNAL,  NEVJET ve il özel idaresi personelleri katıldı.

Nevjet AŞ. tarafından Kozaklı Jeotermal suyun toplu dağıtım projesi faliyete geçti. Kozaklı Nevşehir ve Jeotermel Turizme hayırlı olsun.

Avanos Kaymakamı ve Nevşehir İl Özel İdaresi Genel Sekreter Vekili Mustafa ELDİVAN açıklamasında; "Nevşehir İl Özel Idaresi olarak yaklaşık 2 yıl önce başladığımız ve son aşamaya gelen Kozakli'daki jeotermal kaynakların rehabilitasyonunu sağlayacak olan yatırımlarımızı yerinde gördük. Akabinde bu amaçla kurulan Nevjet Şirketimizin yönetim kurulu toplantısını sayın Valimiz başkanlığında Kozakli'da gerçekleştirdik" dedi.


Nevşehir Kozaklı Jeotermal Dağıtım Tesisi Projesi (NEVJET) 
Genel Bilgiler;
 
Kozaklı İlçesindeki Jeotermal kaynakların etkin rantabl ve sürdürülebilir kılınması amacı ile tek merkezden(üretim ve reenjeksiyon havuzları) kullanımını sağlayan mekanik, otomasyon ve toplama havuzları imalatlarından oluşan proje, AFJET danışmanlığında tamamlanarak Nevşehir İl Özel İdaresince 10.038.938,00 TL yaklaşık maliyet üzerinden ihale edilmiştir. Proje süresi 180 gün olarak belirlenmiştir.
 
Dağıtım havuzu projesi Kozaklı Belediyesi Meclis kararı ile Nevşehir İl Özel İdaresine tahsis edilen 6200 m2’lik alanda kurulacak olan; üretim, reenjeksiyon havuzu ve pompa istasyonu binası projeleri de Nevşehir İl Özel İdaresi proje sorumlularınca hazırlanmış ve dağıtım hattı, otomasyon projesiyle birleştirilmiştir.
 
 Kozaklı Jeotermal Dağıtım Projesi 1500 tonluk üretim havuzu, 500 tonluk reenjeksiyon havuzlarından toplanan ve dört kaynaktan temin edilen toplamda 20 km’lik isale hattı ile Turizm merkezlerine ve Kozturtaş’a ulaştırılmasını sağlamaktadır.
 
 
Projenin amacı ve önceliklerinin bölgenin jeotermal ve doğal mineralli su kaynaklarını korumak ve gelecek nesillere aktarmak, termal bölgesinin alt yapı hizmetlerini geliştirmek ve ilçenin daha yaşanılabilir olmasını, ayrıca termal sağlık turizminin geliştirilmesini sağlamaktır.
 
Bugüne kadar %90’ı tamamlanan Jeotermal dağıtım hattı projesinin bitirilmesi sonucu, Jeotermal kaynakların koruma altına alınması, Kozaklı bölgesinin alt yapısının gelişmesi hızlanacağından park bahçe ve yollar olarak yaşanabilir bir çevre elde edilmesi, turizm tesisleri ve seralar, kuyuların periyodik bakım onarım masrafları kurtarılarak en az riskle daha iyi hizmet sunulacaktır. Ayrıca projenin bölgemize istihdam ve gelir kaynağı açısından büyük fayda sağlayacağı büyük bir gerçektir.

 

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.