banner461
banner195

Nevşehir Ziraat Odası Başkanı Ekiz Konya Yolcusu

Türkiye Ziraat Odaları Birliğinin Yurt genelindeki ziraat odaları başkanlarını bir araya getireceği toplantılarda Nevşehir Ziraat Odası Başkanı Mustafa Ekiz, 16 Mayıs 2014 tarihinde Konya’da düzenlenecek olan toplantıya katılacak.

Nevşehir Ziraat Odası Başkanı  Ekiz Konya Yolcusu
12 Mayıs 2014 Pazartesi 13:39

banner143
banner134

 Ekiz Konya Yolcusu

NEVŞEHİR(MHA) Türkiye Ziraat Odaları Birliğinin Yurt genelindeki ziraat odaları başkanlarını bir araya getireceği toplantılarda Nevşehir Ziraat Odası Başkanı Mustafa Ekiz, 16 Mayıs 2014 tarihinde Konya’da düzenlenecek olan toplantıya katılacak.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü'nü, ülke çapında yaşanan kuraklık, don ve dolu olayından zarar gören çiftçilerle bir arada geçirmek amacıyla Ordu,Malatya ve Konya'da bölge toplantıları yapacaklarını bildirdi.

Bayraktar, Ordu'da 12 Mayıs'ta yapılacak toplantıya 11 ilden, 14 Mayıs'ta Dünya Çiftçiler Günü'nde Malatya'daki toplantıya 9 ilden, 16 Mayıs'ta Konya'daki toplantıya 22 ilden temsilcilerin katılacağını belirtti.

Şemsi Bayraktar, Türkiye'nin tarımda bu üretim döneminin iyi başlamadığını, Ekim ayından itibaren başta İç Anadolu ve Akdeniz bölgeleri olmak üzere şiddetli bir kuraklık yaşandığını bildirdi. Çiftçinin, bu kuraklıkla mücadele ederken, Mart ayı sonunda ülkenin çok büyük bir bölümünde yaşanan donun üretici için büyük sıkıntı yarattığını bildiren Bayraktar, "Ocak, Şubat aylarında hava sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi meyve ağaçlarının erken çiçek açmasına neden oldu. Bu durum, zaten ilkbahar geç donları için bir risk oluşturuyordu. Nitekim, başta fındık, kayısı, elma, ceviz olmak üzere meyve ağaçları don olayından çok kötü bir şekilde etkilendi" dedi.

Bayraktar, bu yıl afetlerin kuraklık ve don olayıyla kalmadığını, fırtına, dolu zararlarının da önemli hasara neden olduğunu vurguladı. Çiftçinin içinde bulunduğu durumu, kamuoyuna ve bakanlık yetkililerine anlatmak, sorunlara çözüm yolları aramak ve bulmak amacıyla "Doğal Afet Değerlendirme Toplantıları" planladıklarına dikkati çeken Bayraktar, şunları kaydetti: "Ordu'da 12 Mayıs 2014'te yapılacak, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu'nun da bulunacağı toplantıya, Ordu'nun yanı Sıra, Trabzon, Samsun, Giresun, Rize, Amasya, Tokat, Kastamonu, Zonguldak,Sakarya ve Düzce'den Ziraat Odası başkanları katılacak. 14 Mayıs 2014 tarihinde, Dünya Çiftçiler Günü'nde Malatya'da yapılacak toplantıda, Malatya'nın yanı sıra Elazığ, Adıyaman, Kahramanmaraş,Gaziantep, Osmaniye, Adana, Hatay ve Kilis'ten Ziraat Odası başkanları yer alacak. En son, 16 Mayıs 2014 tarihinde Konya'da yapılacak toplantıya, Konya'nın yanısıra, Karaman, Çankırı, Ankara, Eskişehir, Çorum, Kırşehir, Kırıkkale,Yozgat, Nevşehir, Niğde, Antalya, Mersin, İzmir, Aydın, Sivas, Kayseri, Afyonkarahisar, Isparta, Muğla, Aksaray ve Uşak'tan Ziraat Odası başkanları bulunacak.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.